W Muzeum-Zamek w Łańcucie zakwitły Cattley’e. Wiele z nich to historyczne okazy, które pochodzą z czasów Potockich, dawnych właścicieli rezydencji. Orchidee można oglądać wyłącznie przez dwa tygodnie w roku – tyle wynosi czas ich kwitnienia.
Piękne, historyczne kwiaty
Inicjatorem Storczykarni, w której uprawiano między innymi Cattleye, byli Elżbieta i Roman z Radziwiłłów Potockich. Kiedy mieszkali w Łańcucie, orchideami dekorowano pokoje i jadalnie. Kwiaty dobierane były do zastawy stołowej i wymieniane dwa razy w ciągu dnia.
Cattleye, z których słynął łańcucki zamek, podziwiała nie tylko polska arystokracja, ale również możni z Europy i świata, w tym takie osobistości jak Ferdynand, król Rumunii, czy Ignacy Mościcki, prezydent Polski. Po śmierci Romana, Elżbieta poleciła ściąć wszystkie kwiaty storczyków. które zostały później złożone razem z nim do grobu.
Zdjęcia: Muzeum-Zamek w Łańcucie / Facebook
Burzliwa historia Storczykarni
Po II wojnie światowej Storczykarnia została przejęta przez Państwowe Gospodarstwo Rolne, które do lat 80. XX w. kontynuowało uprawę storczyków, jednak ta zaczęła popadać w ruinę po porzuceniu przez właściciela.
Muzeum zakupiło część historycznej kolekcji storczyków, a w kwietniu 1994 roku przejęło kompletnie zdewastowaną Storczykarnię. Wtedy też zaczęto ją remontować. Przez lata wybudowane zostały nowa kotłownia i szklarnia.
Obecnie Storczykarnia składa się z części ekspozycyjnej dostępnej dla turystów oraz części uprawowej, niedostępnej dla zwiedzających, a także z kawiarni letniej. W szklarni kultywowane jest wiele rodzajów i gatunków storczyków. W części ekspozycyjnej można oglądać storczyki naziemne i nadrzewne, a za jedne z najcenniejszych uważane są historyczne gatunki i odmiany, pochodzące z kolekcji Potockich.
Kiedy można oglądać kwiaty
Storczykarnia ulokowana jest w kompleksie muzealnym Zamku w Łańcucie (mapa poniżej), na ul. Zamkowej 1. Można do niej wejść w poniedziałek w godz. 10:00-13:00 (ostatnie wejście o 12.20), a w pozostałe dni między godz. 10:00 a 16:00 (ostatnie wejście o 15.20).
Bilet normalny można zakupić z 12 zł, a ulgowy za 8 zł.
(MK)
Czytaj więcej:
Przedpremierowy pokaz filmu „Daaaaaali” z muzyką jednego z członków „Daft Punk”