Zdjęcie: Materiały ZUS

Do 24 maja ZUS wydłużył dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem. 

Od najbliższej środy (6 maja) mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi (przedszkola i żłobki) – to możliwość, nie obowiązek. To indywidualna decyzja organu założycielskiego, podjęta we współpracy z sanepidem oraz po konsultacji z rodzicami. W Rzeszowie przedszkola i żłobka zostaną otwarte, o czym pisaliśmy TUTAJ

Wojciech Dyląg, rzecznik regionalny ZUS na Podkarpaciu, w poniedziałek poinformował, że do 24 maja zostaje wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodzicom dzieci do 8. roku życia. – Tak jak dotąd przysługuje on także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19 – informuje Dyląg. 

Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeżeli mimo otwarcia placówki, rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka, również dodatkowy zasiłek będzie im nadal przysługiwał.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono dostępne na www.zus.pl. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą oświadczenie składają w ZUS.

Po podkarpackich oddziałów ZUS od 1 kwietnia do 26 kwietnia dotarło 19 228 wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. W oddziale w Jaśle złożono ich 5322, w Rzeszowie – 13 906.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama