Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News . Na zdjęciu Koncert Główny ESK 2022

Sara James i Olena Usenko oraz Smolik//Kev Fox i Alina Pash – to dwa ostatnie kolektywy muzyczne Europejskiego Stadionu Kultury 2023 w Rzeszowie. 

W środę, 17 maja, Estrada Rzeszowska podała już pełny skład artystów, którzy wystąpią na trzynastej edycji Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie (w dniach 23-25 czerwca). Najważniejszym wydarzeniem ESK 2023 będzie Koncert Główny. Podobnie jak rok temu, odbędzie się on w Parku Sybiraków. Koncert o godz. 20:00 rozpocznie Daria ze Śląska.

Po niej, na scenę wkroczą polsko-zagraniczne kolektywy muzyczne, czyli znak rozpoznawczy Koncertu Głównego. O dwóch kolektywach już pisaliśmy. Justyna Steczkowska wystąpi wraz z Brain Storm, pop-rockową grupą z Łotwy, a drugi duet tworzyć będą polska Bokka i estoński multiinstrumentalista NOËP.

W środę poznaliśmy dwa ostatnie kolektywy: Sara James i Olena Usenko (Ukraina) oraz Smolik//Kev Fox i Alina Pash (Ukraina). 

Sara James i Olena Usenko

Zdjęcie: materiały organizatorów

Sara James to jedna z najbardziej obiecujących młodych artystek na polskiej scenie
muzycznej. Wygrała czwartą edycję The Voice Kids (2021) oraz Szansę na Sukces. Ta druga wygrana dała Sarze wstęp do dziecięcej Eurowizji w Paryżu, gdzie w finale zajęła drugie miejsce. Sara startowała również w 17. edycji talent show America’s Got Talent (2022). 

W 2021 roku Sara James została nominowana do nagrody Wiktora w kategorii „Odkrycie roku”. W czerwcu 2022 roku została ambasadorką programu Spotify EQUAL, promującego równości w przemyśle muzycznym. Młoda artystka została pierwszą Polką, która wydała swoje piosenki w ramach programu Spotify Singles.

W kolektywie z Sarą, zaśpiewa Olena Usenko, 15-letnia ukraińska piosenkarka i aktorka, która na scenie występuje od 7. roku życia. Wszechstronnie utalentowana, gra na gitarze, ukulele i syntezatorach, pianinie i perkusji. Maluje portrety, tańczy tańce towarzyskie i popowe, występuje w filmach i teledyskach ukraińskich gwiazd.

W 2020 roku Olena Usenko brała udział w selekcjach do Eurowizji Junior, pod pseudonimem „Ellen” i zajęła 2. miejsce z singlem “Never Get Free”. Wygrała ukraińską selekcję do konkursu oraz reprezentowała Ukrainę na  Eurowizji Junior 2021. Wykonała balladę „Vazhil”, do której sama napisała słowa i muzykę, i zakończyła konkurs na 6. miejscu.

Niedawno wyszedł singiel Oleny Usenko – „ruzzky Soldier”. To emocjonalny apel do rosyjskich żołnierzy, którzy najechali Ukrainę. Niedługo ukaże się pierwszy album artystki. Jej covery popularnych piosenek na YouTube sięgają kilkuset tysięcy wyświetleń.

Smolik//Kev Fox i Alina Pash

Zdjęcie: materiały organizatorów

Czwarty kolektyw stworzą: Smolik//Kev Fox i Alina Pash (Ukraina). Smolik//Kev Fox to duet „króla” polskiej produkcji muzycznej i kompozytora Andrzeja Smolika i Keva Foxa, angielskiego wokalisty o charyzmatycznym głosie, twórcy altrockowych ballad. Ich pierwszy wspólny album z 2015 r. otrzymał Fryderyka w kategorii „Elektronika i alternatywa”.

Z kolei singiel „Run” przez wielu uznawany był za utwór roku. Od czerwca 2017 r. płyta ma status platynowej. Płytę uznano za najlepszą polską płytę roku 2015 przez Agorę oraz zajęła drugie miejsce w zestawieniu portalu muzycznego BrandNewAnthem. W pierwszej połowie 2023 roku ma się ukazać kolejny album artystów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Smolik i Kev Fox na ESK wystąpi z Aliną Pash, oryginalną piosenkarką i raperką pochodzącą z Ukrainy. Alina eksperymentuje z muzyką popularną, hip-hopową i folkową. Alina Pash jest finalistką X-Factor na Ukrainie. W 2019 r. zwyciężyła w plebiscycie Elle Style Award. Była kilkakrotnie nominowana do nagród YUNA i Jager Music Awards 2018 i 2019, 2021.

W 2022 roku Alina Pash otrzymała prestiżową Nagrodę Music Moves Europe jako artystka, która „prezentuje brzmienie dzisiejsze i jutrzejsze”. W tym samym roku wygrała ukraińską selekcję do Eurowizji. Od 13. roku życia Alina brała udział w festiwalach wokalnych. W 2017 r. ukończyła Kijowską Akademię Różnorodności i Sztuki Cyrkowej z tytułem magistra.

W 2018 r. artystka zaprezentowała debiutancki singiel „Bitanga” – piosenka łączy hip-hop, elementy muzyki pop i motywy etniczne, a wideo zostało nagrane przy udziale francuskiego rapera Jawa z DOP. Piosenkarka łączy brzmienia wiejskie z miejskimi, inspiruje się zarówno swoim miejscem pochodzenia, jak i audiosferą dużego miasta.

W 2019 r. Alina Pash wydała siostrzane albumy Pintea:Gory i Pintea:Misto, które zgłębiały te inspiracje. Alina współpracowała z wieloma cenionymi artystami, m.in. przy utworze „Robot” z zespołem „TNMK”, przy realizacji kolędy hip-hopowej „Dobry wieczór” (pomysł stworzył raper Yarmak). Utwór „Padlo” nagrała razem z raperką Alyona Alyona.

Zbudować pomost kultury 

Wstęp na Koncert Główny ESK 2023 będzie bezpłatny, tak jak na kilkadziesiąt innych wydarzeń. Innymi będą koncerty na scenie Electro East w fosie Zamku Lubomirskich. Tam 24 czerwca wystąpią: OfeliaJakub Skorupa i KAMP!, a 25 czerwca zagra afrykańsko-ukraiński projekt hip-hopowy FO SHO. Pełny program ESK 2023 nie jest jeszcze znany.

Ale Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, zapewnia, że 13. edycja najważniejszego wydarzenia kulturalnego miasta, podobnie jak rok temu, będzie wyjątkowa i niepowtarzalna. Rok temu ESK solidaryzował się z walczącą o wolność Ukrainą. W tym roku przekaz festiwalu będzie podobny, ale organizatorzy robią krok dalej. 

– Budujemy szeroki pomost pomiędzy kulturami Polski i Ukrainy, zachodem i wschodem, świat demokratyczny wychodzi na wschód, co ma znaczenie szczególne w kontekście starania się miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – mówi Konrad Fijołek.

ESK 2023 jest elementem Wschodu Kultury, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Dwa pozostałe festiwale tradycyjnie odbędą się w Lublinie („Inne Brzmienia”, w dniach 6-9 lipca) i Białymstoku („Inny Wymiar”, w dniach 24-27 sierpnia). 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama