Reklama

Europejski Stadion Kultury rozpoczął się świetnym koncertem. W czwartek na scenie rzeszowskiego Rynku zagrał Vitold Rek z grupą East West Wind.

 

Inauguracyjny koncert Europejskiego Stadionu Kultury z powodu niepewnej pogody nie ściągnął na Rynek tłumów. Mimo tego, krzesełka pod sceną sukcesywnie wypełniały się ludźmi. Vitold Rek (Witold Szczurek) to światowej sławy muzyk-kontrabasista i kompozytor. Wierni fani nie zawiedli i każdy numer nagradzali rzęsistymi brawami.

Czwartkowy koncert świetnie wpisał się w ideę ESK. Muzycy podczas swojego występu połączyli wiele różnych kultur i stylów muzycznych, które skutecznie pokazywały, jak można łamać granice i łączyć z sobą różne tradycje. Główny wątek muzyczny opierał się na jazzie oraz muzyce klezmerskiej, przeplatanej tradycyjnymi pieśniami Jemenu, Indii, Pieśni nad Pieśniami oraz piosenkami ludowymi z poznańskiego i Rzeszowszczyzny.

Zaskakujące i nowoczesne kompozycje muzyczne pieśni ludowych, które przedstawił Vitold Rek, wspaniale komponowały się z głosem izraelskiej wokalistki Michal Cohen. Oprócz nich, na scenie zaprezentowali się światowej sławy muzycy – krakowianin Jarek Bester, pochodzący z Madrasu Ramesh Shotham oraz klarnicesta Taras Bakowskij.

– Jestem chłopakiem ze Śródmieścia, urodziłem się właśnie w Rzeszowie – mówił ze sceny Vitold Rek. Rek dwa utwory, które wykonał podczas koncertu, zadedykował swoim zmarłym przyjaciołom skrzypkowi Zbigniewowi Zajfertowi oraz pochodzącemu z Rzeszowa Janowi Zołoteńko.

Już niebawem na stronie Rzeszów News wywiad z Witoldem Szczurkiem.

W piątek odbędzie się najważniejsza część ESK. To Koncert Główny na Stadionie Miejskim. To koncert polsko-zagranicznych kolektywów, w którym wystąpi  13 zespołów. Na scenie zobaczymy m.in. Kayah, Melę Koteluk, T.Love, Jamal, Mad Heads, Haydamaky. Gwiazdą piątkowego koncertu będzie brytyjska grupa White Lies.

Koncert Główny rozpocznie się o godz. 20:00 Więcej czytaj TUTAJ. Będą specjalnie uruchomione autobusy, którymi będzie się można dostać na koncert. Więcej TUTAJ. Program ESK jest TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama