Kino Zorza zaprasza na filmowe zakończenie wakacji. W programie znalazł się m.in. kultowy „Czas apokalipsy” w wersji reżyserskiej Francisa Forda Coppoli, która nie była dotąd prezentowana w Polsce oraz „Bulion i inne namiętności” z niesamowitą Juliette Binoche.
Już 30 sierpnia Zorza zaprasza na Babski Wieczór – jednak zaproszenie na to spotkanie nie dotyczy tylko pań. O godz. 19:00 odbędzie się pokaz filmu „Bulion i inne namiętności”. Przed seansem na sali kinowej odbędzie się losowanie różnych nagród. Partnerem tego wydarzenia jest Marka CeraVe! Produkująca dermokosmetyki, które będą do wygrania.
Bilety – 21 zł
Natomiast w sobotę 31 sierpnia, o godz. 19:00 odbędzie się specjalny pokaz filmu „Czas apokalipsy: wersja reżyserska”. Film będzie wyświetlany w sali widowiskowej, gdzie znajduje się najlepszy w Rzeszowie projektor laserowy Barco SP4K-15B. Tej okazji nie możecie przegapić.
Bilety – 20 zł
Projekcje filmu „Czas apokalipsy: wersja reżyserka” odbędą się:
31 sierpnia, godz. 19:00 (sobota)
20 września, godz. 19:00 (piątek)
17 października, godz. 19:00 (czwartek)
„Bulion i inne namiętności”
Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz”, „Zapach zielonej papai”) udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności” (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia.
Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje.
Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme’a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw, tak aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem. Za oprawę kulinarną „Bulionu i innych namiętności” odpowiada Pierre Gagnaire, słynny francuski szef kuchni. Od czasów „Uczty Babette” nie było w kinach tak smakowitego filmu. Bon appétit!
„Czas apokalipsy: wersja reżyserka”
Występują: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Frederic Forrest, Albert Hall, Sam Bottoms, Larry Fishburne, Dennis Hopper, G.D. Spradlin, Harrison Ford
Wybrane nagrody: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 1979 – Złota Palma; 2 nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscar) – najlepsze zdjęcia (Vittorio Storaro), najlepszy dźwięk (Walter Murch), BAFTA 1980 – najlepszy reżyser (Francis Ford Coppola), najlepszy aktor drugoplanowy (Robert Duvall).
Film prezentowany jest w odrestaurowanej wersji 4K. Jest to ostateczna wersja reżyserska stworzona w 2019 roku, która nie była dotąd prezentowana w Polsce.
„Czas apokalipsy” to luźna adaptacja klasycznego opowiadania Josepha Conrada „Jądro ciemności”, której akcja rozgrywa się w 1969 roku podczas wojny w Wietnamie. Film przedstawia podróż kapitana sił specjalnych (Willarda) przez brutalne strefy walk w Wietnamie. Celem jego tajnej misji jest eliminacja pułkownika Kurtza, który ustanowił bezwzględną dyktaturę. W miarę jak Willard podróżuje przez szaleństwo i absurdy amerykańskiego zaangażowania w wojnę, coraz bardziej pociąga go sama dżungla, jej pierwotna mistyka i ogromna moc…
W głównych i pobocznych rolach wystąpiły gwiazdy amerykańskiego kina: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Dennis Hopper, Laurence Fishburne, Harrison Ford. Film miał 8 nominacji do Oscara z czego dwie zamieniły się w statuetki (najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk), zdobył trzy Złote Globy, dwie nagrody BAFTA i wiele innych wyróżnień ze Złotą Palmą na festiwalu w Cannes na czele. Nade wszystko jest to jednak film mający pokaźne grono miłośników na całym świecie.
W 1979 roku Francis Ford Coppola otrzymał swoją drugą w karierze Złotą Palmę za „Czas apokalipsy” (pierwszą otrzymał w 1974 roku za film „Rozmowa”) i dziś należy do wąskiego grona twórców, którzy dwukrotnie otrzymali najwyższe wyróżnienia na festiwalu w Cannes. W momencie pokazu filmu na festiwalu nie było wiadomo, jakie będzie jego ostateczne zakończenie a Coppola wahał się pomiędzy trzema różnymi wersjami. Film trafił do kin w 1979 roku w wersji 153′. Po latach Coppola powrócił do filmu tworząc wersję „Czas apokalipsy: Powrót” (2001) w której dodano nowe sceny a długość całego filmu wyniosła 202 minuty. W 2019 roku ujrzała światło dzienne wersja ostateczna (final cut), która wreszcie trafia do polskiej dystrybucji pod tytułem „Czas apokalipsy: wersja reżyserska” o której napisano: „prawdopodobnie najbardziej satysfakcjonująca z trzech wersji”.
(oprac. Red)