Zdjęcie: Pixabay

Od soboty do odwołania rzeszowscy Dominikanie nie będą odprawiać mszy świętych, Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, Liturgii Godzin oraz odmawiać różańca. Zawieszona zostaje także możliwość spowiedzi. 

W kościele prowadzonym przez ojców Dominikanów (ul. Dominikańska 15) od soboty (14 marca) nie będą sprawowane publicznie msze święte. Zakonnicy postanowili skorzystać z dyspensy, zarządzonej w piątek przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę

„Nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów bezpieczeństwa, wynikających z konieczności ograniczenia liczebności zgromadzenia w naszej świątyni do nie więcej niż 50 osób” – czytamy w sobotnim komunikacie zamieszczonym na stronie klasztoru. 

Jednym z działań rządu w zwalczaniu koronawirusa jest wprowadzony zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Decyzja Dominikanów obowiązuje w niedzielę i w dni powszednie – aż do odwołania.

„Bardzo prosimy o przyjęcie tej decyzji w duchu zaufania i wzajemnej troski. Jesteśmy przekonani, że im radykalniejsze, chociaż dla nas wszystkich bolesne, kroki podejmiemy w obecnej chwili, tym szybciej wrócimy do normalnego życia i razem cieszyć się będziemy celebracją liturgii Triduum Paschalnego” – napisali Dominikanie. 

Brak mszy świętych nie oznacza, że kościół będzie zamknięty. Wszyscy, którzy mają potrzebę modlitwy w Domu Bożym – mogą do niego przyjść. „Zachęcamy do indywidualnej modlitwy” – piszą Dominikanie. 

Zakonnicy informują także, że zgodnie z planem będą odprawiane msze święte w zamówionych intencjach. Eucharystie będą odprawiane w klasztornej kaplicy za klauzurą, bez możliwości uczestniczenia wiernych mszy. 

„Bardzo prosimy Was o skorzystanie z dyspensy od udziału w niedzielnej Eucharystii, której udzielił ks. biskup Jan Wątroba na trzy kolejne niedziele (15, 22 i 29 marca), i o pozostanie w niedzielę w swoich domach” – apelują zakonnicy. 

Dominikanie zachęcają także do korzystania z mszy transmitowanych w mediach. Do odwołania nie będzie również dyżurów spowiedzi. „Potrzebujemy czasu na analizę sytuacji i znalezienie bezpiecznego rozwiązania dla celebracji tego sakramentu” – wyjaśniają Dominikanie. 

Zakonnicy nie będą sprawowali także żadnych nabożeństw (modlitwa różańcowa, Droga krzyżowa, Gorzkie Żale oraz Liturgia Godzin). „Rezygnujemy ze wszystkich spotkań grup duszpasterskich oraz próby scholi przed Triduum Paschalnym. Odwołujemy zaplanowany na 22 marca Kiermasz Wielkanocny, organizowany przez duszpasterstwo dzieci” – informują Dominikanie. 

Bez zmian ma działać kancelaria parafialna. Z ojcem przeorem można się kontaktować mailowo: przeorrzeszow@dominikanie.pl. lub telefonicznie: 694 480 668. Kancelaria czynna jest we wtorki w godz. 15:00-17:30 i soboty od 10:00 do 12:30.  „Prosimy o przekazanie naszych decyzji osobom starszym i znajomym, którzy nie posiadają dostępu do internetu” – apelują Dominikanie. 

„Bądźmy solidarni w modlitwie, wzajemnej trosce oraz w sposób odpowiedzialny stosujmy się do zaleceń służb, dbających o nasze wspólne bezpieczeństwo” – dodają.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama