Fot. Tomasz / Czytelnik Rzeszów News. Na zdjęciu wylany Strug powyżej Tyczyna

Andrzej Duda, prezydent RP, zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego, by pojechał w rejon zalanych terenów na Podkarpaciu. Premier weźmie udział w nocnym posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. 

„Nawałnice uderzyły w powiaty przeworski, łańcucki, niżański i leżajski na Podkarpaciu. Żywioł wodny zalał domy, gospodarstwa i budynki użyteczności publicznej. Zwróciłem się do Premiera, aby osobiście udał się na tereny dotknięte klęską i nadzorował akcję ratowniczo-pomocową” – napisał w piątek w nocy na Twitterze Andrzej Duda.

Przed godz. 23:00 Mateusz Morawiecki na Facebooku napisał, że jest już w drodze na Podkarpacie. O 00:30 weźmie on udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. 

„Ulewy spowodowały tragiczną sytuację w wielu miejscowościach. Żywioł nie zwraca uwagi na nasze plany, nie ma szacunku dla ludzkiej pracy i niszczy dobytek wielu osób. Gdy 1100 strażaków z nim walczy, moje miejsce jest tam, w sztabie kryzysowym” – napisał premier.

Dodał, że jest „stałym kontakcie” z prezydentem Andrzejem Dudą i działają „w tej sprawie wspólnie”. „Uruchomiliśmy już rezerwy celowe, żeby ludzie jak najszybciej otrzymali odszkodowania i zasiłki celowe. Poszkodowani mogą na nas liczyć” – zapewnił Mateusz Morawiecki. 

https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/278896756788194

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wcześniej, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zdecydował, że w rejon powiatu przeworskiego, który jest jednym z kilku dotkniętych podtopieniami, zostanie wysłanych 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, by pomagali strażakom w akcji ratunkowej. O taką pomoc do szefa MON wystąpiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Nawałnica na Podkarpaciu rozpoczęła w piątek po godz. 16:00. Służby wojewody podkarpackiego informowały, że ulewne deszcze dotknęły miejscowości na terenach powiatu rzeszowskiego, przeworskiego, łańcuckiego i części powiatu przemyskiego. W tych powiatach rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców

Niespokojna noc czeka Rzeszów, do którego zbliża się fala powodziowa. Najbardziej zagrożona jest południowa część miasta. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama