Zdjęcie: Dron.Rzeszow.pl
Reklama

– Pobyt naszych rodaków w żaden sposób nie narazi mieszkańców Podkarpacia na ewentualny kontakt z osobą przebywającą w Ośrodku Rewita Solina – zapewniają przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Jak informowaliśmy w niedzielę, we wtorek (7 kwietnia) Polskie Linie Lotnicze LOT organizują lot specjalny z Mediolanu przez Rzym do Rzeszowa. W niedzielę polski rząd zakończył akcję “Lotem do domu”, którą trwała od 15 marca w związku ze światową pandemią koronawirusa i miała umożliwić powrót do domu polskim obywatelom i uprawnionym do tego cudzoziemcom.

“Nieodpowiedzialne i głupota” 

Bilety na wtorkowy specjalny lot można było kupować do poniedziałku do południa. Samolot LOT-u wystartuje z Mediolanu (lotnisko Malpensa, Terminal 2) o godz. 10:45, a potem z Rzymu (lotnisko Fiumicino) o 12:25. Uczestnicy rejsu po przylocie do Jasionki od razu zostaną przewiezieni na obowiązkową 14-dniową kwarantanną do Ośrodka „Rewita Solina”. Zorganizowanie specjalnego rejsu dla Polaków wywołało poruszenie w sieci. 

“Te wszystkie loty to bardzo nieodpowiedzialne decyzje. Sama mieszkam we Włoszech i nawet przez chwile nie przeszła mi taka myśl” – napisała w komentarzu pod naszym poprzednim tekstem jedna z internautek. “To jest głupota. Sami sobie ściągamy kolejne siedliska wirusa”, “Przywieźcie więcej tego wirusa. Jak pojechali, to niech teraz tam siedzą i niech się leczą za swoje, nie za moje” – komentują inni internauci. 

Kto wejdzie na pokład? 

Jak w poniedziałek wieczorem poinformowała nas Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego, specjalnym lotem do kraju z Mediolanu i Rzymu wróci 100 obywateli Polski. – To pierwsze i jedyne połączenie lotnicze umożliwiające powrót Polaków z Włoch, gdzie wciąż przebywają nasi obywatele – wyjaśnia Waksmundzka-Szarek. 

Dodała, że lot jest przygotowywany w ścisłej współpracy pomiędzy Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Obrony Narodowej, Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Zdrowia i PLL LOT. – Na pokład samolotu wejdą wyłącznie osoby, które nie wykazują symptomów zakażenia i zostaną poddane badaniu według wytycznych GIS – zapowiada rzecznik Waksmundzka-Szarek. 

Urząd: to wyraz solidarności 

Polacy, którzy zostaną umieszczeni w ośrodku w Solinie na 14 dni, będą pod opieką lekarzy zgodnie z wymogami bezpieczeństwa wprowadzonymi w związku ze stanem epidemii. – Ośrodek jest wyizolowany, dzięki czemu pobyt naszych rodaków w żaden sposób nie narazi mieszkańców Podkarpacia na ewentualny kontakt z osobą tam przebywającą – zapewnia Małgorzata Waksmundzka-Szarek. 

Podkreśla, że warunki pobytu w ośrodku są określone przez GIS i Wojewódzki Inspektorat Sanitarny.

– W tych trudnych chwilach nie zapominamy o naszych rodakach, w szczególności w miejscach zagrożonych koronawirusem. Dzięki rygorystycznym procedurom bezpieczeństwa, umożliwimy powrót obywateli RP bez żadnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Jest to wyraz solidarności zarówno z nimi, jak i z ich rodzinami przebywającymi w Polsce – twierdzi rzecznik Waksmundzka-Szarek. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: