Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu zespół Dezerter
Reklama

Dezerter – jeden z najstarszych i najbardziej znanych polskich zespołów punkowych wystąpi w piątek (17 listopada) w klubie Vinyl.  Jako suport zagra lubaczowska grupa Brutalna Kontrola.   

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

Dezerter powstał w Warszawie wiosną 1981 roku. Początkowo używał nazwy SS -20 (od radzieckich rakiet, przenoszących głowice nuklearne), przez którą jednak grupa miała problemy  z komunistyczną cenzurą. Muzycy zmienili więc nazwę na Dezerter.  Cenzorzy ją „przełknęli”, choć paradoksalnie w czasach stanu wojennego i wszechobecnego, promowanego przez władzę kultu wojska okazała się ona o wiele bardziej „bluźniercza”. 

W 1982 r. Dezerter wystąpił na festiwalu w Jarocinie i szybko zdobył popularność wśród zbuntowanej młodzieży. Młodych ludzi pociągała pełna wściekłości muzyka i bezkompromisowe teksty Krzysztofa Grabowskiego (perkusisty zespołu) komentujące peerelowską i światową rzeczywistość.

Władza miała problem z utworem „Spytaj milicjanta”. Cenzura była skołowana, nie wiedziała, czy ma do czynienia z pochwałą, czy też krytyką milicji. Za to publiczność od razu wiedziała o co chodzi. W 1986 r. z zespołu odszedł pierwszy wokalista – Dariusz „Skandal” Hajn. Jego rolę przejął gitarzysta zespołu – Robert „Robal” Matera. Jego głos do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w twórczości Dezertera.

W latach 80. zespół stał się popularny również za granicą (oczywiście w punkowym podziemiu). Pierwszy album grupy „Underground out of Poland” został wydany w 1987 r. przez niezależną amerykańską wytwórnię Maximum Rock’n’Roll. 

Komunizm upadł, czasy się zmieniały, a Dezerter wciąż pozostał wierny swojemu przesłaniu. Z jednej strony grupa się nie zmienia – potrafi zachować to, co dobre w swojej twórczości, a z drugiej strony ta twórczość jest zawsze aktualna.

Późniejsze teksty Dezertera są nadal krytyczne wobec (każdej) władzy, opowiadają o problemach dotyczących życia w kapitalistycznej rzeczywistości („Ekonomia”), o degradacji środowiska (”Ostatnia chwila”).

Utwory Dezertera doczekały się wielu coverów, wykonywanych również przez zagraniczne zespoły (np. fińskie, czeskie, estońskie). Obecnie grupę tworzą:  Robert „Robal” Matera – gitara, wokal (od 1981 r.), Krzysztof Grabowski – perkusja (od 1981 r.), Jacek Chrzanowski – gitara basowa. 

Przed Dezerterem, na piątkowym koncercie w klubie Vinyl wystąpi również lubaczowska grupa Brutalna Kontrola. Zespół istnieje od 2000 roku. Tworzą go „Hazjajka” (gitara, wokal), „Ayo” (bas), oraz „Krogulec” (perkusja).

Brutalna Kontrola ma na swoim koncie występy na festiwalach Ultra Chaos Piknik w Żelebsku i Dni Chaosu w Krakowie, grała także u boku najbardziej znanych polskich zespołów punkowych takich jak Włochaty, czy Cymeon X.

Koncert odbędzie się 17 listopada w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) o godzinie 19:00. Bilety w cenie 33 zł w przedsprzedaży można nabyć w klubie Kardamon Alkohole Świata (ul. Grottgera 26) lub za pomocą strony ekobilet.pl.

W dniu koncertu bilet można będzie kupić na miejscu w klubie Vinyl w cenie 40 zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama