Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu część radnych PiS
Reklama

– Koalicja zrobiła wszystko, aby pójść na konfrontację – twierdzi Marcin Fijołek, szef klubu PiS, komentując wtorkowe wybory na szefów komisji w Radzie Miasta Rzeszowa. 

Wtorkowa, a zarazem pierwsza sesja Rady Miasta w nowej kadencji, rozpoczęła się od zaprzysiężenia radnych w 25-osobowej radzie, gdzie Rozwój Rzeszowa ma 12 radnych, PO – 4, opozycyjny PiS – 9. Na początku doszło do poważnego zgrzytu koalicji, gdy w pierwszym głosowaniu nie wybrano Andrzeja Deca (PO) na przewodniczącego rady.

Dopiero reakcja Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, spowodowała, że radni Rozwoju Rzeszowa, przestali pokazywać koalicjantowi z PO pazurki i Deca na stanowisku szefa rady zaakceptowali. Potem koalicja pokazała swoją siłę, odbierając PiS-owi stanowisko w prezydium rady, które przejął Rozwój Rzeszowa i jego radny Wiesław Buż. 

To była pierwsza oznaka tego, że koalicja nie zamierza opozycji dawać stanowisk, szczególnie, że w sejmiku podkarpackim PiS władzą w prezydium z nikim się nie podzielił, a do tego doszły wspomnienia, jak PiS atakował Tadeusza Ferenca w kampanii wyborczej. W skrócie – PiS na stołki nie zasłużył. Tak się stało też, gdy wybierano szefów komisji w radzie.

Koalicja ogrywa opozycję 

Komisji jest 13. W poprzedniej kadencji PiS miał trzech przewodniczących. Robert Kultys kierował komisją gospodarki przestrzennej, Jerzy Jęczmienionka stał na czele komisji porządku publicznego i współpracy z samorządami osiedlowymi, Grzegorz Koryl przewodniczył komisji regulaminowo-statutowej. Teraz PiS nie dostał ani jednego szefa komisji. 

W rękach Rozwoju Rzeszowa jest komisja ekonomiczno-budżetowa (Maria Warchoł), komisja edukacji (Mirosław Kwaśniak), gospodarki komunalnej (Bogusław Sak), kultury i promocji (Witold Walawender), zdrowia, rodziny i pomocy społecznej (Sławomir Gołąb).

PiS chciał utrzymać stanowiska szefów komisji, którymi dotychczas kierowali Robert Kultys i Jerzy Jęczmienionka. Do gospodarki przestrzennej wytypowali tym razem Waldemara Kotulę, ale przegrał on w głosowaniu z Tomaszem Kamińskim z Rozwoju Rzeszowa. W drugiej komisji zgłoszony ponownie Jęczmienionka przegrał z nową twarzą w radzie – Wiesławem Ziemińskim z PO. 

Prestiżowa komisja dla Rozwoju Rzeszowa

PiS zaliczył też porażkę w walce o przewodniczącego prestiżowej komisji – rewizyjnej. Tu ich kandydat Waldemar Szumny przegrał starcie z Waldemarem Wywrockim z Rozwoju Rzeszowa.  

Powołano także nową komisję – skarg i wniosków. Na tym stanowisku PiS widział Grzegorza Koryla, a Rozwój Rzeszowa – Tadeusza Ożyło, nowego radnego w szeregach rady. Koryl zdobył tylko 7 głosów za, przeciwko miał 11, czterech radnych się wstrzymało. Ożyło był lepszy – dostał 15 głosów za, przeciwko było ośmiu radnych. 

Platforma Obywatelska dostała komisję inwestycji i pozyskiwania funduszy unijnych. Jednogłośnie na szefa wybrano dotychczasową przewodniczącą Jolantę Kaźmierczak. PO zachowała także stanowisko szefa komisji sportu i współpracy z organizacjami pozarządowymi. Komisją nadal będzie kierował Marcin Deręgowski. 

PiS: Mosty zostały spalone

Podczas sesji nie wybrano szefów komisji przedsiębiorczości i promocji gospodarczej oraz regulaminowo-statutowej.

– Proponowaliśmy je Waldemarowi Kotuli i Grzegorzowi Korylowi [obaj PiS – przyp. red.]. Nie chcieli – twierdzi Konrad Fijołek, lider Rozwoju Rzeszowa. – Chcą dać nam ochłapy, aby zachować pozory współpracy – odpowiada krótko Robert Kultys z PiS. Sam też przeczuwał, że szefem komisji gospodarki przestrzennej już nie będzie. 

– Nie każdemu podobało się moje merytoryczne przygotowanie – uważa Kultys, który z wykształcenia jest architektem. Dlatego PiS liczył, że jak do komisji zgłosi Waldemara Kotulę, to koalicja odda opozycji kierowanie tą komisją. Wymiana personalna nic jednak nie dała. 

Marcin Fijołek, szef klubu PiS, uważa, że brak opozycji w prezydium rady i na stanowiskach szefów komisji, to spalenie wszystkich mostów. – Koalicja zrobiła wszystko, aby pójść na konfrontację. To kompletny brak chęci współpracy – twierdzi. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

36 KOMENTARZE

 1. Źle sie stało bo koalicja i większość to jedno a ludzie wybierali różne opcje rozwój pis po i to wyborcy sa teraz źli ze nie dopuszczono wszystkich w miarę po równo do różnych komisji. To się zemścić na rozwoju Rzeszowa bo każda porażka bedzie wytykana KAŻDA !!! Państwo z PiS mam nadzieje ze bacznie będziecie nam relacjonować uchybienia a koalicji życzę szczęścia i godnego reprezentowania nas wszystkich 😉

 2. I właśnie za to KOCHAM naszego Dziadka !!! Za to że jest konsekwentny , wierny przekonaniom, nieugięty, dobry gospodarz, bez układów i zna się na ludziach !!!śmierdzących Fiołków, mikroskopijnych Ku..sów i inne Szumowiny wysadził na taborety bez prawa głosu z korzyścią dla wszystkich :):):)

  ŻYCZĘ 150 LAT ŻYCIA W ZDROWIU DLA SZANOWNEGO PANA PREZYDENTA TADEUSZA FERENCA!!!

  PS. A ten dzwon to niech sobie wsadzą pisowcy głęboko w dupe i wygrają BOGURODZICE !!!!!

  • Optymista słoma ci z butów wystaje nawet przez monitor. Parweniuszu, przyjechałeś X lat temu z wioski a tu nagle zrobił się ,,pan”. Wracaj chamie i prostku z powrotem do swoich korzeni.

   • „Karl TRAKTORZYSTA ”
    Sądząc po nicku masz ze słomą pewne doświadczenie choć niestety niewystarczające, nawet ta dziedzina wiedzy przekracza Twoje możliwości intelektualne 😉 Na próżno szukać słomy wystającej z butów przez monitor !!!! Ze żniwami Ci się pomyliło 🙁 Skończ chłopie śnić na JAWIE (350cc) , złap za pług i zajmij się tym co najlepiej potrafisz, filozofia nie jest dla Ciebie „PROSTKU” 😉 Przykro mi że Cię zawiodłem ale od 40 lat z 6 letnia przerwą na studia medyczne przebywam w Rzeszowie aż po dziś dzień 😉 I nie bardzo przykładam uwagę kto skąd pochodzi, człowiek każdy taki sam. Natomiast jeśli Ty brzydzisz się obcymi to pierwsze zacznij od PARWENIUSZY Fijołka i Kultysa 😉

 3. Czekamy na wybudowanie wysokich bloków dookoła żwirowni, w dolinie Wisłoka, na wzgórzach nad Zalesiem. Ponadto zabetonować Lisią Górę i parki. Żadnych nowych hal, aquaparku itp. A co, nie chcieliśmy tego głosując na to co oglądamy w tej “radzie miasta”?

   • Ktoś głosował na Tadka Innowatora …..To zaczyna się skowyt że deweloperzy….Gdyby nie przyjezdni to nie było by i deweloperów. Nowe bloki oddane co widać? Same rejestracje wichurantów a jak się już wprowadzi to ,,rasowy rzeszowiak” tyle że z kompleksami mniejszości, szukający dowartościowania w podrabianych produktach znanych marek albo imprez w rynku…A tu 30 lat mieszkanie spłacać trzeba. Więc dopóki będzie popyt to będzie stawianie tych betonowych kurników.

 4. A było dać Prezydentowi uderzyć w Dzwon. To nie. Chcieliście to macie. Po co teraz te PIS-ki, że stołków nie dali. W Sejmiku Wojewódzkim się nie podzielili to o co chodzi.

 5. Może Robert Kultys nie powinien sie na głos chwalić że jest architektem? Litości, jaki szef komisji goapodarki przestrzennej w wywiadach mówi:

  arch. Robert Kultys – Przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta Rzeszowa (również radny Rzeszowa):
  Pomysł budowy w Rzeszowie dzielnicy budynków wysokościowych na pewno wielu mile połechce. Należy to jednak rozpatrywać uwzględniając realia funkcjonalne i ekonomiczne.
  Już w 10-piętrowych wieżowcach mieszka się fatalnie. Miasto powinno zatem unikać w swojej przestrzeni jeszcze wyższych budynków mieszkalnych. ..”

  I bardzo dobrze sie stało że pogonili że tak zażartuje architekta 🙂

  • Mądrego to warto posłuchać, już mi sąsiad co to głośno sika trzy pietra wyżej nie będzie przeszkadzał.
   Wszak w wieżowcach mieszka się doskonale 🙂

  • Dennis, jest demokracja. Są pewne zasady. Kiedyś tak było, że można było wykopać, a nawet strzelić w tył głowy. Musisz się z tym pogodzić, że już to nie wróci. KONS-TY-TUC-JA!!!

 6. Gdy ludzie pana Ferenca mają taka większość koniecznie powinno się powrócić do pomysłu wysokiej zabudowy na Nowym Mieście i Zalesiu. W tym roku już przybyło ponad 1500 nowych mieszkańców a jeszcze został miesiąc do końca 2018.

  Mieszkaniówka daje pracę jest kołem zamachowymi gospodarki i ci ludzie gdzieś przecież mieszkać muszą.

  • Na budziwoju jeszcze sporo miejsca zostało… nawet wieżowce się zmieszczą. Są tam rzeki, więc dróg nie potrzeba, bo można przemieszczać się pontonem albo kajakiem…

 7. Wszystko wina KULTYSA z PiS.

  Pis w Rzeszowie NIGDY nie bedzie miało swojego prezydenta czy wiekszości w Radzie Miasta jeśli
  Wielki Hamulcowy Kultys będzie jedynką Pisu. Ludzie, czy wy nie widzicie że ten człowiek przeciwny wszystkiemu, blokujący co się tylko i ciagnie Pis pod lód?

 8. Jak czytam ten tekst to hipokryzja wypowiedzi goni hipokryzję, nie wspomnę o negowaniu dokładnie wszystkiego dla zasady, podczas pracy poprzedniej Rady… potem jak widać jest zapłata…

 9. Marcin Fiołek, szef klubu PiS, uważa, że brak opozycji w prezydium rady i na stanowiskach szefów komisji, to spalenie wszystkich mostów. – Koalicja zrobiła wszystko, aby pójść na konfrontację. To kompletny brak chęci współpracy – twierdzi.
  Marcinie Fiołek! Jak to jest? Można najpierw przeszkadzać, a później rozliczać, że się nie udało zrealizować inwestycji!?
  Najważniejsza sprawa: obwodnica południowa. najpierw PiS zrobił wszystko, aby tą inwestycje utrącić, a później w kampami zarzucał Ferencowi, że jej nie realizuje.
  Podłość totalna! Marcinie Fijołek ogarnij się!

  • Ale jaja
   no szanowny Pan Fijołek zapomnial że główny most 1 kilometrowy to juz został spalony to po co teraz ten kwik –
   należało pale bić pod przyczółki a nie stawać okoniem a potem biadolić ze to “UFO – spaliło” ; O !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ