Zdjęcie: Anna Magda / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Reklama

Janusz Ławiński został powołany na dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 Rzeszowie. – Szpital działa stabilnie – zapewnia Ławiński.

Kandydaturę Ławińskiego wcześniej, 26 lutego, zatwierdziła komisja konkursowa. Był on jednym z dwóch kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu na nowego dyrektora KSW nr 1. Drugim był Ryszard Buczek, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Miejscu Piastowym.

Trudna rola 

Zarząd województwa podkarpackiego, który ostatecznie decydował, kto zostanie dyrektorem szpitala na Szopena, czekał dwa tygodnie na ewentualnie protesty do rekomendacji komisji konkursowej. 

– Protestów nie było. Rozstrzygniecie komisji się zalegalizowało – powiedział we wtorek Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. We wtorek zarząd województwa powołał Janusza Ławińskiego na dyrektora KSW nr 1. 

W szpitalu skończył się tym samym długi okres tzw. tymczasowości. Ławiński był p.o. dyrektora od 20 listopada ub. r. Na stanowisku zastąpił on wówczas Marka Wiatera. W szpitalu wybuchł konflikt lekarski, kontrola wykazała bałagan organizacyjny

Janusz Ławiński podziękował władzom województwa za powołanie go na dyrektora placówki. – Po trzech miesiącach pełnienia obowiązków już widzę, że to trudna rola – nie ukrywa nowy dyrektor KSW nr 1. 

Jest tak, jak ma być 

Władysław Ortyl w piątek mówił, że szpital ma przed sobą dużo zadań, które wymagają zaangażowania, ale również pracy w spokojnej atmosferze. Głównym zadaniem Janusza Ławińskiego jest przygotowanie szpitala do przekształcenia go w szpital uniwersytecki. 

Ławiński ma również sprawić, że w szpitalu będą wykonywanie zabiegi przy pomocy robota Da Vinci, o czym w Rzeszowie mówi się już od wielu lat. Kadra, która będzie obsługiwała robota, przechodzi szkolenie. Ławiński ma też pilnować dalszej restrukturyzacji placówki.

– Szpital obecnie działa tak jak powinien działać, czyli spokojnie, pragmatycznie, konsekwentnie oraz przewidywalnie – zapewnia Janusz Ławiński. 

Nowe poradnie szpitalne 

Oprócz powołania Ławińskiego na dyrektora KSW nr 1, zarząd zmienił statut szpitala. Mają one umożliwić utworzenie w placówce Poradni Chorób Piersi, Przyszpitalnej Poradni Transplantacyjna, Banku Komórek Krwiotwórczych, Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej oraz Podkarpackiego Ośrodek Leczenia Raka Gruczołu Krokowego.

Zmiany w statucie KSW nr 1 przewidują także powstanie Działu Controllingu, który ma na nowo sprawdzać rachunki kosztów w zakładach opieki zdrowotnej. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama