Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie znieważenia Andrzeja Dudy, prezydenta RP, z zawiadomienia Przemysława Tejkowskiego, prezesa Radia Rzeszów – dowiedział się Rzeszów News.

Choć decyzja w tej sprawie miała zapaść w przyszłym tygodniu, to z powodu burzy, jaką wywołała nasza czwartkowa publikacja, Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów już w piątek zajęła stanowisko. Z nieoficjalnych informacji, jakie po południu do nas dotarły ze źródeł prokuratury, wiemy, że nie będzie śledztwa ws. znieważenia prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Potwierdził to piątkowy komunikat, jaki po południu pojawił się na stronie Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Podpisał się pod nim rzecznik prokuratury Artur Grabowski. Co ciekawe, z komunikatu prokuratury wynika, że śledztwem miała być objęta dziennikarka Radia Rzeszów Grażyna Bochenek za to, że dopuściła na antenę krytyczną opinię o Andrzeju Dudzie. 

“Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających postępowanie zostało zakończone wydaniem w dniu 7 grudnia 2018 r. postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa” – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. – Nie ma uzasadnienia podejrzenia popełnienia przestępstwa – mówi nam prokurator Artur Grabowski.

Prokuratura uznała, że artykuł 135, paragraf 2 Kodeksu karnego, mówiący o znieważeniu prezydenta RP, za co grozi do trzech lat więzienia, nie może być zastosowany wobec Grażyny Bochenek, bo to nie ona była autorką krytycznej opinii o Andrzej Dudy, tylko słuchacz. Ponadto, prokuratura wytłumaczyła też, jak działa wspomniany artykuł KK. 

“Jego celem nie jest wyłączenie możliwości krytyki prezydenta, ale przeciwdziałanie takiemu rodzajowi krytyki, który polega na zastępowaniu, z powołaniem się na wolność słowa argumentów merytorycznych, zniewagami, które nie mogą być standardem akceptowanym w demokratycznym państwie” – stwierdziła prokurator Agnieszka Hopek-Curyło, referent sprawy. 

Decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa jest nieprawomocna. Przemysław Tejkowski będzie mógł ją zaskarżyć. W piątek próbowaliśmy się z nim skontaktować. Bezskutecznie. W siedzibie radia na ulicy Zamkowej go nie było. 

Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Grażyna Bochenek

Przypomnijmy, Przemysław Tejkowski, prezes Radia Rzeszów, 20 września br. złożył do prokuratury zawiadomienie o znieważeniu Andrzeja Dudy przez słuchacza rozgłośni, który 6 września na antenie porannego programu “Kalejdoskop” o Dudzie powiedział, że jest on “figurantem” i “osobą pełniącą obowiązki prezydenta RP”.

Program prowadziła wówczas dziennikarka Grażyna Bochenek, którą Tejkowski ukarał naganą i odsunął od prowadzenia programów na żywo. Tejkowski w zawiadomieniu przeciwko słuchaczowi napisał, że jego słowa o Andrzeju Dudzie były znieważające, “obraźliwe” i “podważające” wynik wyborów z 2015 roku. 

Kancelaria Prezydenta RP w piątek zapewniła nas, że z jej strony nie było żadnych sugestii, ani podjętych kroków, by wobec słuchacza Radia Rzeszów prokuratura wszczęło śledztwo. 

Zdjęcie: Materiały prasowe

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

18 KOMENTARZE

 1. dziwię się ze takie szymony tak “myślą”….a zresztą pies ci mordę lizał, ja chyba także mogę wyrazić swój pogląd: cham jesteś… hehehe

 2. A Komor i antykomor chlopaka chcieli wsadzic za zarty.
  Tol byl dopiero popapraniec chlopaka za to ze byl w opozycji chcieli zamknac.
  Za udreczanie powinni tamta cholote wpuscic w tlum dla samoosadu i kamieniowanko tego bezmozgowca

 3. Za szeptankę to kiedy będą sadzać do kryminału ? To trzeba być skończonym durniem ! “Autorytet” oparty na paragrafach KK to śmieszność nad śmiesznościami ! Miała być Polska krynicą wolności i demokracji , a dzięki partyjnym kacykom z PiS stała się pośmiewiskiem cywilizowanego świata !
  P.S.
  Adrianowi , Maliniakowi etc. to nawet woda święcona nie pomoże , bo ostatnio strasznie traci na “mocy” !

 4. Wyglada troche ze juz nawet PIS sie z nas smieje… Ludzie obudzcie sie troche bo zachowujemy sie na podkarpaciu jak by sie I wojna wczoraj skonczyla…

 5. Tejkowski ośmieszyłeś się przed słuchaczami i pracownikami Radia Rzeszów. Chciałeś zabłysnąć a wszyscy mają cię za kapusia i konfidenta.

 6. Nie ważne kto jest prezesem, ale tego radia nie da się słuchać. Słowo nieciekawe, a muzyka niszowa. To nie prezesa trzeba wymienić, ale cały personel dziennikarski. Czemu suweren ma płacić podatki na takie coś?

 7. Bardzo merytoryczne! Na więcej cię nie stać? Och, nie skumałem, przecież tow. Piotrowicz stwierdził jakoby wyborcy dojnej zmiany byli “mniej kumaci” (inteligentni inaczej)! “Zwracam honor”!

 8. Niech doniosą prezesowi, że jest taki w Rzeszowie oddany dobrej zmianie. Prezes go weźmie do siebie, a my w Rzeszowie odzyskamy Panią Bochenek i normalne Radio. Pozdro dla REDAKTORÓW.

 9. Art. 54.

  Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

  Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

  Tyle Konstytucja Pomrocznej RP. A życie swoje bo to gównokraj w którym konstytucja nie obowiązuje! Co do Dudy, to narzędzie w rękach Kaczora, nie posłuszne ale narzędzie. 🙂

 10. Przemek sra w gacie ze strachu! Nie udało się zwalić winy na dziennikarza, a nie po to żeśmy was obatelu Tejkowski postawili na odcinku radia, żeby nas szkalowano!

 11. Nic dziwnego. Tejkowski to wazeliniarz PiSZPR, który zielonego pojęcia nie ma o prowadzeniu rozgłośni radiowej. Jest prezesiną “z nadania” innego prezesiny o bardzo małym rozmiarku wzrostu i wielkim rozmiarze swojego ego.

 12. Co za matoł (możesz mnie do sądu podać Tejkowski) – nadgorliwość gorsza od faszyzmu jak mawiał mój ojciec. Jesteś gamoniem. Pozostaje współczuć świetny ludziom, którzy pracują w RR, że mają za szefa takie coś.

  Brawo prokuratura!

Comments are closed.