Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, i Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości

Jedno jest pewne: od 1 stycznia 2021 roku Pogwizdów Nowy będzie włączony do Rzeszowa. Rzutem na taśmę może być jeszcze włączona Malawa. 

W środę (29 lipca) w południe uprawomocni się rządowe rozporządzenie w sprawie zmiany granic administracyjnych Polski od 2021 roku. Wśród miast, które się powiększą, jest także Rzeszów. Stolica województwa do swoich granic przyłączy Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. 

Decyzja rządu o zmianie granic w tym roku odbywa według tzw. obiegu. Jeżeli ministerstwa nie zgłaszają zastrzeżeń do projektu, to przyjmowany jest on z automatu – albo w całości albo w ogóle. Do projektu nie można dodawać żadnych nowych propozycji. 

Tymczasem zarzuty do projektu złożył Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i rzeszowski poseł PiS, który jest nieformalnym „ambasadorem” miasta Rzeszowa w rozmowach na szczeblu Rady Ministrów. Marcin Warchoł chce pomóc miastu, by do Rzeszowa od nowego roku włączono jeszcze Malawę z gminy Krasne. 

Oprócz Pogwizdowa Nowego, Malawy, Rzeszów w tym roku podjął starania o przyłączenie jeszcze Racławówkę Doły z gminy Buguchwała. Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki, pozytywnie zaopiniowała tylko Pogwizdów Nowy. Tę opinię powtórzyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i tak okrojony projekt trafił do Rady Ministrów. 

Zarzuty Marcina Warchoła do rządowego projektu spowodowały, że 7 sierpnia odbędzie się bardzo ważne spotkanie w MSWiA, którego skutkiem może być (ale nie musi) kolejne posiedzenie Rady Ministrów, na którym Malawa zostałaby włączona do Rzeszowa od początku 2021 roku, mimo, że wcześniej opinie wojewody i MSWiA były negatywne. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na sierpniowe spotkanie wybierają się Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, ma być też wójt Krasnego Wilhelm Woźniak, starosta rzeszowski Józef Jodłowski, sołtys Malawy oraz mieszkańcy, którzy chcą być włączeni do Rzeszowa. W ostatnich konsultacjach 51,67 proc. mieszkańców Malawy opowiedziało się za przyłączeniem do stolicy Podkarpacia. 

Marcin Warchoł do spotkania przekonał Pawła Szefernakera, wiceszefa SWiA, który nadzoruje zmianę granic. – Rzeszów od 2006 r. w przyłączone tereny zainwestował 2,2 mld zł, średnio na sołectwo 240 mln zł. Buduje szkoły, żłobki, przedszkola, nowe drogi. 90 procent mieszkańców przyłączonych terenów jest zadowolonych – mówi Marcin Warchoł. 

– Zabudowa Malawy jest spójna z Rzeszowem, jest przedłużeniem osiedla Słocina. Jeżeli Malawa zostałaby włączona do Rzeszowa, to miasto zyskałoby nowe tereny inwestycyjne, mogłyby powstać kolejne mieszkania, poprawiłby się układ komunikacyjny – wylicza zalety włączenia Malawy do stolicy województwa Marcin Warchoł.

Efektem sierpniowego spotkania zwołanego w trybie pilnym może być nowy projekt w sprawie zmiany granic administracyjnych uwzględniający włączenie Malawy do Rzeszowa już od 1 stycznia 2021 r.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama