Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Władysław Ortyl
Reklama

Władysław Ortyl nadal marszałkiem, Bogdan Romaniuk wypada z zarządu, szefem sejmiku ma być Jerzy Borcz – takie są rekomendacje Komitetu Politycznego PiS kandydatów na marszałków i członków zarządów województw.  

O rekomendacjach poinformowała w czwartek na Twitterze Beata Mazurek, rzecznik PiS. W przypadku Podkarpacia, gdzie PiS samodzielnie rządzi od 2013 roku i w tegorocznych wyborach samorządowych osiągnęło najlepszy wynik w Polsce (25 radnych w 33-osobowym sejmiku), wydawało się, że dotychczasowy skład zarządu województwa utrzyma się. 

Komitet Polityczny PiS zarekomendował jednak, by na Podkarpaciu doszło do przetasowań. O ile zachowanie stanowiska marszałka przez Władysława Ortyla, szefa partii w regionie rzeszowskim, nie dziwi, o tyle na pozostałych stanowiska już tak. W gronie wicemarszałków nie ma już Bogdana Romaniuka, mimo, że znów dostał się do sejmiku z listy PiS.

Romaniuk w zarządzie zasiadał z ramienia Prawicy Rzeczpospolitej (koalicjant PiS) – partii stworzonej przez Marka Jurka. Teraz PR, zgodnie z rekomendacją Komitetu Politycznego PiS, nie będzie miała żadnego swojego człowieka w zarządzie województwa. Zresztą Romaniuk cztery lata temu pracę w samorządzie zaczynał od stanowiska przewodniczącego sejmiku podkarpackiego.

Rok później wskoczył na stołek wicemarszałka, gdy z tej funkcji musiał zrezygnować Wojciech Buczak, który dostał się Sejmu i został posłem. Romaniuka na stanowisku przewodniczącego sejmiku zastąpił Jerzy Borcz.

Borcz na tym stanowisku wytrwał zaledwie dwa miesiące, bo nie chciał tej funkcji łączyć z posadą dyrektora podkarpackiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, którą dostał od PiS po tym, jak pod koniec poprzedniej kadencji porzucił PO, a w kolejnych wyborach wystartował z listy… PiS. Borcza zastąpił Jerzy Cypryś. 

Z rekomendacji władz PiS wynika, że w nowej kadencji Cypryś ma wylecieć ze stanowiska, a ma na nie wrócić… Jerzy Borcz. To zaskakująca decyzja, szczególnie, że Cypryś należy do czołowych polityków PiS w regionie, a Borcz lubi zmieniać partie, jak rękawiczki. 

Stanowiska wicemarszałków mają być obsadzone przez Piotra Pilcha i Ewę Draus. Dla Pilcha to awans, bo od stycznia br. był członkiem zarządu województwa, do urzędu przyszedł od wojewody Ewy Leniart (PiS), był jej zastępcą, w zarządzie zaczął pracę, gdy tę posadę stracił Lucjan Kuźniar, uchodzący za “obce ciało” w PiS. Pilch jeszcze wcześniej był dyrektorem Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie

Z kolei Ewa Draus to znana postać w PiS. To ona w latach 2005-2007 była wojewodą podkarpackim w okresie pierwszych rządów partii Jarosławia Kaczyńskiego. Podczas kampanii w tegorocznych wyborach Draus była “bohaterką” spotu, na którym posłance Krystynie Wróblewskiej obiecywała, że “zadba” o Podkarpacie. Spot był hitem internetu.

Stanowisko wicemarszałka ma stracić Maria Kurowska, która reprezentowała Solidarną Polskę, kolejnego koalicjanta PiS. Ale Kurowska zachowa miejsce w składzie zarządu, będzie “tylko” już jego członkiem. Nic się nie zmieni w przypadku trzeciego koalicjanta PiS – Porozumienia Jarosława Gowina. Stanisław Kruczek zachowa stołek członka zarządu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

12 KOMENTARZE

 1. Zwykły poseł układa listy wyborcze do Sejmu, Senatu, w wyborach samorządowych, do EU.
  Zwykły poseł wystawia kandydata na prezydenta.
  Zwykły poseł układa zarząd województwa.
  Czy to sie dzieje na Białorusi? Jakiejś republice bananowej?
  Nie, w Polsce.

 2. Bardzo mnie właśnie dziwi fakt iż ponieką wyborcy wprost wskazali komu ufają i kogo popierają zaś partia (chyba bezmyślnie, ignorancko) wybrała osoby które miały mało poprcia i nie nadają się wcale na te stanowiska …. wyborcy widzą i swoje wiedzą…. odbije się to juz niedługo na wyborach…..a potem będzie zdziwnienie ?….

 3. Szkoda Marszałka Romaniuka. Dobry urzędnik oraz człowiek wielu inicjatyw m.in. corocznego Balu Charytatywnego w Arłamowie. Ewa Draus …cóż

 4. Czyli tak – wybory wyborami Suweren swoje ale My tasujemy talia i ustalamy miejsce przy korytku na kolejny czas –
  I tak to sie kręci a Oni wiruja na tych taboretach
  ; raz tu – raz tam – znowu tam – to znowu tu

  a maluczki ma tylko te kartki do skrzynki ładować i sie cieszyć jaką to ma władze od wyborów do wyborów i co mu wolno : O !

 5. Rodak jak Ci nie pasuje podkarpacka gwara to wyprowadź się do warszawy lub na Śląsk 😀
  Co do decyzji PISu to moim zdaniem szczeniła sobie w kolano ! NO proszę Was… Jerzy Borcz… Wczoraj PO dziś PIS a jutro jak mu ktoś coś zaproponuje znów czmychnie ! i takich ludzi się docenia ! KPINA z wyborców. Szkoda mi dziś Cyprysia … Wyborcy go docenili miał piękny wynik … chyba komuś żal dup… ścisnął ….
  Co do Pani Draus pozwolę sobie nic nie napisać bo nie chce nikogo urazić ….

 6. Kurowska już się w Jaśle skompromitowała, teraz idzie wyżej. Do dziś się jaślaki śmieją, jak się za publiczne pieniądze wybrała na pielgrzymkę do Częstochowy bodajże, służbowym autem z kierowcą, za pątnikami

 7. Nie rozumiem logiki władz PISu…. Usilnie starają się jednak zniechęcić wyborcó aby głosowali na nich …. no cóż ich wybór…
  O ile dobrze pamiętam Pan Jerzy Cypryś był na 2 miejscu pod względem ilości głosów od wyborców ! – prawie 30 tys. Pozostali daleko… daleko w tyle….
  Jaki z tego wniosek dla wyborcy … Nie szanują wyborców ! a szkoda…
  Nie liczy się wynik i zaufanie wyborców ale zmiany barw partyjnych…..(szokujące)
  Wniosek wychodzi mi taki PIS stawia na ludzi których musi kupować stanowiskami…. ech Panie i Panowie tak daleko nie zajdziecie…..

 8. Brawo nareszcie wylecą ci co ani wyglądają, zaciągają gwarą i nic nie robią tylko pokazują się niepotrzebnie i wciąż ( C) tak trzymać

Comments are closed.