Promowanie aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem atrakcji przyrodniczych, historycznych i kulturowych – to cel I Rowerowego Rajdu Miejskiego ścieżką im. profesora Władysława Szafera, który w niedzielę (2 września) odbędzie się w Rzeszowie.
Rajd organizuje podkarpacki okręg Ligi Ochrony Przyrody. Rozpocznie się zbiórką na tyłach Starego Cmentarza przy ul. Targowej o godz. 9:00. Trasa będzie biegła po ścieżce rowerowej wzdłuż Wisłoka i przystanków ścieżki przyrodniczej, aż do starego mostu za rezerwatem „Lisia Góra”.
Z uwagi na przypadającą w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości podkarpackie władze LOP wraz z uczestnikami rajdu posadzą potomka 670-letniego dębu „Bartek”. Rajd zakończy się około 14:00 ogniskiem ze śpiewem. Będzie też możliwość grillowania.
– Jednym z naszych priorytetów jest promowanie aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem atrakcji przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Efektem ma być zbliżenie i lepsze zrozumienie otaczającej nas przyrody i dziedzictwa historycznego – tłumaczą Hubert Sobiczewski i Agnieszka Bator z zarządu podkarpackiej Ligi Ochrony Przyrody.
– Chcemy przypomnieć również postać znakomitego przyrodnika i patrioty profesora Władysława Szafera, który swoją postawę życiową ukształtował właśnie na Podkarpaciu, w gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, skąd wyruszył już jako zdeklarowany botanik do Wiednia w celu dalszego zdobywania wiedzy – dodają przedstawiciele LOP.
– Tym, którzy zwykle poruszają się trasą ścieżki, a pędzą bez wytchnienia, bez oglądania się dookoła – byle prędzej – pokażemy ciekawe elementy otaczającej trasę rajdu przyrody, krajobrazu, czy historii. Dlatego zaplanowaliśmy przystanki w najciekawszych miejscach trasy – z krótkimi informacjami na ich temat – począwszy od Starego Cmentarza, poprzez zalew, po rezerwat przyrody Lisia Góra – wyjaśniają Hubert Sobiczewski i Agnieszka Bator.
Uczestnicy rajdu będą mieli możliwość zatrzymania się na chwilę refleksji nad najbliższym otoczeniem, aby dojrzeć to, co oczywiste, a trudne do zobaczenia. – Nie musimy daleko szukać, ciekawe i bogate przyrodniczo miejsca są w naszym mieście, trzeba tylko szeroko otworzyć oczy – uważają organizatorzy rajdu. Udział w nim jest bezpłatny.
Prof. Władysław Szafer był twórcą ochrony przyrody w Polsce, dyrektorem krakowskiego Ogrodu Botanicznego i wieloletnim dyrektorem Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Szafer zmarł w 1970 roku.
(ak)
redakcja@rzeszow-news.pl