Pierwsze w Rzeszowie operacje jelita grubego z pomocą robota da Vinci

Dwie operacje przedniej resekcji odbytnicy w asyście robota da Vinci przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. To pierwsze takie zabiegi na Podkarpaciu. Od 1 sierpnia sfinansuje je NFZ. 

 

Zdjęcia: USK w Rzeszowie

Chirurdzy, Marcin Bajorek, operator robota, i Dawid Dzido, pierwszy asystent, przeszli wielomiesięczne szkolenie w Czechach i we Francji. Zakończyło się ono dwoma, udanymi operacjami przedniej resekcji odbytnicy. Przeprowadzono je pod okiem dr. n. med. Mateja Škroviny, ordynatora Oddziału Chirurgii w szpitalu AGEL w Novým Jičínie w Czechach.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 20 tysięcy zachorowań na nowotwór złośliwy jelita – to trzeci co do częstości występowania nowotwór złośliwy, na który zapadają mężczyźni i drugi, na który chorują kobiety.

– Niestety, ale od kilku lat zachorowalność i umieralność na raka jelita grubego u obu płci wzrasta – mówi dr n. med. Jacek Pszeniczny, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie i konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

Doskonałe pole widzenia

Znajomość najczęstszych objawów raka jelita grubego i sygnałów alarmowych choroby daje szansę na szybkie przeprowadzenie badań diagnostycznych i wykrycie guza na wczesnym etapie. Wczesne wykrycie, zaplanowanie leczenia, poprawiają wyniki onkologiczne oraz zmniejszają ilość zabiegów kończących się definitywną stomią, czyli sztucznym odbytem.

Lekarze twierdzą, że operacje nowotworów za pomocą robota, to ogromny skok naprzód i postęp w leczeniu pacjentów onkologicznych.

– System robotyczny dobrze sprawdza się nie tylko w przypadku raka prostaty czy raka trzonu macicy, ale również w operacjach jelita grubego oraz nowotworów odbytnicy, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona, a pole bardzo wąskie – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii onkologicznej, dyrektor USK w Rzeszowie.

Chirurg, dzięki wykorzystaniu robota, ma doskonałe pole widzenia i może podejść bardzo blisko operowanych tkanek.

Da Vinci nie odpoczywa

Od 1 sierpnia br. operacje nowotworów błony śluzowej macicy oraz jelita grubego z pomocą robota da Vinci będą finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Wielu pacjentów na to czeka. W USK w Rzeszowie rak prostaty jest leczony od 2021 roku, od 2022 r. – rak macicy (już około 70 operacji) i od końca lipca br. operowane jest jelito grube.

Tylko w pierwszej połowie br. w USK w Rzeszowie, wykonano ponad 200 operacji z da Vinci, ok. 160 operacji prostatektomii radykalnej oraz ok. 70 operacji raka trzonu macicy. Do końca tego roku szpital planuje jeszcze ok. 200 operacji, podwoi tym samym liczbę zabiegów w porównaniu z poprzednim rokiem.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama