Nasi zachodni sąsiedzi przygotowują się do rozmieszczenia swoich żołnierzy oraz systemów obrony powietrznej Patriot w okolicach Rzeszowa. Agencja Deutsche Presse-Agentur informuje, że działania Bundeswehry mają się rozpocząć w styczniu. AKTULIZACJA NA DOLE TEKSTU
Informacje o tym, że kolejne niemieckie Patrioty oraz żołnierze mogą trafić do Polski podał dziś m.in. portal Interia.pl i businessinsider.com.pl.
Strategiczne znaczenie południowo-wschodniej Polski
Deutsche Welle przypomina, że niemieckie wyrzutnie pierwszy raz do Polski trafiły w ubiegłym roku. Stało się to po tym, jak dwie osoby zginęły w wyniku przypadkowego uderzenia ukraińskiej rakiety w wieś Przewodów (pow. hrubieszowski).
Na przełomie stycznia i listopada trzy systemy wyrzutni w okolicach Zamościa obsługiwało około 320 żołnierzy Bundeswehry.
Niemieckie media przypominają, że południowo-wschodnia Polska ma strategiczne znaczenie. „Polska, kraj UE i NATO, jest ważnym politycznym i wojskowym sojusznikiem Ukrainy, która jest atakowana przez Rosję. Odgrywa także ważną rolę jako węzeł logistyczny dla zachodniej pomocy wojskowej dla Kijowa” – podkreślono.
To długoterminowa strategia
Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce od 2022 roku, czyli od czasu eskalacji agresji Rosji na Ukrainę, stało się strategicznym miejscem jeśli chodzi o transport sprzętu wojskowego. Stacjonują tu żołnierze amerykańscy, a port lotniczy chroniony jest przez American Patriot.
Ważna jest też szerokotorowa linia kolejowa z Zamościa do Ukrainy, która jest wykorzystywana do transportu ciężkiego sprzętu wojskowego.
Niemieckie media podkreślają jednak, że planowane ponowne rozmieszczenie systemów Patriot nie jest reakcją na zmianę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa. Chodzi tu o zastosowanie długoterminowej strategii mającej na celu lepszą ochronę instalacji wojskowych.
Najbardziej zaawansowane na świecie
Systemy Patriot Bundeswehry uznawane są za jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie. Wyrzutnie zdolne są do zwalczania wrogich samolotów, rakiet balistycznych oraz pocisków manewrujących. Pociski mają zasięg około 100 kilometrów odległości i 30 kilometrów wysokości.
Interia przypomina, że do końca lat 80. niemieckie wojska lotnicze (Luftwaffe) dysponowały łącznie 12 bateriami (24 jednostkami ogniowymi) systemu MIM-104 Patriot PAC-3. Dwie dodatkowe baterie służą do szkolenia obsługi.
W ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzie przekazali jedną baterię systemu dla wojsk ukraińskich. Wiosną tego roku Komitet Budżetowy niemieckiego Bundestagu zatwierdził sfinansowanie zakupu czterech kolejnych baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot oraz modernizację już użytkowanych radarów tego systemu.
Niemiecki sprzęt wojskowy i żołnierze w okolice Rzeszowa mieliby zostać lokowani już w styczniu 2025 roku.
AKTUALIZACJA
Szef MON poinformował w czwartek na portalu X, że zgodnie z decyzją NATO, od stycznia 2025 Polska będzie miała kolejne „sojusznicze wsparcie naszej obrony powietrznej”.
Kosiniak-Kamysz poinformował również o przeprowadzonej z Pistoriusem rozmowie, w której osobiście podziękował mu „za jego zaangażowanie i wsparcie bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO”.
O złożonej przez Niemcy ofercie poinformował w czwartek również niemiecki minister obrony Boris Pistorius. – Dzięki temu ochronimy hub logistyczny w Polsce, który ma kluczowe znaczenie dla dostaw do Ukrainy – powiedział Pistorius.
– Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Niemiec o skierowaniu baterii systemu Patriot do Polski – oświadczył w czwartek szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Wcześniej o ofercie Niemiec informował niemiecki minister obrony Boris Pistorius.
Wcześniej w czwartek o przygotowywaniu przez Niemcy rozmieszczenia systemów obrony przeciwlotniczej Patriot w Polsce informowała agencja dpa.
Agencja przypomniała, że systemy Patriot były już obecne w Polsce od stycznia do listopada 2023 r. W tym czasie około 320 żołnierzy i żołnierek Bundeswehry obsługiwało trzy systemy Patriot w dwóch lokalizacjach w pobliżu Zamościa, 33 km na zachód od granicy z Ukrainą. Zostały one rozmieszczone w celu ochrony przestrzeni powietrznej kraju po tym, gdy pod koniec 2022 r. dwie osoby zginęły po uderzeniu pocisku rakietowego we wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie), w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy.
Polska jest ważnym sojusznikiem politycznym i wojskowym Ukrainy. Odgrywa również ważną rolę jako centrum logistyczne zachodniej pomocy wojskowej dla Kijowa. Kluczowe znaczenie dla transportu uzbrojenia ma lotnisko pod Rzeszowem. Planowane ponowne rozmieszczenie niemieckich systemów Patriot nie jest zatem reakcją na natychmiastową zmianę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa – zaznaczyła agencja dpa.
Systemy Patriot Bundeswehry należą do najnowocześniejszych na świecie. Są wykorzystywane do zwalczania wrogich samolotów, rakiet balistycznych i pocisków manewrujących.(PAP)
(red)
Czytaj więcej:
Elitarne szkolenie z medycyny pola walki. Kontrterroryści z całej Polski w Rzeszowie