Niesamowity video mapping na pomniku Czynu Rewolucyjnego [FOTO]

Rozpad i naprawa. Wirowanie i zmiana barw. Tak w czwartkowy wieczór prezentował się najsłynniejszy pomnik w Rzeszowie dzięki Jakubowi Haderowi. Pomimo deszczowej pogody frekwencja podczas video mappingu dopisała.

 

W czwartek (2 czerwca) od 21:30 w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbył się video mapping na pomniku Czynu Rewolucyjnego, którego autorem był Jakub Hader, założyciel Fundacji „Precyzja” z Bud Głogowskich. Natomiast muzykę do wizualizacji stworzył dr Radosław Rudnicki – artysta dźwięku, który ukończył kompozycję elektroniczną na University of York.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami twórcy, podczas wyświetlania wizualizacji można było zobaczyć jak jedna z części pomnika zostaje zburzona, by następnie całość, część po części została zbudowana na nowo.

Obiecane były również wirowania i zmiany kolorów, których oczywiście nie zabrakło. Dzięki odpowiednim efektom nawet rzeźba, która jest częścią pomnika „ożyła” i zaczęła poruszać się w prawo i lewo.

Perfekcyjne wykonanie

Cały pokaz miał charakter abstrakcyjny, dzięki czemu zahipnotyzowany widz mógł zobaczyć pomnik na nowo. Podczas prezentacji miało się wrażenie, że to, co dzieje się przed naszymi oczami to nie efekt świateł tylko realna fasada pomnika. Całość robiła ogromne wrażenie.

– Mapping był bardzo eklektyczny. Muzyka została świetnie dobrana. Od strony technicznej również było to perfekcyjnie wykonane. Jeżeli twórcą była jedna osoba  to naprawdę wykonała kawał świetnej roboty – mówił zachwycony Jakub Rusin, absolwent studiów graficznych.

Wydarzenie zgromadziło w ogrodach oo. Bernardynów ponad 600 osób, które z podziwem oglądały i  nagrywały oraz robiły zdjęcia  video mappingu na pomniku Czynu Rewolucyjnego.

Organizatorzy byli zadowoleni, że ich przygotowania nie poszły na marne, mimo że deszczowa pogoda zapowiadała o wiele mniejszą frekwencję.

– Jestem bardzo zadowolony, że tak wiele osób przyszło pod pomnik, by zobaczyć video mapping. Bardzo wszystkim za to dziękuje – mówił Jakub Hader.

– Tak liczną frekwencję zawdzięczamy również mediom społecznościowym. Utworzyliśmy wydarzenie na Facebooku i później obserwowaliśmy jak ludzie się wzajemnie zapraszają – dodał Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Tak liczna publiczność jest też dowodem na to, że takie rzeczy warto robić w Rzeszowie – podkreślił Dziedzic.

Pomysł zrobienia video mappingu podczas Festiwalu Przestrzenie Miejskiej zrodził się jeszcze pięć lat temu w głowie Alka Rusina, dyrektora i pomysłodawcy Festiwalu. Jednak dopiero w tym roku, jak podkreśla Marcin Dziedzic, były na tyle sprzyjające warunki, aby można było takie wydarzenie włączyć w harmonogram całej imprezy.

Kolejne mappingi Hadera

Dla tych, których zafascynowała wizualizacja Jakuba Hadera, dobra wiadomość, będą kolejne!

Najbliższe już podczas Europejskiego Stadionu Kultury. W sobotę i niedzielę (25-26 czerwca) będzie można podziwiać na fasadzie kamienicy przy Ratuszu video mapping „Światłem odbudowane”. Prezentacja architektury Lwowa inspirowana fotografią artystyczną Aleksieja Lutina będzie przybliżała postaci fotografika oraz piękna architektury Lwowa ukazanej w sposób bardzo ulotny przez projekcję 3D.

A co jeszcze na Festiwalu Przestrzenie Miejskiej? W piątek (3 czerwca) w kinie Zorza będzie możliwość od godz. 17:00 zobaczyć  filmy o architekturze.

O 18:30 natomiast odbędzie się wernisaż wystawy SARP „Cement w architekturze”, podczas której gościem specjalnym będzie Kazimierz Łatak. Spotkanie zakończy dyskusja na temat „Możliwości kreacji w betonie”.

FPM zakończy się w sobotę (4 czerwca) o godz. 19:00 koncertem na rzeszowskim Rynku. Zagrają Oxford Drama oraz Fisz Emade Tworzywo.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama