Zdjęcie: Marian Misiakiewicz / Politechnika Rzeszowska

Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski szykują akademiki na kwarantannę. Takie wytyczne uczelnie dostały w piątek od wojewody podkarpackiego. 

– W związku decyzją wojewody nasi studenci proszeni są o opuszczenie akademików na czas dwutygodniowej przerwy w nauce oraz o zabranie ze sobą rzeczy osobistych – mówi Anna Karwacka, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej.  

Ci, którzy wyjechali wcześniej i nie zabrali ze sobą rzeczy osobistych, nie muszą wracać do Rzeszowa. Zostaną one komisyjne spakowane i przekazane do magazynu przez pracowników osiedla studenckiego.

Na ten moment PRz nie ma wytycznych, do kiedy studenci powinni się wyprowadzić i kiedy akademiki przekształciłyby się w miejsca kwarantanny. – Na taką ewentualność mamy się przygotować. Miejmy nadzieję, że ostatecznie takiej potrzeby nie będzie – mówi Anna Karwacka. 

Na miejsca kwarantanny szykowany jest rzeszowski „Ikar”, który ma 555 miejsc i  „Aviata” w Jasionce (70 miejsc). – Wszyscy ci studenci, którzy z jakiś powodów muszą zostać w Rzeszowie, są przenoszeni do „Alchemika”, gdzie mamy 275 miejsc. Tam mieszka już 43 studentów z „Erasmusa” i kilku pracowników naukowych – wyjaśnia Anna Karwacka. 

Studenci z „Erasmusa” to osoby, które przyjechały do Rzeszowa, część jeszcze w październiku, część w połowie lutego – z Hiszpanii, Portugalii i Turcji. – Ich okres kwarantanny już dawno minął. Sami studenci także czują się cały czas dobrze – zapewnia Karwacka. 

Uniwersytet Rzeszowski pod kwarantannę przygotował akademik „Olimp” przy ul. Siemieńskiego (220 miejsc). Podobnie, jak w przypadku PRz, studenci UR też muszą zabrać ze sobą rzeczy osobiste. Ci, którzy tego nie zrobili, również do Rzeszowa nie muszą po nie wracać. Zostaną one spakowane i bezpiecznie przechowane na terenie akademika. 

Dotychczas na Podkarpaciu potwierdzono 6 przypadków zakażenia koronawirusem. Obecnie na Podkarpaciu pod nadzorem epidemiologicznym jest 1139 osób, 398 poddano kwarantannie domowej. W szpitalach przebywają 42 osoby. Podkarpacki sanepid przeprowadził 208 testów na obecność koronawirusa. 6 z nich okazało się pozytywnych. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama