„Witajcie dzieci na rzeszowskim Rynku” – tymi słowami rozpoczyna się pierwszy przewodnik po Rzeszowie dla przedszkolaków w wieku 3-6 lat. Jest on rymowany, kolorowy i bardzo wytrzymały. A to wszystko po to, by maluchy nie spędzały wakacji przed telewizorem.

„Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków” to nowa książeczka, która dzieciom w wieku 3-6 lat pozwoli lepiej poznać miasto, w którym mieszkają. Jej autorami są: Jan Marković (tekst) i Marcin Stachów (ilustracje) z Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin.

Czterowersowa rymowanka

W skład książeczki wchodzi 20 miejsc i wydarzeń związanych z turystyką i kulturą Rzeszowa. Są to: rzeszowski Rynek, Podziemna Trasa Turystyczna, Teatr Maska, Muzeum Dobranocek, święto Paniagi, fontanna multimedialna, zamek Lubomirskich, bulwary, Lisia Góra, Żwirownia, mosty, filharmonia, impreza Reaggae nad Wisłokiem, domy kultury, skatepark, przychodnie, miasteczko ruchu drogowego oraz rzeszowskie parki.

– Podstawowym naszym celem przy opracowywaniu przewodnika była myśl, by stworzyć materiał pomocniczy dla edukacji przedszkolaków w wieku 3-6 lat. Większość członków stowarzyszenia ma dzieci właśnie w tym wieku, dlatego uznaliśmy, że będzie to dobry pomysł – mówi Jan Marković.

Każdy detal książeczki został tak dopracowany, aby usatysfakcjonować nawet tych najbardziej wymagających przedszkolaków.  Miejsca oraz wydarzenia, które są związane ze stolicą Podkarpacia, zostały opisane wierszem, aby ułatwić maluchom zapamiętywanie. Tekst odpowiada również  możliwościom i potrzebom dzieci w wieku przedszkolnym, nie przerasta ich, nie traktuje z góry.

– Złapanie rytmu, rymu oraz zadbanie o walory merytoryczne było największym wyzwaniem – mówi Jan Marković. – Dlatego też przy każdym wydarzeniu lub miejscu widnieje czterowersowa rymowanka – dodaje.

Długość tekstu wynika również z potrzeb, jakie mają przedszkolaki, które bardziej zwracają uwagę na obrazki. A i te zostały w stu procentach stworzone z myślą o nich. W przewodniku znajdziemy wiele pogodnych i jasnych kolorów. Książeczka nie jest również przeładowana detalami, zrezygnowano z perspektywy oraz pojawia się w niej wiele uśmiechniętych twarzy.

Przegryź się nie da

Kolejnym ważnym aspektem przewodnika jest jego wytrzymałość.

– Tworząc książeczkę wiedzieliśmy, że dzieci w tym wieku będą z nią eksperymentować, dlatego zadbaliśmy o jej jakość – mówi Jan Marković. – Mój młodszy synek próbował przegryźć pierwszą stronę, nie udało mu się tego dokonać – dodaje z uśmiechem.

Książeczka ma służyć maluchom jak najdłużej i mają po nią wielokrotnie sięgać, dlatego jest ona dobrze sklejona oraz wykonana z grubego kartonu. Jak zapewniają twórcy – nie powinna się rozpaść po jednym czytaniu, jak te, które można kupić w supermarketach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Taka książeczka wpływa również na rozwój naszych najmłodszych mieszkańców oraz przekłada się na rozwój kultury w mieście – dodaje Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki w rzeszowskim magistracie.

O tym, że przewodnik dla przedszkolaków to znakomity pomysł przekonują również reakcje osób, które zawodowo zajmują się promocją kultury oraz pracą z dziećmi. Jedną z przykładowych reakcji przywołanej przez Markovića były chociażby takie słowa: „O, to jest fajniejsze niż się spodziewałam”.

A co o tym sądzą sami zainteresowani? Najczęściej maluchy z ciekawością wskazują miejsca, w których już były oraz proszą rodziców, aby zabrali ich tam, gdzie jeszcze nie mieli okazji spędzić miło czasu.

Na tym nie koniec

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Rodzin Aktywnych w planach ma również wydanie gier edukacyjnych oraz „Rzeszowskich spacerów” dla dzieci w wieku 7-9 lat.

„Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków” to zwycięski projekt w przetargu, który ogłosił ratusz z zakresu turystyki. Jego dofinansowanie wyniosło 7 tys. zł. Dzięki temu wydano 600 bezpłatnych egzemplarzy, które można wygrać podczas konkursów organizowanych m.in. przez  Muzeum Dobranocek, Teatr Maska oraz Rzeszowski Dom Kultury.

Darmowe egzemplarze, których przygotowano aż 600, trafiły również do hospicjum, domów dziecka i przedszkoli.

Książeczki można również kupować w Podziemnej Trasie Turystycznej, Muzeum Dobranocek oraz sieci księgarni Nova. a także przez internet w cenie 26 zł.

Specjalne kupony rabatowe można wygrać zaglądając na stronę stowarzyszenia na Facebooku – TUTAJ.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama