Reklama

Od wtorku 24 czerwca rozpocznie się głosowanie w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2015. Pojawią się dwie listy zadań, a każdy rzeszowianin będzie miał do dyspozycji 2 głosy.

Obecnie komisja weryfikująca kończy tworzenie dwóch list. Na jednej znajdzie się 36 zadań dotyczących inwestycji w infrastrukturę miejską, przeważnie związanych z rekreacją, wypoczynkiem i spędzaniem wolnego czasu. Na takie wydatki przewidziana jest kwota 6 mln zł, a zgłoszone zostały m.in. pomysły, których jednostkowy koszt realizacji wynosi po kilka milionów złotych.

Druga lista, składająca się z 15 pozycji, zawierać  będzie propozycje różnych ciekawych wydarzeń, głównie kulturalnych, edukacyjnych i sportowych. Tutaj gwarantowana pula środków to 500 tys. zł, zaś pojedyncze przedsięwzięcia opiewają przeważnie na kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Należy też przypomnieć, że każdy mieszkaniec Rzeszowa w wieku od 16 lat będzie dysponował dwoma głosami, które będzie mógł oddać dowolnie, np. oba na zadania z jednej listy lub po jednym na zadania z różnych list. Tym właśnie – a także możliwością głosowania przez Internet – obecna edycja RBO różni się od poprzedniej. Głosowanie potrwa aż do połowy lipca, aby każdy zainteresowany miał dość czasu na przemyślenie swoich typów i wskazanie najlepszych dwóch propozycji.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Widać już, że mieszkańcy Rzeszowa wyciągnęli wnioski z poprzedniej edycji RBO. Zgłosili wtedy aż 195 pomysłów, z czego prawie połowa została odrzucona przez specjalną komisję weryfikującą. Po prostu były one niedopracowane, a często wręcz sprzeczne z regulaminem. W efekcie do głosowania dopuszczono 102 zadania, z czego wybrano 10 do realizacji.

Te liczby (195, 102, 10) pokazują głównie skalę rozgoryczenia i wielkość zawiedzionych oczekiwań i nadziei. Dlatego rzeszowianie dość szybko przyjęli odmienną strategię, mając na względzie zwiększenie szans na zwycięstwo. W aktualnej edycji RBO zgłosili już tylko 65 różnych przedsięwzięć, z czego bardzo mało odpadło z przyczyn formalnych. Przyczyn lepszej jakości zgłoszonych projektów jest kilka: większa świadomość i wiedza dotycząca budżetu obywatelskiego, dłuższy okres zgłaszania zadań, a także nowe ułatwienie w regulaminie dopuszczające pomoc urzędników przy tworzeniu ofert.

Brak zainteresowania wydatkami drogowymi oraz sprawdzone powodzenie zadań rekreacyjno-wypoczynkowych (90% wskazań poprzednim razem) były wskazówką dla obecnych pomysłodawców – te inicjatywy mieszkańcy grodu nad Wisłokiem wybierają najczęściej, gdyż tego im przez ostatnie lata najbardziej brakuje w przestrzeni miejskiej. Z tego powodu dominują zdecydowanie propozycje związane ze spędzaniem wolnego czasu (sport, place zabaw, parki, festiwale, turnieje, warsztaty), a także z poprawą bezpieczeństwa na osiedlach (chodniki dla pieszych , sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach). Tym razem wielu mieszkańców przyjęło strategię nierozdrabniania się, aby podczas etapu głosowania zwiększyć szanse dla tych zadań, na których zależy im najbardziej.

Emocje przed nami!

Reklama