Zdjęcie: Pixabay

Mimo licznych apeli o ograniczenie mszy świętych lub ich zawieszenie w związku z zagrożeniem koronawirusem, Konferencja Episkopatu Polski nie zamierza tego robić. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie także.

W czwartek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie jest ich aktualnie 44, jeden z nich jest z Podkarpacia, dotyczy 57-letniej mieszkanki Leżajska.  

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie oświadczyła że nie przewiduje się zamykania świątyń ani odwoływania mszy świętych, nabożeństw i rekolekcji parafialnych, pogrzebów oraz innych zgromadzeń religijnych w kościołach, kaplicach, na cmentarzach lub w budynkach kościelnych. 

– Nadal normalnie będą działać instytucje diecezjalne – kuria i sąd biskupi – zapowiedział ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Z Hostią na dłoni nie można odchodzić

Kuria zaleca osobom starszym, chorym oraz mającym z różnych przyczyn osłabioną odporność organizmu, by zachowały „szczególną ostrożność” i bez potrzeby nie narażały swojego zdrowia na niebezpieczeństwo.

Kuria zachęca te osoby do pozostania w domach i śledzenia transmisji mszy świętych w mediach, m.in. mszy z katedry rzeszowskiej transmitowanej przez katolickie Radio Via w każdą niedzielę o godz. 9:00. Uczestników nabożeństw prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad higieny – napisał w oświadczeniu ks. Paweł Steczkowski. 

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie zachęca też do podtrzymywania zwyczaju przyjmowania Komunii świętej do ust. – Jeżeli jednak wierni z obawy przed zarażeniem będą chcieli przyjąć Komunię świętą na rękę należy jej udzielić w takiej formie – twierdzi kanclerz kurii.

Kuria w tym względzie wydała instrukcję księżom i wiernym. Komunię należy przyjmować na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Komunię świętą do ust. – W żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza – zastrzega ks. Paweł Steczkowski. 

Kuria: zachowacie spokój, nie ulegajcie panice

W przypadku rekolekcji szkolnych, Kuria Diecezjalna stwierdziła, że w tej sprawie wiążące są decyzje podejmowane przez dyrektorów placówek lub organy prowadzące szkoły. – Prosimy wiernych o przestrzeganie zaleceń odpowiednich służb rządowych, samorządowych, medycznych i sanitarnych – apeluje kuria. 

Wszystkich prosimy o zachowanie spokoju i nie uleganie panice. Zachęcamy wszystkich diecezjan do adoracji Najświętszego Sakramentu oraz do modlitwy o wygaśniecie epidemii słowami suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny…” – dodał ks. Piotr Steczkowski.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama