Reklama

Pełny program Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2015 r. w Rzeszowie. Będą koncerty, wystawy, warsztaty, otwarta dyskusja o kreowaniu charakteru miasta, we współpracy z architektami, artystami, socjologami i mieszkańcami.

Najważniejsza część festiwalu odbędzie się 29-30 maja (piątek, sobota) w fosie rzeszowskiego Zamku Lubomirskich, ale pierwsze festiwalowe wydarzenia rozpoczną się już w poniedziałek (25 maja).  Jak zawsze FPM ma być pretekstem do rozmowy o życiu społecznym i przestrzennym współczesnego Rzeszowa. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny.

Swoją obecność na Festiwalu w roli prelegentów potwierdził już Grzegorz Piątek, członek Fundacji Centrum Architektury, autor licznych artykułów dotyczących architektury, designu i miasta, znany z cyklu wykładów „Architekst” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Będzie też Bogna Świątkowska, dziennikarka, reżyserka, animatorka kultury, prezes Fundacji Bęc Zmiana, autorka audycji radiowych poświęconych miejskiej kulturze amerykańskiej manifestowanej w muzyce hip hop.

Dla kogo miasto?

W sobotę w Klubie Festiwalowym działającym w fosie zamku odbędzie się debata „Dla kogo miasto?”. W roli ekspertów Kinga Bielec, działaczka na rzecz sektora pozarządowego, prezeska Fundacji SOS Życie oraz Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE w Mielcu, a także Karolina Micuła, rzeszowianka, związana obecnie z Wrocławskim Forum Miejskim.

Będzie także Agnieszka Ziółkowska, aktywistka miejska i działaczka społeczna związana ze Stowarzyszeniem My-Poznaniacy, jedna z inicjatorek i współorganizatorka I Kongresu Ruchów Miejskich, członkini Krytyki Politycznej.

Jako pozytywny przykład działalności kulturalnej w sobotę zaprezentują się: Muzeum Regionalne ze Stalowej Woli, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz przedstawiciele lokalnego środowiska kultury i animatorzy, m.in. Andrzej Głowacki i Piotr Woroniec, fotoreporter Rzeszów News.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2015 rozpocznie już 25 maja wystawą multimedialną #RZA207, która ma zachęcać do dokumentowania rzeszowskiej architektury z lat 20. i 70. Okres ten zamyka klamrą najciekawsze wydarzenia w rzeszowskiej przestrzeni, m.in. znakomitą modernistyczną architekturę oraz ciekawe założenia z okresu socjalizmu.

Instalacja polega na fotografowaniu i tagowaniu zdjęć hasłem #RZA2070. Zdjęcia pobierane będą z serwerów aplikacji i do 31 maja wyświetlane projektorem na ścianie obok ratusza.

Wystawy zdjęć

Wśród wystaw będzie można podziwiać prace Nicolasa Grospierre „Litewskie przystanki autobusowe” w Galerii Nierzeczywistej. Grospierre urodził w Genewie, od 1999 r. mieszka w Polsce. Portretuje głównie architekturę, detale i pozostałości po okresie komunistycznym w Polsce i Europie Wschodniej. Jako miłośnik estetyki późnego modernizmu i brutalizmu, odkrywa nieoczekiwane piękno tego, co zapomniane czy ignorowane.

Z kolei w Millenium Hall będą miała miejsce wystawa zdjęć „Krajobrazy zdjęć” Martina Gorczakowskiego oraz „TypoPolo” pod kuratelą Rene Wawrzkiewicza. TypoPolo to pojęcie opisujące typograficzny fenomen, jakimi były amatorskie projekty reklam, szyldów i napisów informacyjnych, wykonywane na potrzeby małego handlu i rzemiosła, które zafunkcjonowały w polskiej przestrzeni publicznej lat 90.

Wystawa „TypoPolo” składa się z czterech części: „Dokumentacja”, gromadzącej przykłady szyldów, liternictwa i napisów w formie dokumentacji fotograficznej; „Inspiracja” – typograficznych i graficznych realizacji powstałych pod wpływem wernakuralnego projektowania lat 90.; „Poprealizacja” – przykładów przetwarzających miejskie liternictwa w obiekty kultury popularnej oraz „Aktywizacja” – zestawu typoaktywistycznych projektów dla lokalnych przedsiębiorstw i rzemiosła.

Ekspozycja „TypoPolo” ukaże konteksty i inspiracje młodej niezależnej grafiki użytkowej w Polsce oraz postawi pytanie o rolę i funkcję projektowania w przestrzeni miejskiej.

Warsztaty i koncerty

Na Festiwalu nie zabraknie też warsztatów architektonicznych dla studentów Politechniki Rzeszowskiej, których efektem będzie alternatywne opracowanie pomysłu na zagospodarowania skwerów miejskich i terenów zielonych.

Urozmaiceniem programu będą plenerowe koncerty gwiazd. Zagrają: Skubas, Bokka, Fismoll, Łagodna Pianka, Young Stadium Club, Co-Sovel.

PROGRAM FESTIWALU

Poniedziałek – niedziela (25 maja – 31 maja)

#RZA2070 – wystawa multimedialna – zachęcająca do dokumentowania rzeszowskiej architektury z lat 20 i 70. Okres ten zamyka klamrą najciekawsze wydarzenia w rzeszowskiej przestrzeni, m.in. znakomitą modernistyczną architekturę oraz ciekawe założenia z okresu socjalizmu.

Instalacja polega na fotografowaniu i tagowaniu zdjęć unikalnym hasłem #RZA2070. Zdjęcia pobierane będą z serwerów aplikacji i wyświetlane projektorem na ścianie obok Ratusza.

Wtorek (26 maja)

– Godz. 20:00 – „Rzeszowskie Lekcje Architektury” – Skwer Różanka, ul. Dymnickiego.

Środa (27 maja)

– Godz. 18:00 – „Litewskie przystanki autobusowe” – wernisaż wystawy Nicolasa Grospierre – Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

– Godz. 20:00 – „Rzeszowskie Lekcje Architektury” – Skwer Różanka, ul. Dymnickiego

Czwartek (28 maja)

– Godz. 18:00 – „Krajobrazy miejskie” – wystawa zbiorowa – Millenium Hall, ul. Kopisto 1

– Godz. 19:00 – „Typo Polo” – wernisaż wystawy pod kuratelą Rene Wawrzkiewicza – Millenium Hall, ul. Kopisto 1

– Godz. 20:00 – „Rzeszowskie Lekcje Architektury”. To cykl programów realizowanych przez TVP Rzeszów. Każdy z odcinków opowiada o innym miejscu architektonicznym znajdującym się w Rzeszowie. Można poznać niezwykłe historie, opowieści o projektach i projektantach, a przede wszystkim można zwiedzić wyjątkowe obiekty stolicy Podkarpacia, nie wychodząc z domu – skwer Różanka, ul. Dymnickiego.

Piątek (29 maja)

– prezentacja prac zrealizowanych podczas warsztatów na Politechnice Rzeszowskiej

– Godz. 16:00 – spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury – Klub Festiwalowy

– Godz. 17:00 – spotkanie z Bogną Świątkowską, prezesem Fundacji Bęc Zmiana – Klub Festiwalowy

Koncerty

– Godz. 18:30 – 19:15 – Young Stadium Club

– Godz. 19:30 – 20:30 – Fismoll

– Godz. 20:45 – 22:00 – Skubas

Sobota (30 maja)

– Godz. 13:00 – 15:00 – panel dyskusyjny – „Dla kogo jest miasto?” – Karolina Micuła, Kinga Bielec, Agnieszka Ziółkowska

– Godz. 15.00 – 18.00 – prezentacje instytucji: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz przedstawiciele lokalnego środowiska kultury i animatorzy, m.in. Andrzej Głowacki, Piotr Woroniec

Koncerty

– Godz. 18:30 – 19:15 – Co-Sovel

– Godz. 19:30 – 20:30 – Łagodna Pianka

– Godz. 20.45 – 22.00 – BOKKA

Więcej o zespołach, które zagrają na festiwalu TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama