Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Do końca marca br. biskup rzeszowski Jan Wątroba udzielił wiernym dyspensy na terenie diecezji rzeszowskiej.  

Informację na ten temat w piątek podała Kuria Diecezjalna w Rzeszowie, która jeszcze w środę twierdziła, że mszy świętych nie odwoła, mimo rozprzestrzeniającego się w całej Polsce koronawirusa. 

Teraz sytuacja się zmieniła po tym, jak Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zarekomendowała udzielenie udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach świętych. 

Dyspensa dotyczy osób w podeszłym wieku, chorych lub osób mających objawy infekcji, dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy nad nimi sprawują bezpośrednią opiekę, a także wszystkim wiernych, którzy czują obawę przed zakażeniem koronawirusem.

– Dyspensa obowiązuje do końca marca 2020 r. zarówno diecezjan, jak i tych, którzy przebywają na terenie diecezji rzeszowskiej – poinformowała Kuria Diecezjalna w Rzeszowie. 

Jan Wątroba, biskup rzeszowski, udzielił dyspensy „w związku zagrożeniem, jakie stwarza panująca obecnie epidemia koronawirusa” i „mając na uwadze pilną potrzebę ochrony zdrowia i życia ludzkiego”.

„Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w domu za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu. Zachęcam także do pogłębionej modlitwy osobistej” – czytamy w komunikacie bp. Jana Wątroby. 

„Ogarniam modlitwą wszystkich Diecezjan oraz osoby przebywające na terenie naszej Diecezji i błogosławię” – dodał biskup Wątroba. 

Na Podkarpaciu dotychczas odnotowano pięć przypadków zakażenia koronawirusem

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama