Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Niebiańska, dosłownie i w przenośni, jest scena, na której w piątek (23 czerwca) wystąpią artyści Koncertu Głównego Europejskiego Stadionu Kultury 2023 w Rzeszowie.

Koncert Główny ESK 2023, podobnie jak rok temu, odbędzie się w Parku Sybiraków. O godz. 20:00 rozpocznie go Daria ze Śląska. Po niej, tuż po 21:00, na scenę wejdą polsko-zagraniczne duety muzyczne: Sara James i Olena Usenko (Ukraina), Smolik//Kev Fox i Alina Pash (Ukraina), Justyna Steczkowska i Brain Storm (Łotwa), Bokka i NOËP (Estonia).

Koncert Główny będzie także transmitowany na żywo w TVP2 – od godz. 21:10. Poprowadzi go Józef Pawłowski – aktor filmowy i teatralny. Tegoroczny koncert kolektywów nosi nazwę „Uniwersum”, będzie utrzymany w duchu Roku Kopernikowskiego.

– Chcemy, żeby ESK pokazywał, że we wszechświecie mogą istnieć równoległe światy, światy, które się przenikają, tak jak przenika się muzyka z różnych zakątków. Czasami jest zupełnie odmienna i zaskakująco różna, ale połączona brzmi jednym głosem – mówi Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury. 

Artyści wystąpią na potężnej scenie, która jest już w Parku Sybiraków. Scena ma 30×15 metrów. Dojeżdża z Warszawy w 6 tirach, w kolejnych 10 dojeżdża światło, multimedia, nagłośnienie. W ekipach technicznych jest około 120 osób, montażem sceny i scenografii zajmuje się około 60. Zapleczem sceny jest ogromna hala namiotowa, która ma 450 m kw. 

– Do zasilenia sceny w prąd potrzebujemy około 1 MGW prądu – mówi rzecznik Bancerowska.

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Spektakularne efekty specjalne 

Motywem przewodnim scenografii sceny jest kosmos i ciała niebieskie: słońce, księżyc, komety i gwiazdy. Inspiracją dla projektu jest słynny rysunek z 1888 r. nieznanego artysty, umieszczony w książce „Meteorologia” Camille’a Flammariona. Drzeworyt Flammariona przedstawia Ziemię na tle Wszechświata i człowieka wyciągającego rękę w kierunku gwiazd.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Scenariusz widowiska przygotowała, jak co roku, Halina Przebinda, jednocześnie reżyserka koncertu i pomysłodawczyni formatu koncertu kolektywów. W swoim zespole ma 6 osób. – Widzowie zobaczą spektakularne efekty specjalne. Kolorystyka będzie iście niebiańska, jak rozbłyski świateł wśród kosmicznych ciemności – zapowiada rzecznik Bancerowska. 

Organizatorzy nie zdradzają wszystkich detali scenicznych. – Chcemy zaskoczyć widzów – mówią. Występy artystów będzie można śledzić na dwóch telebimach. Jeden, który wypełnia całe światło sceny do wyświetlania wizualizacji, drugi będzie z prawej strony sceny. Koncert Główny ESK 2023 potrwa do godz. 23:30.

Piątkowy koncert jest najważniejszym i jednym z około 30 wydarzeń Europejskiego Stadionu Kultury, który potrwa od piątku do niedzieli w Rzeszowie (23-25 czerwca). ESK odbędzie się już po raz 13. Organizatorem trzydniowej imprezy są Narodowe Centrum Kultury i miasto Rzeszów. Impreza kosztuje ok. 3 mln zł, miasto do niej dokłada 1,8 mln zł.

Pełny program ESK 2023 znajdziecie TUTAJ. Festiwalowi patronuje Rzeszów News. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. ESK jest częścią Wschodu Kultury. Kolejne dwa festiwale odbędą się w Lublinie („Inne Brzmienia” – w dniach 6-9 lipca) i Białymstoku („Inny Wymiar” – w dniach 24-27 sierpnia). 

(ram)

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama