Ruszył test tablic elektronicznych umieszczonych przy najczęściej zakorkowanych drogach w Rzeszowie. Uruchomione mają zostać do końca grudnia.

Rzeszów jest na półmetku realizacji Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym w ramach Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego (RIST). Kończą się przebudowy skrzyżowań, a obecnie urzędnicy testują ustawione tablice elektroniczne. Na razie kierowcy na tablicach mogą przeczytać tylko – RTM ITS Rzeszów oraz Test.

– Tablice będą zmiennej treści. Będą informować o zagrożeniu w ruchu, np. o oblodzeniu, czy śliskiej jezdni, mgle czy korkach – wyjaśnia Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. – Obecnie przez kilka dni będziemy je testować, bo zakończono już budowanie masztów i podciągnięto instalacje elektryczną. System zostanie oddany do użytku najprawdopodobniej pod koniec roku.

Pierwsze tablice postawiono przy al. Sikorskiego, ul. Okulickiego i Witosa. Reszta stanęła na Lwowskiej, Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Paderewskiego, Powstańców Warszawy – przed mostem Karpackim, na Hetmańskiej, Krakowskiej – jedno przy skrzyżowaniu z Ofiar Katynia, drugie za krzyżówką z Wyzwolenia.

RIST obejmuje nie tylko System Zarządzania Transportem Publicznym (SZTP), który będzie umożliwiał zarządzanie jazdą miejskich autobusów, ale również i projekt e-info, czyli system dynamicznej informacji pasażerskiej, współpracujący z tablicami, które będą w przyszłości mają się znaleźć na wiatach przystankowych i w autobusach.

Dla kierowców najważniejszy będzie jednak System Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym (SOSRD) wspomagający zarządzanie ruchem w mieście. Tutaj jednak szczególny nacisk ratusz będzie kładł na komunikację publiczną i dynamiczne tablice informacyjne o ruchu drogowym dla kierowców. Obecnie w Rzeszowie prowadzona jest również podlegająca pod RIST przebudowa wybranych skrzyżowań i zmiana organizacji ruchu w mieście.

Wszystkie te systemy będą się wzajemnie uzupełniać. Urzędnicy zapewniają, że po zrealizowaniu projektu zwiększy się komfort korzystania z komunikacji publicznej. Wszystkie informacje z systemów będą również dostępne w aplikacjach na urządzenia stacjonarne i mobilne.

Obecnie w ramach RIST trwają prace dotyczące przebudowy węzła komunikacyjnego na al. Wyzwolenia, a ul. Warszawską. RIST zaprojektowała i buduje hiszpańska firma ACISA, kosztował 87,4 mln złotych.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama