Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Muzyka, sztuka, teatr, fotografia, film i sztuki wizualne – Europejski Stadion Kultury 2023 w Rzeszowie znów postara się skraść Wasze kulturalne serca.

 

Do trzynastej edycji festiwalu jest coraz bliżej. ESK 2023 odbędzie się w dniach 23-25 czerwca. Festiwal rozpocznie w pierwszy dzień Koncert Główny w Parku Sybiraków. Wystąpią polsko-zagraniczne duety: Sara James i Olena Usenko (Ukraina), Smolik//Kev Fox i Alina Pash (Ukraina), Justyna Steczkowska i Brain Storm (Łotwa), Bokka i NOËP (Estonia).

Zdjęcie: materiały organizatorów

Koncert Główny, który otworzy Daria ze Śląska, rozpocznie się o godz. 20:00, potrwa do 23:30 i będzie transmitowany na żywo w TVP2. Będzie jednym z około 20 festiwalowych wydarzeń w ciągu trzech dni. Wydarzeń, które obejmują także instalacje artystyczne, warsztaty teatralne, pokazy multimedialne, animacje dla dzieci.

Każdy z kolektywów zagra osobny, oryginalny mini koncert. Główna idea ESK jest niezmienna – łączenie kultur, a szczególnie podczas Koncertu Głównego. – Od ubiegłego roku, kiedy oczy całego świata zwrócone są na nas, ten przekaz jest jeszcze mocniejszy i jeszcze bardziej potrzebny – uważa Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

Wrażeń muzycznych podczas ESK 2023 dostarczą również artyści występujący na scenie alternatywnej „Electro East” w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich. Tam zagrają: FO SHO, Ofelia, Jakub Skorupa KAMP!

Zdjęcie: materiały organizatorów

Wystawy artystyczne

ESK to nie tylko muzyka. W programie m.in. wystawa „Włodzimierz Puchalski. Domowroty”. To, jak zapowiadają organizatorzy, wyjątkowa kolekcja prac, które przypominają tę monumentalną – a dziś niestety nieco zapomnianą – postać polskiego przyrodnika, fotografa, filmowca i zrazem wrażliwego na piękno otaczającego go świata artysty.

Kilkadziesiąt prac w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, zestawionych niejako obok siebie w trzech odrębnych rzeczywistościach, wg aranżacji kuratora wystawy Andrij Bojarova mają pomóc na nowo odczytać bogaty dorobek wszechstronnej działalności Puchalskiego jako absolutnego giganta swoich czasów.

“Na szklanym negatywie” to wystawa fotografii dla wszystkich lubiących historie o miłości i nie tylko. Pionierka fotografii Leopoldyna Krause i jeden z najznakomitszych fotografów Rzeszowa Edward Janusz – połączyła ich pasja do fotografii i miłość do siebie nawzajem.

– Brzmi jak tanie love story? Nic bardziej mylnego! Przedstawimy ich historię i losy rozgrywające się w Galicyjskim Rzeszowie zapisane na szklanym negatywie – zapowiada Estrada Rzeszowska, współorganizator EK 2023.

Zdjęcie: materiały organizatorów

W trakcie festiwalu odbędzie się również wystawa sztuki współczesnej AS FAR AS… Ekspozycja skupi się na intuicyjnej i pierwotnej chęci poznania oraz doświadczenia życia pomimo dyskomfortu, ograniczenia i przesytu. Ta wystawa to możliwość zanurzenia się w aspektach poznawania materii, które wpływają na nasze zmysły, doświadczenia i emocje.

Kultowe projekty ESK

Bitwa o Wschód jest już tradycyjnym wydarzeniem ESK. To turniej tańca street dance, na który przyjeżdżają tancerze z Polski, Ukrainy, Słowacji i innych sąsiednich krajów. Projekt powraca na festiwal już po raz ósmy. W tym roku nowością będą kategorie Hip Hop Under 20, Breaking dla osób powyżej 16. roku życia oraz kategoria All Styles 2vs2.

Podczas EKS 2023 odbędzie się także spektakularna 11. edycja Art Celebration, w której udział weźmie 25 artystów z Polski i Ukrainy. Motywem przewodnim koncertu będzie wolność, wolność o którą trzeba walczyć, i której trzeba bronić.

Podczas przygotowań do koncertu, po walce z ciężką chorobą zmarł Zbigniew Jakubek, wybitny pianista, kompozytor, pedagog, współtwórca Art Celebration, w tym tegorocznego programu koncertu. Cały tegoroczny występ będzie zadedykowany pamięci Zbigniewa Jakubka. Bezpłatne wejściówki na koncert do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl.

Zdjęcie: materiały organizatorów

Projekty specjalne

W Rzeszowskich Piwnicach odbędą się projekty o tematyce kosmicznej. „Voices of the Cosmos” stworzyli dwaj artyści dźwięku: Rafał Iwański i Wojciech Zięba oraz astronom Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronom w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

Projekt łączy astronomię z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy, czasami korzystają z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. „Dźwięki” tworzone są za pomocą instrumentów cyfrowych i analogowych oraz różnych obiektów akustycznych.

Z kolei „Wschód Gwiazd na Południku 22°E przeniesie Was z centrum Rzeszowa w Kosmos. W tej podróży rakietą będzie teleskop i aparat. To okazja do odwiedzenia galaktyk odległych o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych, mgławice, w których rodzą się nowe światy. W Rzeszowie przecinają się równoleżnik i południk znaczący – 50°N oraz 22°.

„Sound of Space Debris” zaś to instalacja audio-wizualna oparta na danych dotyczących kosmicznych śmieci, stworzona we współpracy z Spacebase New Zealand oraz fundacją Precyzja. Projekt łączy sztukę i naukę za pomocą wizualizacji generatywnych oraz syntezy modularnej, ma uświadamiać problem kosmicznych odpadów dla środowiska kosmicznego.

Zdjęcie: materiały organizatorów

Strefa dzieci

ESK to również wydarzenie z myślą o najmłodszych. W programie m.in. projekcja filmowa „Gwiazda Kopernika” w Muzeum Dobranocek, kreatywne warsztaty teatralno-plastyczne „Laboratorium Ufolalek”, prowadzone przez pracowników Teatru Maska, a także kosmiczne warsztaty „Smyk Arena”, które pod swoimi skrzydłami ma Rzeszowski Dom Kultury.

Pełny program ESK 2023 zostanie zaprezentowany 22 czerwca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Bieżące informacje o festiwalu możecie też śledzić na stronie stadionkultury.pl, facebookowym profilu oraz na Instagramie ESK

Organizatorami ESK są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, miasto Rzeszów, Estrada Rzeszowska, Kultura dostępna. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Rzeszów News.

Partnerem głównym ESK 2023 jest: Strabag. Pozostali to: Interreg NEXT Poland-Ukraine Co-funded by the European Union, Helios, Centrum Medyczne MEDYK, Rzeszów PLAZA, Sylveco, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Kino Zorza.

PROGRAM ESK 2023

Piątek (23 czerwca)

– 9:00 – 17:00 –  WŁODZIMIERZ PUCHALSKI / DOMOWROTY / HOMING, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa/ Otwarcie wystawy 22.06, godz. 18:00

– 9:00 –  19:00 –  Lublin Zofii Chomętowskiej, Powoli Cafe

– 10:00 – 19:00 –  WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice

– 10:00 – 19:00 – „Sound of Space Debris” instalacja audiowizualna | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice

– 12:00 – 18:00  – Na szklanym negatywnie – Leopoldyna i Edward Janusz, Galeria pod Ratuszem / Otwarcie wystawy 20.06, godz. 18:00

– 14:00 – 19:00 – Strefa chillout, Fosa Zamku Lubomirskich

– 14:00 – 22:00 – Street Food Festival, Aleja Lubomirskich

– 14:30 – 19:00 – Wystawa Autonomia, Teatr NEMNO, I LO w Rzeszowie

– 18:00  – 18:30 – Otwarcie Wystawy „Horyzont”, BWA w Rzeszowie

– 18:00 –  18:30 – Otwarcie Wystawy  „AS FAR AS…”, BWA w Rzeszowie

– 20:00 – 23:30 –  KONCERT GŁÓWNY – Park Sybiraków:

KONCERT OTWARCIA: DARIA ZE ŚLĄSKA

JUSTYNA STECZKOWSKA & BRAINSTORM

SARA JAMES & OLENA USENKO

SMOLIK//KEV FOX & ALINA PASH

BOKKA & NOËP

– 23:30 – 3:00 –  Silent Disco, Klub Festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich

Dodatkowy projekt: 23-29 czerwca:

– Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

Sobota (24 czerwca)

– 9:00 –  19:00 –  Lublin Zofii Chomętowskiej, Powoli Cafe

– 10:00 – 13:00 – MIEJSKI DRUK Warsztaty graficzne w plenerze z Michałem Czerko, start Rzeszowskie Piwnice, meta Fosa Zamku Lubomirskich, bezpłatne wejściówki na stronie estrada.rzeszow.pl, wiek uczestników 14+

– 10:00 – 19:00 –  WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice

– 10:00 – 19:00 – „Sound of Space Debris” instalacja audio-wizualna | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice

– 11:00 – 14:00  –  Debata dotycząca Europejskiej Stolicy Kultury, Kino Zorza

– 12:00 – 18:00 –  WŁODZIMIERZ PUCHALSKI / DOMOWROTY / HOMING, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 12:00 – 18:00 –  ESKapizm, Pracownia017 X Electronic Bloom,  R_Z cafe

– 12:00 – 23:00 – Strefa chillout, Fosa Zamku Lubomirskich

– 12:00 – 18:00  – Na szklanym negatywnie – Leopoldyna i Edward Janusz, Galeria Pod Ratuszem

– 12:00 – 18:00 –  Wystawa  „AS FAR AS…”, BWA w Rzeszowie

– 12:00   – 18:00 –  Wystawa „Horyzont”, BWA w Rzeszowie

– 12:00 – 19:00 – W Rytmie Wschodu, Fosa Zamku Lubomirskich

– 12:00 – 21:00 – Wschód Wina, Aleja Lubomirskich

– 12:00 – 22:00 – Street Food Festival, Aleja Lubomirskich

– 13:00  – 17:00 – SMYK ARENA, Fontanna multimedialna

– 13:00  – 17:00 – W Krainie Słowiańskich Inspiracji, Fontanna multimedialna, bezpłatne wejściówki na stronie estrada.rzeszow.pl

– 13:00  – 17:00 – Wystawa mobilna PCN Łukasiewicz, Fontanna multimedialna

– 13:00  – 17:00 – Resovianka – instalacja artystyczna  prezentująca atrakcje podkarpackiej krainy turystycznej „Rzeszów – miasto i region”, Fontanna multimedialna

– 14:00 – 15:00 – Oprowadzanie kuratorskie Wystawa  „AS FAR AS…”, BWA Biuro Wystaw Artystycznych

– 14:00 –  16:00 – Laboratorium ufolalek – warsztaty teatralne z Teatrem Maska, Klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl

– 14:30 – 22:00 – Wystawa Autonomia, Teatr NEMNO, 1 LO w Rzeszowie

– 16:30 – 18:30 – Debata muzyczna, Klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich

– 17:00 – 18:00 – Oprowadzanie kuratorskie z dr Maciejem Milczanowskim, WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice

– 18:00 – 21:00  – Strefa winylowa Niezłej Sztuki, Klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich

– 21:00 – 22:00 –  Spektakl audiowizualny Autonomia, Teatr NEMNO, Dziedziniec 1 LO w Rzeszowie

– 19:00 – 23:45 – ELECTRO EAST, Fosa Zamku Lubomirskich:

– 19:00 – 20:00 JAKUB SKORUPA

– 20:30 – 21:30 OFELIA

– 21:45 –  23:45 KAMP!

– 23:30 – 3:00 –  Silent Disco, Klub Festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich

Dodatkowy projekt: 23-29 czerwca:

– Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

Niedziela (25 czerwca):

– 9:00 –  19:00 –  Lublin Zofii Chomętowskiej, Powoli Cafe

– 10:00 – 19:00 –  WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice

– 10:00 – 19:00 – „Sound of Space Debris” instalacja audio-wizualna | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice

– 12:00 – 18:00 –  WŁODZIMIERZ PUCHALSKI / DOMOWROTY / HOMING, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 12:00 – 18:00 –  Wystawa  „AS FAR AS…”, BWA w Rzeszowie

– 12:00   – 18:00 –  Wystawa „Horyzont”, BWA w Rzeszowie

– 12:00 – 19:00 – W Rytmie Wschodu, Fosa Zamku Lubomirskich

– 12:00 – 18:00  – Na szklanym negatywnie – Leopoldyna i Edward Janusz, Galeria Pod Ratuszem

– 12:00 – 21:00 – Wschód Wina, Aleja Lubomirskich

– 12:00 –  21:00 – Bitwa o Wschód Dance Contest, Klub Festiwalowy Fosa Zamku Lubomirskich

– 12:00 – 23:00 – Strefa chillout, Fosa Zamku Lubomirskich

– 12:00 – 22:00 – Street Food Festival, Aleja Lubomirskich

– 13:00  – 17:00 – SMYK ARENA, Fontanna multimedialna

– 13:00  – 17:00 – W Krainie Słowiańskich Inspiracji, Fontanna multimedialna, bezpłatne wejściówki na stronie estrada.rzeszow.pl

– 13:00 – 20:00 – Wystawa Autonomia, Teatr NEMNO, 1 LO w Rzeszowie

– 15:00 – 16:00  – spotkanie z Katarzyną Korzeń, autorką książki „Polskie wino. Ludzie. Miejsca. Historie” w ramach projektu Wschód Wina, Galerii r_z, Ul. 3-go Maja 16

– 16:30 – 18:00  – Gwiazda Kopernika, Muzeum Dobranocek, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl

– 18:00 –  21:00  –  ART CELEBRATION, WDK, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl

– 19:30 –  21:00  – VOICES OF THE COSMOS, Specjalny projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl

– 21:00 – 23:15 –  ELECTRO EAST, Fosa Zamku Lubomirskich:

– 21:00 – 22:00 – PEJDŻER + DJ MRK

– 22:15 – 23:15 – FO SHO 

Dodatkowy projekt: 23-29 czerwca:

– Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

Zdjęcie: materiały organizatorów

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama