Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

– Zostali sami z upokarzającymi pensjami i aktem rozpaczy i bezsilności jakim jest strajk – uważają organizatorzy drugiego już protestu solidarnościowego z nauczycielami, który odbędzie się w najbliższą sobotę (13 kwietnia) w Rzeszowie.

Pierwszy protest odbył się w poniedziałek, 8 kwietnia, gdy rozpoczął się strajk w polskich szkołach. Nauczyciele domagają się wyższego wynagrodzenia. Poniedziałkowy protest solidarnościowy przed I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. 3 Maja zorganizowali podkarpaccy działacze Razem. Drugi odbędzie się także przed I LO w sobotę o godz. 14:00.

W organizację protestu pod hasłem „Jesteśmy z nauczycielami” włączył się m.in. Kuba Karyś, lider Komitetu Obrony Demokracji na Podkarpaciu.

– Jestem ojcem dwóch nastolatków – chciałbym, żeby uczyli i wychowywali ich ludzie, których zawodowe spełnienie, to nie tylko satysfakcja i wdzięczność rodziców i dzieci, ale także godne wynagrodzenie, a co za tym idzie mniej prywatnych trosk i spokojny sen bez strachu przed jutrem – mówi Kuba Karyś. 

Na Facebooku w zapowiedzi sobotniego protestu czytamy: „Pokażmy moc solidarności. Są takie chwile, kiedy potrzebujemy wsparcia, kiedy potrzebujemy solidarności, kiedy potrzebujemy poczucia wspólnoty. Są takie chwile – i doświadczył tego każdy z nas. Dzisiaj potrzebują tego nauczyciele”.

„Zostali sami z upokarzającymi pensjami i aktem rozpaczy i bezsilności jakim jest strajk. Pokażmy, że nie zostali sami. Stańmy wspólnie w geście solidarności. My Obywatele – Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie. Stańmy wspólnie, by pokazać, że nikt w Polsce nie pozostanie sam, kiedy jest poniżany, wykorzystywany i bezbronny” – informują organizatorzy. 

„Stańmy wspólnie, bo tylko razem mamy szansę na prawe i sprawiedliwe państwo. Solidarność to ważna rzecz – pokażmy ją – w tym nasza siła! Być może i my, będziemy kiedyś takiej solidarności potrzebować” – dodają organizatorzy.

– Wychowanie, nauczanie, to jedno z najtrudniejszych zajęć we współczesnym świecie, to niezwykle ważny kontakt z młodymi, nieukształtowanymi jeszcze ludźmi. Tego wychowania nie może przesłaniać i zakłócać walka o codzienny byt. Bądźmy solidarni z nauczycielami – to ważne nie tylko dla przyszłości naszych dzieci, ale dla przyszłości nas wszystkich, bo mądrze wychowane pokolenie może naprawdę bardzo wiele – podkreśla Kuba Karyś. 
 
W środę Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował o utworzeniu funduszu strajkowego. Patronuje mu Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli”, który zbiera pieniądze na rzecz strajkujących nauczycieli.
 
Zdjęcie: Facebook.com / Wspieram Nauczycieli

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama