Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Kaśka Sochacka

Jedna z najciekawszych artystek młodego pokolenia i wielokrotnie nagradzana Kaśka Sochacka rozpocznie tegoroczny Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie.  Organizatorzy ogłosili także składy kolektywów muzycznych.

Koncert Główny to najważniejsza część trzydniowego festiwalu rzeszowskiej odsłony Wschód Kultury. We wtorek przed południem organizatorzy ogłosili, kto w tym roku zagra na scenie w Parku Sybiraków. 

Podczas koncertu otwarcia występują młodzi i zdolni twórcy, którzy dzięki swojemu talentowi odnieśli muzyczny sukces.

Cztery kolektywy muzyczne

Tym razem usłyszymy Kaśkę Sochacką, wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów, która w tym roku zgarnęła dwa „Fryderyki” za Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Indie Pop (za płytę „Ciche dni”). Sochacka w 2021 roku wystąpiła na rzeszowskich Tonach. 

Po niej wystąpią kolektywy, czyli duety polsko–zagraniczne. Zagrają wykonawcy z Polski i  Armenii, Ukrainy oraz Łotwy. Najpierw na scenę wejdą Viki Gabor i Malene (Armenia). Po nich Ania Rusowicz i Julija Belei (Ukraina). Następnie Król i Alyona Alyona (Ukraina), a na koniec Afromental i Tautumeitas (Łotwa). 

Każdy z kolektywów zagra swój krótki koncert. – W wyniku tej współpracy powstają międzynarodowe kolaboracje, które pokazują, że muzyka funkcjonuje ponad podziałami, łączy odmienne kultury i zaciera wymyślone przez człowieka granice – przekazują organizatorzy.

Koncert Główny rozpocznie się w piątek, 24 czerwca, o godz. 20:00 i będzie transmitowany na żywo na antenie TVP. Poprowadzi go Józef Pawłowski, aktor filmowy i telewizyjny.

Gitarowy Hymn dla Ukrainy

Występ Kaśki Sochackiej poprzedzi wyjątkowa akcja. Zostanie odegrany Gitarowy Hymn Ukrainy – Polish Guitar Masters for Ukraine. Utwór rozpocznie się wierszem nagranym przez Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy.

Ten spontaniczny symbol wsparcia został po raz pierwszy wykonany pod koniec lutego br., gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Teraz zostanie powtórzony w Rzeszowie. Do wspólnego grania zaproszeni są wszyscy chętni.

To m.in z tego powodu tegoroczna edycja ESK jest wyjątkowa. – Chcemy nie tylko celebrować to szczególne wydarzenie, ale dodać otuchy naszym sąsiadom z Ukrainy i wszystkim, którzy u nas schronili się przed wojną – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Co jeszcze w programie?

To będzie 12. Europejski Stadion Kultury, ale co roku przyciąga rzeszowian, mieszkańców regionu i jak twierdzą organizatorzy, także turystów z całego świata. Festiwal Wschód Kultury integruje środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukraina, Gruzja, Armenia). 

Jego atutem jest jego interdyscyplinarność. W programie ESK 2022 znalazły się wydarzenia związane z teatrem, muzyką, tańcem, warsztatami i nie tylko. Większość z nich odbędzie się w klubie festiwalowym, czyli w fosie zamku Lubomirskich i przy fontannie multimedialnej.

Tam będą między innymi koncerty. W sobotę, 25 czerwca zagrają Alyona Alyona, a także Atlvnta, Luna i RSC z artystkami z Ukrainy. Na niedzielę, 26 czerwca, zaplanowano projekt Nachum z muzyką żydowską.

W Klubie stanie też Największy Bęben Świata, będzie wystawa Acts of Memory, warsztaty rodzinne z jogi, projekt Smyk Arena RDK, Przestrzeń Wymiany Myśli i Silent Disco. Wzdłuż alei Lubomirskich zaparkują food trucki z kuchnią z różnych zakątków świata, będzie można też skosztować wina z podkarpackich winnic.

Oprócz tego na ul. 3 Maja wystąpi Orkiestry na Dużym Rowerze, w Rzeszowskich Piwnicach będzie performance Oddźwięk, na scenie teatru Siemaszkowej spektakl Mokosz, zawody tańca ulicznego, performance in/suspense LineAct na budynku ratusza, wystawa w Rzeszowskiej Galerii Fotografii czy warsztaty fotografii. 

Festiwal odbędzie się w dniach 24-26czerwca. Wszystkie wydarzenia (a jest ich 50 w 16 różnych miejscach miasta), są bezpłatne. Pełny program jest na stronie www.stadionkultury.pl. Organizatorem ESK są Estrada Rzeszowska, miasto Rzeszów i Narodowe Centrum Kultury. Rzeszów News jest patronem festiwalu. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama