Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

67 studzienek na rzeszowskich drogach zostanie wymienionych jeszcze w tym roku. Nowe mają poprawić komfort jazdy kierowców. 

O tym, że studzienki na miejskich drogach są zmorą dla kierowców wiadomo nie od dzisiaj. Dwa lata temu studzienkę “pływającą” drogowcy testowali w centrum Rzeszowa – na rondzie Dmowskiego.

Temat potem “umarł”, a problem pozostał. Wrócił w lutym br., gdy miejscy urzędnicy zapowiedzieli montaż studzienek “pływających”. Przetarg miał być ogłoszony w kolejnym miesiącu, roboty przewidywano na maj i czerwiec. Tak się jednak nie stało, a w lipcu o wymianę studzienek zaapelowali rzeszowscy radni PiS.

Po wielu miesiącach czekania ratusz ogłosił przetarg na wybór firmy, która zamontowuje nowe studzienki. Łącznie pojawi się ich 67. W przyszłym tygodniu drogowcy otworzą koperty z ofertami firm. Plan zakłada, że studzienki “pływające” mają być zamontowane do 9 listopada br.

Nowa technologia polega na wkomponowaniu studzienki w nawierzchnię w taki sposób, że jest ona idealnie dopasowana do asfaltu. Właz studzienki nie jest opierany bezpośrednio na niej, tylko na nawierzchni asfaltu.

– Do tej pory wieko studzienki było opierane o nią i później „oklejano” ją asfaltem. W „pływającej” technologii studzienka ma swój „pierścień”, który jest nasadzony na asfalt, dzięki czemu obciążenie nie rozkłada się na studzienkę, tylko bezpośrednio na asfalt – tłumaczyli nam niedawno miejscy urzędnicy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

20 KOMENTARZE

 1. Tak nadal jest za darmo. Ludzie zostawiają tam samochody na rok dwa a potem proszą straż graniczną o pomoc przy odpalaniu 🙂 w 2012 był zrobiony remont a zaparkować tam graniczy z cudem. Parking powinien być płatny z uwagi na to że autobusów jest pod dostatkiem

 2. No Kochany oczywiscie masz racja to zagranie przedwyborcze stara metoda realizowana sukcesywnie przez wszystkie ekipy od 1945 roku
  to ja wiem –
  ale jednak temat istotny bo jak miasto innowacji to jezdnie + pokrywy i odpływy powinne być na Zero – czyli równo jak stolnica bo mamy XXI wiek a nie średniowiecze i koślawe szlaki ; O !

 3. 1zł na studzienki 9zł premia za innowację
  1zł na przystanki 9zł premia za innowację
  1zł na trawnik z rolki 9 zł premia za innowacje
  kreatywna księgowość
  piekło jest pełne księgowych i prawników
  taki żarcik

 4. Rowerzyści jeżdżą tak, jak drogi na to pozwalają – czyli po chodnikach przemalowanych (lub nie) na “ścieżki dla rowerów”.
  Stolica imitacji nie ogarnia czegoś takiego jak pieszy czy rower – liczą się tylko pojazdy spalinowe.

 5. Jeśli się mylę to mnie poprawcie. Parking był budowany z funduszy europejskich a takie inwestycje muszą być bezpłatne dla obywateli przez chyba 5 lat.

 6. No fajnie te 67 szt-do wymiany ale medalu mi nikt nie da a splędor przypadnie Wodzowi –
  Fakt robota sie robi a tempo musi być pierońskie oby do końca przy wymianie wszystkich w całym mieście a wtedy można powiedzieć że:
  Władza słucha Suwerena ; O !

 7. Racja tylko co ?
  Ile nowych ulic powstalo od 1945 w centrum i starym Rzeszowie – ( nie pisze o nowych dzielnicach)
  Nic wszystko stare nikt instalacji pod ziemią nie bedzie ruszał ( koszty) to i studzienki bedą tu gdzie były
  Natomiast przy nowych inwestycjach racja – wszystko powinno iść “wek” a jezdnia powinna być jak stolnica .

 8. Do kolegi od parkingu na Jasionce: prawdopodobnie bezpłatny nadal, ale ręki to sobie uciąć nie dam. Może jacyś bardziej oblatani się wypowiedzą:)

 9. Ja z innej beczki. Wybieram się na wakacje i będę korzystał z lotniska w Jasionce. Nie jestem z Rzeszowa i będę u Was pierwszy raz . Jak jest z parkingiem na lotnisku ? Dzwoniłem wczoraj do kilku prywatnych (24/7) i nikt nie odpowiada. Słyszałem że na porcie jest parking bezpłatny. Pewnie dlatego prywatni nie odpowiadają ( zbankrutowali) . Na kilku forach było napisane , że bezpłatny do końca listopada 2017 r. Jak jest obecnie i czy można zostawić auto przed terminalem bezpiecznie? Jeśli ktoś bywa i wie to bardzo proszę o odpowiedź.

 10. I tak się będą zapadać, budujcie dalej ulice ze studzienkami na środku drogi, jeden bezmózg tak projektuje, drugi bezmózg potem wydaje miliony z budżetu miasta na remont.

 11. A kiedy zostaną wreszcie poprawione drogi dla rowerów? Kiedy przejazdy zostaną przebudowane tak, żeby rowerzystom nie groził wypadek ze skutkiem śmiertelnym? Czy komfort rowerzystów już się nie liczy – tylko blachosmrodziarskich furmanów?

 12. To faktycznie super informacja -oby w przyszłym roku temat był kontynuowany
  Bo kompleksowej akcji nie było od 1945 roku a studzuenki to zmira kierowców o której ciągle ” trąbiłem “

Comments are closed.