Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, który rocznie rozpoznaje się ok. 20 tysięcy razy. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów, a wcześnie wykryty jest uleczalny. Krótkie i bezbolesne badanie można wykonać m.in. w mammobusie.
Mammografia to badanie proste, szybkie i bezbolesne. Trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Dawka promieniowania podczas badania jest niska, zbliżona do otrzymywanej np. podczas prześwietlenia zęba. Mammografia może pokazać zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne przez badanie palpacyjne.
Bezpłatnie i bez skierowania na NFZ
Kobiety w wieku 45 – 74 lata, powinny wykonywać mammografię raz na dwa lata. Mogą to zrobić bezpłatnie i bez skierowania. Badanie jest bezpieczne i finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można je wykonać w pracowniach stacjonarnych lub w mammobusie.
Każdego dnia 76 mammobusów rusza w Polskę. Przyjeżdżają do małych i średnich miast oraz wsi, umożliwiając wykonanie profilaktycznej mammografii blisko miejsca zamieszkania.
Jak wygląda badanie w mammobusie?
Na to pytanie odpowiada najnowszy film edukacyjny Mammobus – badanie krok po kroku, który możecie zobaczyć poniżej. Film ten jest częścią cyklu Zdrowie na pierwszym planie i pokazuje, że badanie w mammobusie, nie różni się niczym od tego w pracowni stacjonarnej.
Jak sprawdzić kiedy i gdzie pojawi się mammobus?
Można to zrobić na specjalnej mapie, która jest dostępna tutaj. Wystarczy wybrać woj. podkarpackie z listy, a następnie sprawdzić szczegóły klikając w wybraną miejscowość.
– Mammografia w mammobusie nie różni się niczym od tej wykonywanej w przychodni. Niestety, nadal spotykamy się z mylnym przekonaniem pacjentek, że badanie w mammobusie jest w jakiś sposób gorsze od wykonanego w placówce stacjonarnej. A to nieprawda. Wymagania techniczne, wyposażenie są identyczne dla wszystkich pracowni mammograficznych. Dodatkowo zaletą mammobusów jest to, że zazwyczaj stają np. w parku czy na parkingu dużego sklepu, zatem wracając z pracy, idąc po zakupy, możemy w nich zrobić badanie „od ręki”, wystarczy mieć dowód osobisty – podkreśla Ewa Maciejewska, prezeska Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka.