Zdjęcie: Pixabay

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło w niedzielę (27 sierpnia) płukanie wodociągów po sobotnim chlorowaniu wody.

Dezynfekcja sieci trwała w sobotę od godz. 5:00 do 23:00. Do wody wpuszczono 20-krotnie większą dawkę chloru niż zwykle. To właśnie na miejską sieć wodociągową, obsługiwaną przez MPWiK, padło główne podejrzenie, że w niej zagnieździła się bakteria Legionella.

Już w piątek Onet podawał, że wstępne wyniki próbek wody potwierdzają, że to woda z sieci MPWiK jest skażona bakterią. Sanepid temu zdecydowanie zaprzeczał, twierdząc że badania wciąż trwają, a wyniki będą znane najwcześniej w poniedziałek, 28 sierpnia. 

Prewencyjna dezynfekcja 

Decyzja o zdezynfekowaniu sieci (ma ok. 1000 km) zapadła 23 sierpnia. Miasto tłumaczyło, że ma to charakter prewencyjny, bo wciąż nie ma jasnej odpowiedzi, co jest źródłem zakażeń. Sanepid pobrał próbki wody z miejskich ujęć oraz domów i mieszkań zakażonych. 

– Robimy co w naszej mocy, aby znaleźć i wyeliminować przyczynę zwiększonej liczby zachorowań – informował w sobotę w mediach społecznościowych Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Zapewniał, że dezynfekcja sieci jest całkowicie bezpieczna. 

Przez najbliższe dni, wodę przed wypiciem należy przegotować. W niedzielę, po sobotnim chlorowaniu wody, wodociągi przechodzą płukanie. Operacja ta ma to w ciągu kilku dni przywrócić wodzie normalny zapach i smak.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Dezynfekcja jest działaniem prewencyjnym, na które zdecydowałem się nie czekając na wyniki badań próbek wody pobranych przez sanepid – przypomina Konrad Fijołek.

Fachowcy radzą, by w poniedziałek rano (28 sierpnia) spuścić z każdej baterii w domu (wannowej, łazienkowej, kuchennej) przez ok. 5 minut ciepłą i zimną wodę. Tylko wtedy chlorowanie i ozonowanie wody będzie skuteczne.  

Masowe zakażenia 

Pierwsze zakażenia Legionellą w Rzeszowie sanepid odnotował 17 sierpnia. Do soboty zakażenie potwierdzono już u 127 osób, najwięcej w samym Rzeszowie – 86, w rzeszowskich szpitalach zmarło już osiem osób.

Choroba legionistów charakteryzuje się ostrym zapaleniem płuc spowodowanym wdychaniem skażonej wody. Legionellą nie można zakazić się poprzez picie wody. W sprawie masowych zachorowań śledztwo wszczęła rzeszowska prokuratura

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama