Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Marta Lempart, Omar Sangare, Renata Kim, Monika Rosa, Joanna Scheuring-Wielgus, Piotr Rabiej wezmą udział w pierwszym Marszu Równości, który w sobotę 30 czerwca odbędzie się w Rzeszowie. Młodzież Wszechpolska zapowiada kontrdemonstrację. 

Marsz Równości w Rzeszowie rozpocznie się o godz. 14:00 przed mostem tęczowym, który łączy ulice Wierzbową i Naruszewicza. – Głównym celem marszu jest podarowanie nadziei, odwagi i wsparcia wszystkim tym, którzy w codziennym życiu zmagają się z problemami wykluczenia – informuje Patrycja Pawlak-Kamińska, rzecznik I Marszu Równości w Rzeszowie. 

Jak dodaje, Rzeszów w ciągu ostatnich kilkunastu lat dokonał dużego skoku cywilizacyjnego, zapoczątkowanego jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. – Rzeszowskie społeczeństwo staje się coraz bardziej zamożne, otwarte i różnorodne. Duża ilość studentów i studentek oraz coraz bogatsza oferta akademicka pozwalają patrzeć z optymizmem w przyszłość miasta – twierdzi Patrycja Pawlak-Kamińska. 

Rzeszów otwarty na różnorodność

Marsz Równości organizują rzeszowskie struktury lewicowej partii Razem, rzeszowski oddział Kongresu Kobiet, Podkarpacka Rada Programowa Kobiet, ludzie związani ze środowiskiem LGBT, stowarzyszenie Równość z Krakowa oraz osoby z innych polskich miast, w których były już organizowane podobne marsze. 

Według organizatorów, marsz to dobry moment, aby Rzeszów, którego hasłem promocyjnym jest „Rzeszów – stolica innowacji”, pokazał, że jest miastem nowoczesnym i otwartym na różnorodność. Uczestnicy Marszu Równości będą się upominać o prawa osób wykluczonych z powodu orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, pochodzenia etnicznego, płci, rasy, niepełnosprawności, zaburzeń psychicznych czy wyznawanej religii.

Uczestnicy Marszu Równości będą również apelować do władz w sprawach związanych z równouprawnieniem kobiet w życiu społecznym i gospodarczym oraz wsparciem dla uchodźców. – I Rzeszowski Marsz Równości jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich organizacji pozarządowych, partii politycznych i osób prywatnych, które chcą przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu – podkreślają organizatorzy.

Znane osoby przyjadą do Rzeszowa

Przyjazd na rzeszowski marsz zapowiedziało wiele znanych osób: Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, polski aktor Marek Kossakowski, aktor Omar Sangare, Renata Kim (dziennikarka Newsweeka) oraz politycy Nowoczesnej: Monika Rosa, Joanna Scheuring-Wielgus, Piotr Rabiej i inne osoby.

Marsz Równości w Rzeszowie wspierają również m.in. Sylwia Chutnik, Marta Zabłocka, Marta Frej, Mike Urbaniak, Peter Tatchell, Robert Rient, Klementyna Suchanow, Joanna Podgórska, Mikołaj Milcke, Katarzyna Lubnauer, europosłanki Zielonych Terry Reintke i Ska Keller, Lalka Podobińska, Anna Grodzka, Krzysztof Charamsa i wiele innych.

Organizatorzy spodziewają się, że do Rzeszowa przyjadą także mieszkańcy Warszawy, Lublina, Krakowa i Wrocławia. 

Marsz Równości, dzień wcześniej w piątek (29 czerwca) o godz. 21:00 w kinie Helios, poprzedzi pokaz specjalny szwajcarskiego filmu „Mario” – historię miłości między dwoma piłkarzami, którzy grają w jednym klubie i wkrótce się w sobie zakochują, a swoje uczucie muszą ukrywać przed kolegami z zespołu i władzami klubu.

Debata z sojusznikami osób LGBT

Po marszu, tego samego dnia o 17:00 w rzeszowskim ratuszu, odbędzie się debata polityczna z sojuszniczkami i sojusznikami osób LGBT – „Gdzie się podział polski Justin Trudeau?”. Justin Trudeau to premier Kanady, który na co dzień wspiera osoby LGBT.

W debacie wezmą udział politycy: poseł PO Artur Dunin, były poseł SLD Tomasz Kamiński, 
Justyna Samolińska z zarządu krajowego partii Razem i Joanna Scheuring-Wielgus, była posłanka Nowoczesnej, obecnie koła Liberalno-Społeczni.

Dzień po marszu, w niedzielę 1 lipca, w rzeszowskim hotelu Forum o 11:00 rozpocznie się cykl prelekcji o nieheteronormatywności – „Biologia, historia, społeczeństwo”.

O homoseksualnych ofiarach nazizmu będzie mówiła dr Joanna Ostrowska z Polskiej Akademii Nauk i Gender Studies UW. Z kolei dr Robert Maślak z Uniwersytetu Wrocławskiego zabierze głos w dyskusji o homoseksualizmie w naturze. Huber Sobecki ze stowarzyszenia „Miłość Nie Wyklucza” zaś będzie mówił o tzw. coming out i równości małżeńskiej.

Pikieta nacjonalistów 

Marsz Równości w Rzeszowie będzie musiał się zmierzyć z kontrdemonstracją, którą w sobotę organizują nacjonaliści z rzeszowskiej Młodzieży Wszechpolskiej. „W obronie tradycyjnych wartości chrześcijańskich” – tak reklamują swoją pikietę. Nacjonaliści twierdzą, że na Marszu Równości „promowane będzie zabijanie naszych najmłodszych braci, związków jednopłciowych oraz tolerancji dla homoseksualizmu”.

„Osoby te nie kryją swojego wrogiego niejako nastawienia do Kościoła. Podkarpacie będące ostoją tradycjonalizmu i wierności hasłom: Bóg – Honor – Ojczyzna nie może pozwolić by promowano u nas takie antywartości” – czytamy w wydarzeniu na Facebooku, utworzonym przez Wszechpolaków. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: