Samorząd Rzeszowa przygotowuje się do sporządzenia strategii rozwoju miasta na najbliższe 25 lat. Jak podkreślił w środę prezydent stolicy Podkarpacia Konrad Fijołek, dokument zostanie przygotowany w dialogu ze wszystkimi, którzy tworzyli rozwój miasta w ostatnich latach.
Co przez kolejne 25 lat?
W środę odbyło się spotkanie eksperckie, które poświęcone było m.in. strategii rozwoju miasta na kolejne 25 lat. Dyskusja dotyczyła również planowania przestrzennego miasta, sytuacji mieszkaniowej oraz perspektyw inwestycyjnych w Rzeszowie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. przedstawiciele firm deweloperskich, organizacji gospodarczych i spółdzielni mieszkaniowych.
Konrad Fijołek powiedział podczas spotkania, że przygotowanie dobrej strategii rozwoju na kolejne ćwierć wieku jest niezwykle ważne dla samorządu.
– Takie spotkania są bardzo istotne, bo chcemy przygotować mądre dokumenty, a nie takie, które będą odłożone na półkę i się kurzyć. Aby to zrobić musimy rozmawiać z mieszkańcami, firmami architektonicznymi, deweloperami. Wszystkimi podmiotami, które tworzyły rozwój tego miasta w ostatnich latach – mówił.
Rzeszów za 25 lat wg Konrada Fijołka
Jak zaznaczył Fijołek, strategia rozwoju Rzeszowa powinna opierać się na kilku „potencjałach”. Prezydent wśród nich wymienił m.in. akademickość Rzeszowa; atrakcyjne, wysokopłatne miejsca pracy i duża oferta spędzania wolnego czasu.
W ocenie Fijołka, bardzo istotna w tym kontekście jest również oferta mieszkaniowa, które powinna być bardziej zróżnicowana cenowo niż obecnie.
Pytany, jak widzi Rzeszów za 25 lat, prezydent odpowiedział, że chciałby, aby stolica Podkarpacia była miastem, w którym jakość życia będzie najlepsza w Polsce.
– Chciałbym, aby Rzeszów za 25 lat był miastem, gdzie będzie świetna edukacja, dobre miejsca pracy, gdzie będzie można pójść na koncert czy do teatru, gdzie będzie się dobrze i bezpiecznie mieszkało – powiedział.
Jak niemiecki Freiburg i hiszpańska Barcelona
W ocenie Fijołka, Rzeszów może wzorować się na dwóch miastach, niemieckim Freiburgu i hiszpańskiej Barcelonie.
– Chciałbym, żeby Rzeszów był skrzyżowaniem tych dwóch miast. Barcelona jest dynamicznym, wielonarodowym, wielokulturowym miastem, a Freiburg jest miastem akademickim, spokojnym, zielonym i przyjaznym dla człowieka – dodał.
Strategia rozwoju Rzeszowa na 25 lat być przygotowana do końca br. (PAP)
(oprac. rom)
Czytaj więcej:
Tyle lat, tyle wspomnień. Stadion Resovii znika z mapy miasta [ZDJĘCIA]