Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Elżbieta Łukacijewska

Elżbieta Łukacijewska otworzy podkarpacką eurolistę Koalicji Obywatelskiej – potwierdzili liderzy Platformy Obywatelskiej.

W środę (24 kwietnia) o godz. 14:00 rozpoczęły się obrady Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, na której zatwierdzano listy KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Te w Polsce odbędą się 9 czerwca.

Przed posiedzeniem Rady Krajowej PO zebrał się zarząd partii. To właśnie na zarządzie zapadła decyzja o tym, jak ustaliliśmy nieoficjalnie, że podkarpacką listę KO w eurowyborach otworzy Elżbieta Łukacijewska. Rada Krajowa PO miała to tylko zatwierdzić.

I tak właśnie się stało. Po godz. 15:00 Koalicja Obywatelska potwierdziła, że to Łukacijewska otworzy jej eurolistę w naszym województwie. 

 

– To z jednej strony zaszczyt i satysfakcja, że moja wieloletnia praca i dokonania zostały zauważone i doceniane, a z drugiej strony – wielka odpowiedzialność i praca, aby utrzymać mandat na Podkarpaciu – mówi nam Elżbieta Łukacijewska.

– Cieszę się, że Donald Tusk dostrzegł mój potencjał i pracę, i cieszę się, że moje koleżanki i koledzy z PO na Podkarpaciu poparli moją osobę – dodaje europosłanka PO. 

 

Łukacijewska zasiada w Parlamencie Europejskim nieprzerwanie od 2009 roku. Wtedy do europarlamentu startowała z drugiego miejsca. Liderem listy był Marian Krzaklewski. 

W 2014 roku Łukacijewska ponownie została europosłanką (była „jedynką” listy KO). Pięć lat później, w 2019 roku, uzyskała reelekcję, mimo ostatniego, dziesiątego miejsca na liście ówczesnej Koalicji Europejskiej. Łukacijewska pierwotnie była na siódmym miejscu.  

W 2019 roku podkarpacką eurolistę KE otwierał… świętokrzyski ówczesny europoseł Czesław Siekierski z PSL, obecnie minister rolnictwa. Mandatu Siekierski nie zdobył, a Łukacijewska zdobyła wówczas ponad 40 tys. głosów. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W tegorocznych eurowyborach Elżbieta Łukacijewska otworzy podkarpacką listę KO.  

Kaźmierczak z drugiego miejsca 

Jak dowiedzieliśmy się, także nieoficjalnie w źródłach PO, z drugiego miejsca KO wystartuje Jolanta Kaźmierczak, obecnie dyrektor rzeszowskiego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, do 14 lutego br. wiceprezydent Rzeszowa. 

Kaźmierczak po ostatnich wyborach samorządowych z 7 kwietnia zdobyła także mandat w sejmiku podkarpackim z listy KO. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych bezskutecznie starała się o mandat senatora. 

Teraz Jolanta Kaźmierczak zawalczy o euromandat. 

Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Jolanta Kaźmierczak

Znamy również pozostała nazwiska na euroliście KO. Z trzeciego miejsca wystartuje obecna wojewoda Teresa Kubas-Hul, z czwartego – Jacek Wiśniewski, były prezydent Mielca, z piątego – Aneta Krajewska, działaczka PO z Ropczyc. 

Drugą połowę listy otworzy Antoni Pikul, były wiceburmistrz Jasła, radny KO w sejmiku. Z siódmego miejsca wystartuje Marek Przywalny, menadżer biznesu, z ósmego – Zbigniew Trębacz, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, z dziewiątego – Józef Podyma z partii Zieloni.

Podkarpacką eurolistę KO zamyka Renata Butryn, była posłanka PO, która w kwietniowych wyborach samorządowych zdobyła mandat w sejmiku podkarpackim. 

 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama