Reklama

Młodzi rzeszowianie będą mogli poruszać się po stolicy Podkarpacia w sposób ciekawy, poruszający fantazję oraz angażujący umysł. A to dzięki wyjątkowemu przewodnikowi po Rzeszowie, jakim jest NIEMAPA.

[Not a valid template]

 

NIEMAPA, to seria ilustrowanych przewodników po mieście dla rodzin. W zabawny i graficzny sposób przedstawiają najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki, a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęcają do aktywnego poznawania miasta.

Nietypowy przewodnik powstał w Łodzi, gdyż z tego miasta pochodzą autorki projektu: Małgorzata Żmijska, mama Eustachego i Joanna Studzińska, mama Poli. Dzięki temu, przewodnik spodoba się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom, tym dużym i małym. Oprócz Łodzi i Rzeszowa o NIEMAPĘ pokusił się także Wrocław i Lublin.

NIEMAPA pomaga na nowo odkryć miasto. Opisuje ciekawe i nieznane miejsca, a piękne ilustracje w stylu elementarzowym i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer. Rysowaniem i projektem graficznym zajmuje się Maciek Blaźniak, będący jednym z czołowych ilustratorów w Polsce.

Dzieci uczą się kulturalnej topografii swojego miasta poszukując przepisu na lokalne potrawy, poznając regionalizmy czy obserwując architekturę. NIEMAPA powstaje w procesie ko-kreacji z mieszkańcami i poleca tylko sprawdzone miejsca.

– W Rzeszowskiej NIEMAPIE na pewno będzie dużo zieleni, miejsc do pikników i sportu, ale też kilka muzeów i odrobinę architektury – zapowiada Studzińska.

Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania – dzieci rysują rośliny z parku, projektują budynki czy piszą wierszyki o mieście, a dołączona ilustrowana pocztówka z pozdrowieniami z miasta ułatwia podzielenie się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi.

Akcja szukania „rzeszowianizmów”

Już teraz możecie zobaczyć przykładowe ilustracje, jakie wejdą w skład nietypowego przewodnika. Mamy m.in. Lisią Górę, Skatepark, proziaki, czy sztangiel, które zostały uznane za regionalizm wyróżniający rzeszowszczyznę na tle innych miast.

– Postanowiłyśmy nie korzystać ze współpracy językoznawców tylko podążać naszą drogą ko-kreacji, czyli pracy wspólnie z mieszkańcami, bo nie szukamy słów uznawanych przez naukowców, tylko charakterystycznych słów, którymi posługują się mieszkańcy – mówi Joanna Studzińska

– Początkowo zapytani przez nas rzeszowianie twierdzili, że chyba nie ma takich słów, że mówią zupełnie zwyczajnie. Jednak my, przyjezdne z Łodzi, słyszałyśmy różnice, dlatego wspólnie z Radiem Rzeszów i Estradą Rzeszowską rozkręciliśmy akcję poszukiwania „rzeszowianizmów” – tłumaczy Studzińska.

– Dużo osób dzwoniło do radia, bardzo dużo wypełniło ankiety i zebrana została całkiem pokaźna lista. Najciekawsze i rozpoznawalne słowa pojawiły się w Ilustrowanym Słowniczku Rzeszowianizmów (publikacja już w piątek). Słowa wzbudzające nasze zdumienie, to choćby sztangiel, gumka do mazania czy koło – dodaje Małgorzata Żmijska.

Premiera NIEMAPY, wyjątkowego przewodnika po Rzeszowie, odbędzie się 21 marca. Wtedy będzie można zobaczyć, a nawet dotknąć mapy stolicy Podkarpacia, która tak naprawdę mapą nie jest,

– Urząd Miasta ma 10 tys. sztuk do rozdania bezpłatnie na wydarzeniach i w konkursach. NIEMAPA pojawi się też w sprzedaży w Rzeszowie – mówi Joanna Studzińska.

Seria NIEMAPA otrzymała Patronat Honorowy Narodowego Centrum Kultury.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: