Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki

Pacjenci onkologiczni żądają przywrócenia prof. Krzysztofa Gutkowskiego do KSW nr 1 w Rzeszowie. „Nikt nie ma prawa uniemożliwiać chorym leczenia” – piszą w dramatycznym liście do marszałka podkarpackiego. 

Konflikt w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 opisaliśmy szeroko – TUTAJ. W jego wyniku pracę w ośrodku stracili m.in. prof. Krzysztof Gutkowski i dr Ryszard Ziemiakowicz. Ten ostatni został niedawno przywrócony do pracy. O powrocie Gutkowskiego nikt jednak otwarcie nie mówi. W piątek próbowaliśmy się skontaktować w tej sprawie z marszałkiem Władysławem Ortylem. Niestety, nie znalazł dla nas czasu. 

Tymczasem do redakcji Rzeszów News trafił list otwarty do marszałka Ortyla. Jego autorami są podopieczni Stowarzyszenia Pacjentów Onkologicznych. Żądają przywrócenia prof. Gutkowskiego do pracy w szpitalu. Do 30 listopada ub. był on wicedyrektorem szpitala ds. klinicznych oraz kierownikiem Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii. Poniżej przytaczamy treść pisma. Śródtytuły pochodzą od redakcji. 

Leczy chorych z całej Polski 

„My, pacjenci onkologiczni, żądamy zakończenia haniebnej sytuacji związanej z wyrzuceniem ze szpitala pana profesora Krzysztofa Gutkowskiego. Pan profesor jest twórcą najlepiej działającej w regionie kliniki gastroenterologicznej oraz autorytetem medycznym w dziedzinie schorzeń układu pokarmowego, trzustki i wątroby. Jego wiedza i talent medyczny są szeroko uznawane wśród chorych z całej Polski, którzy często przyjeżdżają na konsultacje do pana profesora.

W dzisiejszym czasie ogromnych ograniczeń związanych z pandemią osoby dotknięte nieszczęściem choroby nowotworowej mają utrudniony dostęp do leczenia oraz mniejsze szanse na uratowanie życia. I właśnie w tym trudnym dla nas chorych czasie władza w karygodny sposób wyrzuca wybitnego lekarza z pracy i zabrania mu ratowania ludzi.

Nawet Duda go docenił 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Panie Marszałku, zwracamy się do Pana z dramatycznym apelem o przerwanie tego niebezpiecznego dla chorych działania i natychmiastowe przywrócenie do pracy tego wybitnego lekarza i naukowca.

Jego osiągnięcia zostały niedawno docenione przez pana prezydenta RP Andrzeja Dudę, który przyznał mu tytuł profesora zwyczajnego. Jako pacjenci onkologiczni doświadczający pomocy pana profesora jesteśmy świadkami jego dużej kultury osobistej, uczciwości i ogromnego talentu medycznego oraz organizacyjnego.

To woła o pomstę do nieba

Błagamy o zakończenie gier politycznych zagrażających życiu chorych, którzy nie mają szansy na konsultacje u pana profesora. Szanowny Panie, nikt nie ma prawa uniemożliwić chorym leczenia i odbierać nadziei na powrót do zdrowia. Trudno jest nam zrozumieć trudności finansowe w onkologii, ale wołające o pomstę do nieba jest wyrzucanie z naszego biednego Podkarpacia jednego z najlepszych polskich lekarzy”. 

Oprac. (cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama