Zdjęcie: Bogdan Szczupaj / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Firma Transpol Lider rozpoczęła porządki po poprzednim wykonawcy. W przyszłym tygodniu zacznie usuwać muł. Otwarto też oferty na tzw. duży przetarg.

6 listopada poinformowaliśmy, że Wody Polskie rozstrzygnęły wart 7,7 mln zł przetarg uzupełniający na odmulanie rzeszowskiego zalewu. Dokończenie oczyszczania zbiornika, które rozpoczęły EFB Partner i Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego, powierzono firmie Transpol Lider z Inowrocławia. 

Nowy wykonawca wywozi osad, który od kwietnia zalega na brzegu zbiornika i przygotowuje się do wydobycia. – Trwa rozkładanie rurociągów. Na miejscu jest już też cały sprzęt: odwadniacz taśmowy, kuter. W piątek zostanie zwodowany refuler. W przyszłym tygodniu ruszą więc prace refulacyjne – informuje Krzysztof Gwizdak, rzecznik rzeszowskiego oddziału Wód Polskich.

Firma z Inowrocławia ma usunąć ogółem 70 tys. m sześc. osadów z dna zalewu i pozbyć się szuwarów. – Zostanie to zrealizowane do końca stycznia 2021 roku – deklaruje Krzysztof Gwizdak.

Duży przetarg, jedna firma

Rozpoczynające się właśnie na zalewie prace są efektem ogłoszonego „na szybko” małego przetargu. Wody Polskie – po tym jak we wrześniu zerwały umowę z pierwszym wykonawcą odmulania zalewu – postanowiły ogłosić przetarg uzupełniający, tak by nie stracić terminów przyrodniczych. 

Równolegle toczy się duży przetarg. Wyłoniona w nim firma dokończy pierwszy etap prac, na odcinku od zapory do ul. Grabskiego przy Lisiej Górze. – Oznacza to usunięcie 197 tys. m sześc. osadu, które pozostaną z dwóch pierwszych cyklów pierwszego etapu prac, oraz wykonanie w całości trzeciego cyklu, czyli wydobycie 215 tys. m sześc. osadu – tłumaczy Krzysztof Gwizdak. 

Wykonawca wybrany w dużym przetargu zrealizuje też drugi etap prac. – Wydobędzie 180 tys. m sześc. mułu na 3-kilometrowym odcinku od ul. Grabskiego do ulic Jana Pawła II i Senatorskiej – dodaje Gwizdak.

Wiele wskazuje na to, że będzie to ponownie firma Transpol Lider z Inowrocławia. Jako jedyna zgłosiła się do dużego przetargu. – Aktualnie badamy ofertę. Przewyższa ona szacunkową wartość inwestycji o 16 mln zł, liczymy jednak, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zdecyduje się dołożyć brakującą sumę – mówi rzecznik Wód Polskich. 

Oferta firmy z Inowrocławia opiewa na 55 mln zł. Wody Polskie oszacowały wartość inwestycji na 39 mln zł. Zgodnie z planem duży przetarg ma zostać rozstrzygnięty do 18 stycznia.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama