W województwach podkarpackim i lubelskim powstanie 8 punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy.
Punkty mają powstać w ciągu najbliższych godzin przy polsko-ukraińskiej granicy. Poinformował o tym w czwartek rano na antenie Radia Plus Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
W południe, podczas konferencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowano, że w województwie podkarpackim oraz lubelskim punkty są już gotowe. Cztery powstały w: Korczowej, Medyce, Budomierzu oraz Krościenku. Dodatkowy punkt będzie na dworcu kolejowym w Przemyślu.
Z kolei w województwie lubelskim takie punkty powstały w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin oraz Hrebenne.
Uruchomienie punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy ma związek z rozpoczęciem w czwartek o godz. 3:45 czasu polskiego rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W utworzenie punktów zaangażowali się wojewodowie. W punktach recepcyjnych będą zapewnione wyżywienie, pomoc medyczna i informacje dla uchodźców z Ukrainy.
Przemyśl pomoże
Pomoc naszym wschodnim sąsiadom obiecał Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. „Rosja wykluczyła się z grona Państw, które możemy nazywać cywilizowanymi. Hańba!” – napisał Bakun po ataku Rosji na Ukrainę. Prezydent zapewnił, że Przemyśl „udzieli wszelkiego wsparcia osobom, które ze względu na działania wojenne będą chciały opuścić swój kraj”.
„Jesteśmy przygotowani i przygotowujemy się jeszcze bardziej na udzielenie pomocy każdemu kto tej pomocy będzie potrzebował. Pozostajemy w kontakcie z władzami państwowymi. Powołujemy sztab decyzyjny do szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuacje” – napisał na Facebooku Wojciech Bakun.
I zaapelował do wszystkich mieszkańców Przemyśla o włączenie się do pomocy naszym sąsiadom, współpracę ze służbami, a przede wszystkim zachowanie spokoju. „Pokażmy w tej chwili jedność i współpracę, takiej jakbyśmy sami oczekiwali będąc w potrzebie! – podkreślił prezydent Bakun.
„Bezprecedensowy atak”
W czwartek rano polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępiło „bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę”. „Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku” – napisano w komunikacie MSZ.
„Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji” – dodano w tym samym komunikacie.
(ram, la)
redakcja@rzeszow-news.pl