Zdjęcie: Pani Agnieszka / Czytelniczka Rzeszów News
Reklama

Do 8 lat więzienia grozi 52-letniemu Lesławowi J., który we wrześniu doprowadził do wypadku na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich z Przemysłową w Rzeszowie. W wypadku zginęła 46-letnia rowerzystka.

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko Lesławowi J., mieszkańcowi powiatu sanockiego.

– Mężczyzna został oskarżony o nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym poprzez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu rowerzystce, która jechała prawidłowo po oznakowanym przejeździe rowerowym – mówi prokurator Katarzyna Dróbka.

Lesław J. przyznał się do winy i wyraził skruchę.

Do tragedii doszło 8 września br. na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich z Przemysłową w Rzeszowie. O wypadku było bardzo głośno.

Dramat wydarzył się, gdy 52-letni kierowca ciężarówki, jadąc ul. Batalionów Chłopskich, skręcał w prawo w ul. Przemysłową. Ciężarówka przecięła drogę przejeżdżającej rowerem 46-letniej mieszkance podrzeszowskiej gminy Boguchwała. Kobieta zginęła pod kołami TIR-a.

Po tragedii rowerzyści na skrzyżowaniu ustawili „biały rower”, który miał upamiętniać rowerzystkę oraz być przestrogą dla kierowców i rowerzystów. Rower został szybko usunięty, bo drogowcy uznali, że ustawiono go nielegalnie.

Problem ze skrzyżowaniem polega na tym, że kierowcy skręcający w prawo z al. Batalionów Chłopskich w ul. Przemysłową mają zielone światło, gdy zielone jednocześnie świeci się dla rowerzystów i pieszych. W takich okolicznościach doszło do wrześniowej tragedii.

Prokuratura uznała, że do wypadku przyczynił się kierowca ciężarówki, bo choć jechał z dozwoloną prędkością i miał zielone światło, to nie ustąpił pierwszeństwa rowerzystce. Lesławowi J. grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem rowerzystów, skrzyżowanie ul. Batalionów Chłopskich i Przemysłowej jest bardzo niebezpieczne. Cykliści apelowali do drogowców, by wprowadzili zmiany w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnej. Drogowcy na zmiany jednak się nie zgodzili.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

8 KOMENTARZE

  1. A kierowcy tym bardziej będą wtedy wymuszać pierwszeństwo. Kierowca nie jest panem i władcą na drodze, musi uszanować w końcu pozostałych uczestników ruchu, a nie traktować ich jako przeszkody.

  2. Może te progi zwalniające przydałyby się przed wszystkimi przejściami dla pieszych i przed przejazdami rowerowymi aby kierowcy jednak musieli zwolnić? Samochód też powinien w spacerowym tempie przekraczać przejścia aby nikogo nie zabić!

  3. Jakby faktycznie drogowcy mieli decydować co i gdzie należy remontować to mielibyśmy takie drogi jak w Nepalu albo Kambodży. 😀

  4. to nie kierowce powinni sądzić tylko tego inżyniera, który zaprojektował w taki sposób przejazd rowerowy i tego inspektora, który dopuścił to do ruchu

  5. Zapraszam na przejażdżkę rowerem po tych super szybkich i gładkich jak stół “ścieżkach” rowerowych z możliwością przeprowadzania go przez skrzyżowania…

    Btw. Ścieżki są w lesie…

  6. Moim zdanie przejazdy rowerowe powinny być namalowane za przejściem dla pieszych a nie przed od strony skrzyżowania. Wtedy jak auto skręca jest ustawione prostopadle do ścieżki rowerowej i widzi czy ktoś nie nadjezdza rowerem. A tak jak jest teraz równolegle prawie gdy skręca nie widzi nic ani przez lustrko boczne ani przez boczną szybę, trzeba się odwracać i patrzeć do tyło i można tak stwarzać inne zagrożenie.

  7. Zlikwidować przejazdy rowerowe. Rowerzysta ma zejść z roweru i go przeprowadzić Ponadto na ścieżkach rowerowych powinny być progi zwalniające, wtedy rowerzyści będą jeździć wolnej i bezpieczniej.

  8. taka sygnalizacja jest w całym mieście ZLE DZIAŁAJACA DROGOWCY I URZĘDNICY OPAMIETAJCIE SIE WY ZAMIAST DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO TO SAMI STWAZACIE ZAGROŻENIE I TO WAM BY SIE NALEŻAŁA TA KARA POZBAWIENIA WOLNOŚCI BO TO JEST WASZA WINA I TO Z EBY UKRYĆ WASZA WINE TO KAZALISCIE USUNĄĆ BIAŁY ROWER CO ON WAM PRZESZKADZAŁ??? TO ZE KIEROWCY ZACZELI ZWALNIAĆ NA PRAWOSKRECIE I BARDZIEJ ZWRACAĆ UWAGE NA BEZPIECZEŃSTWO

Comments are closed.