Były życzenia, potrawy wigilijne i kolędy – w czwartkowy wieczór rzeszowski Rynek zamienił w wielki stół wigilijny.
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Wigilia Miejska rozpoczęła się o godz. 16:00. Na scenę weszły władze Rzeszowa, województwa, samorządowcy i duchowni. W świąteczny klimat, jak co roku, wprowadził mieszkańców Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej.
Na scenie Rynku odczytano potem list Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), w którym podziękowano mieszkańcom Rzeszowa za pomoc, jaką udzielają ukraińskim uchodźcom, którzy uciekli przed rosyjskimi bombami.,
„Rzeszów wspiera jedności i łączy rozmaitości” – napisała w liście społeczność ukraińska. Podkreśliła, że Wigilia Bożego Narodzenia jest „świadectwem wspólnego zaangażowania na rzecz łączenia i zrozumienia”.
„Niech to świąteczne wydarzenie przypomni o sile jedności i współpracy, budowaniu wspólnoty, która kwitnie w oparciu o akceptację. Dziękujemy, Rzeszów – za hojność i gościnność” – podkreślono w liście.
Zdrowia, optymizmu i radości
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, przypomniał, że stolica Podkarpacia, po wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku, stała się ważnym i kluczowym miastem na mapie świata. Rzeszów dał schronienie nie tylko ukraińskim uchodźcom.
– Gościmy tysiące żołnierzy, pracowników NATO, którzy chronią i pilnują naszego bezpieczeństwo. Gościmy setki osób pracujących w korpusie dyplomatycznym, instytucjach międzynarodowych – mówił prezydent.
Podziękował mieszkańcom, że przez cały rok brali udział w miejskich wydarzeniach: – Dzielnie nas wspierali w zarządzaniu i urządzaniu miasta. Obdarzali nas uśmiechem, wsparciem, poradą, czasem krytyczną uwagą, ale zawsze z wielką miłością do miasta.
Prezydent życzył mieszkańcom rodzinnych, bardzo spokojnych, pełnych miłości świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku zdrowia, optymizmu i radości. – Jeśli służyć będzie nam zdrowie i optymizm, poradzimy sobie ze wszystkimi wyzwaniami 2024 roku – dodał.
Niech znikną rodzinne spory
Wyjątkowość tegorocznej Wigilii Miejskiej w Rzeszowie polegała też na tym, że w czwartek pracę na stanowisku wojewody podkarpackiego rozpoczęła Teresa Kubas-Hul, która wzięła udział w uroczystym podzieleniu się opłatkiem. Także mieszkańcom złożyła życzenia.
– Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres, kiedy znajdujemy chwile dla siebie – mówiła wojewoda Kubas-Hul. – Żeby ten opłatek nas łączył. Żeby wszystkie spory, które w rodzinach występują, zniknęły. Żeby towarzyszyła nam radość, spokój i miłość – życzyła.
– W okresie Bożego Narodzenia jesteśmy bardziej wrażliwi na osoby wokół nas. Czasem słowo, czasem gest, czasem uśmiech, powodują, że dajemy radość drugiej osobie. Pamiętajmy o tym – zaapelowała Teresa Kubas-Hul.
Prosiła, by nie zapominać o tych, którzy spędzają święta samotnie. – Może ktoś do nich zadzwoni, zaprosi do wigilijnego stołu – zachęcała wojewoda. Mieszkańcom złożyła też noworoczne życzenia: spełnienia marzeń, realizacji planów, satysfakcji z tego, co robimy.
Światło Pokoju od harcerzy
Po złożonych życzeniach, ks. Piotr Potyrała, dyrektor rzeszowskiego Caritasu, wręczył wojewodzie wigilijną świecę, a prezydent Rzeszowa odebrał Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy z komendy hufca ZHP Rzeszów i ukraińskiej organizacji skautowej w Polsce.
Potem był czas na potrawy wigilijne przygotowane przez Zespół Szkół Gospodarczych. Serwowano żur z grzybami suszonymi, rozgrzewającą herbatę, pierogi z ziemniakami i serem, kiszoną kapusta, krokiety oraz sernik, makowiec i miodownik.
Przed ratuszem zaparkował też „Autobus Ciepła”, z którego wydawano ciepłe posiłki. Podczas Wigilii Miejskiej wybrzmiały znane i lubiane kolędy oraz pastorałki, a na koniec odbył się fire show.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl