Zdjęcie: Port Lotniczy w Jasionce
Reklama

Szerokokadłubowy Boeing 767 w wersji cargo, należący do polskiej linii czarterowej SkyTaxi, wylądował we wtorek na lotnisku w Jasionce. Tutaj będzie “nocował”. 

Z lotniska planowane są loty towarowe po Europie oraz na inne kontynenty, m.in. do Ameryki Północnej, Azji i na Bliski Wschód. To pierwszy tej klasy frachtowiec zarejestrowany w Polsce i operowany przez krajowego przewoźnika.

– To dla nas wielkie wydarzenie i jednocześnie wyzwanie. Mamy wieloletnie doświadczenie w operacjach typu cargo, jednak dopiero ten samolot pozwoli nam dołączyć do grona graczy rynku przewozów towarowych, oferujących loty międzykontynentalne mówi Wojciech Nocuń, szef sprzedaży SkyTaxi.

– Baza w Rzeszowie otwiera nam możliwości obsługi samolotu w miejscu, gdzie dostępna jest pełna infrastruktura wymagana dla tego typu maszyny. Odpowiednia droga startowa, łatwość organizacji wylotów i przylotów, elastyczność pracy samego lotniska i jego dostępność – wszystko to przemawia za Rzeszowem dodaje Nocuń.

Maksymalny zasięg Boeinga 767-200 to 9600 km, a całkowita przestrzeń ładunkowa to ponad 440 m sześciennych. Maszyna może zabrać na pokład do 45 ton, w zależności od długości trasy. W dolnym luku mieści się do 12 kontenerów LD-2, natomiast górny pokład można zapełniać paletami w pięciu różnych konfiguracjach.

W razie potrzeby, przewożąc ładunki specjalne, przestrzeń ładunkowa może zostać schłodzona nawet do 3 stopni Celsjusza.

Zdjęcie: Port Lotniczy w Jasionce

Michał Tabisz, szef lotniska w Jasionce, twierdzi, że obecność Boeinga 767-200 w porcie to dowód konsekwentnej realizacji planu rozwoju centrum lotniczego cargo.

– Rok temu zainaugurowaliśmy działalność w nowoczesnym terminalu towarowym, a dziś uruchamiamy bazę dla największego w Polsce samolotu transportowego – podkreśla Tabisz, licząc, że dzięki temu Jasionka zwiększy liczbę operacji cargo. 

Inauguracyjny rejs dla nowego użytkownika Boeing 767 wykonał ze Stanów Zjednoczonych z międzylądowaniami w Keflaviku i Hamburgu. Samolot jeszcze w USA przeszedł przegląd techniczny, został tam również przemalowany w barwy SkyTaxi.

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, uważa, że idea stworzenia w Jasionce logistycznej bramy dla Europy Środkowo-Wschodniej szybko się materializuje. – Wierzę, że to kolejny krok na drodze do uruchomienia regularnych połączeń cargo z Podkarpacia. To szansa na zwiększenie eksportu – nie tylko dla firm z naszego regionu, ale również przyciągnięcie do Jasionki towarów z innych części Polski, a także Słowacji, Węgier, czy Ukrainy – dodaje. 

SkyTaxi jest polską linią czarterową, która powstała w 2000 roku. Siedzibę ma we Wrocławiu. Samoloty należące do spółki wykonują zarówno loty pasażerskie, jak i cargo. Do tej pory przewoźnik operował na dwóch samolotach SAAB 340. Operacje lotnicze odbywały się na terenie Unii Europejskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Pozyskany Boeing 767-200 wyprodukowano w 1984 roku. Samolot został zmieniony do wersji PC2SF czyli z początkowej wersji pasażerskiej zmodyfikowano go do przewozu cargo. Napędzają go dwa silniki Genaral Electric CF6-80.

Zdjęcie: Port Lotniczy w Jasionce

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

  1. Rzeszów, ta nadęta bez ładu i składu mieścina obok Jasionki? Przecież wspomniany samolot ma więcej wspólnego z Wrocławiem. Kupcie sterowiec, niech lata nad autostradą z wielkim napisem “stolica innowacji”, ale nie róbcie wiochy na cały świat 😛

  2. I w tym oto momencie powinna prężnie zadziałać instytucja odpowiedzialna za promocję miasta. Powinni wykupić na tym samolocie powierzchnię reklamową z promocją miasta Rzeszowa. Taki samolot będzie latał po świecie i reklamował miasto Rzeszów. Sami powiedzcie, czy nie byłoby ładnie gdyby taki samolot w barwach Rzeszowa wylądował w Dubaju lub Nowym Yorku itd.???

Comments are closed.