Zdjęcie: Marek / Czytelnik Rzeszów News

Smog w Rzeszowie. Wszyscy widzą i czują, a WIOŚ informuje, że powietrze jest… dobre. Tak „dobre”, że w środę za przejazd miejskimi autobusami nic nie zapłacisz. 

Praktycznie w każde mroźne dni nad Rzeszowem unosi się smog. O fatalnej jakości powietrza w mieście od kilku dni alarmują nas Czytelnicy Rzeszów News.

„Wczorajsze [poniedziałek, 21 stycznia br.] normy powietrza były przekroczone o ponad 1800%” – napisał Damian. „Rzeszów, ul. Siemieńskiego, godz. 4:45. To nie jest mgła” – informuje z kolei Marek i przesyła zdjęcie, na którym widać smog unoszący się nad domami. „Walka ze smogiem” – ironizuje Rafał, który przesłał zdjęcie komina budynku przy al. Piłsudskiego.

Zdjęcie: Rafał / Czytelnik Rzeszów News

„Od kilku dni stężenia pyłu PM2.5 przekraczają normy o ponad kilkaset procent. Czy ktoś się w ogóle tym przejmuje, że mieszkańcy Rzeszowa mają tak fatalną jakość powietrza? Co i czy w ogóle miasto ma zamiar z tym zrobić?” – pyta Łukasz i przesyła screeny z aplikacji Airly, które przerażają. Normy jakości powietrza przekraczają momentami nawet 900 proc.!

Zdjęcie: Łukasz / Czytelnik Rzeszów News

Zły stan jakości powietrza w sześciu województwach, w tym też na Podkarpaciu, we wtorek potwierdziło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Smog unosi się właśnie nad Rzeszowem oraz Dębicą i Mielcem. 

Regionalny oddział Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska też nie ma lepszych informacji. Tylko we wtorek (22 stycznia) od 1:00 w nocy do 10:00 średnie stężenia pyłu PM10 na stacji przy al. Rejtana osiągnęło średnio 265 µg/m3, a przy al. Piłsudskiego 205 µg/m3. To oznacza, że powietrze jest na tyle szkodliwe, że lepiej nie wychodzić z domów. 

W domach powinni pozostać przede wszystkim kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze, chorzy na astmę, ci którzy mają problemy z układem oddechowym, alergicy i osoby skarżące się na dolegliwości z oczami i skórą oraz układem krążenia.

GIOŚ zapowiada, że mroźna i bezwietrzna pogoda, która sprzyja powstawaniu smogu, utrzyma się także w środę (23 stycznia). Zaleca korzystanie z publicznego transportu. W środę w Rzeszowie wszyscy mieszkańcy będą mogli za darmo jeździć miejskimi autobusami

Ratusz twierdzi, że decyzje o darmowej komunikacji podejmuje na podstawie danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Z tych danych tylko we wtorek w godzinach 15:00-16:00 wynikało, że stan powietrza w różnych częściach Rzeszowa jest dobry lub umiarkowany. Podobne informacje były na godziny 16:00-17:00. 

A jak miasto walczy ze smogiem? W pierwszej kolejności wysyła patrole straży miejskiej, funkcjonariusze sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. Patroli w terenie jest, w zależności od potrzeb, od czterech do siedmiu dziennie. – W tym roku odbyło się 66 kontroli – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Efekt kontroli? Żadnych uchybień, zero mandatów. W tamtym roku prawie 500 kontroli zakończyło się 33 mandatami do 500 zł. Miasto przekonuje, że inwestuje w lepszą jakość powietrza, kupując m.in. autobusy, które spełniają najwyższe normy emisji spalin. W latach 2013-2016 kupiono 80 takich pojazdów. W planach kolejnych 130, w tym elektrycznych.

Ratusz wyciąga też dane z realizacji w ostatnich latach nieistniejącego już rządowego programu KAWKA. W latach 2016-2018 wymieniono 1114 pieców w budynkach administrowanych przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. W latach 2019-2020 ma być wymienionych jeszcze 126 pieców. 

Do walki ze smogiem ratusz dorzuca jeszcze wymianę tylko w 2018 roku 18 km sieci ciepłowniczej, która na terenie miasta ma łącznie 225 km. W ostatnich pięciu latach do sieci podłączono ponad 200 budynków.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama