Czeska linia lotnicza Czech Airlines od wtorku zaczęła przewozić pasażerów na trasie Rzeszów – Edynburg. Z inauguracyjnych rejsów skorzystało około 160 osób.

Z Edynburga po godz. 14:00 przyleciało do Jasionki blisko 90 pasażerów, odleciało ponad 70 osób. Airbus 319, który obsługuje połączenie Rzeszów – Edynburg, na lotnisku został powitany tradycyjnym salutem wodnym. Był też okolicznościowy tort i upominki dla pierwszych pasażerów, które ufundował przewoźnik, lotnisko, Urząd Miasta w Rzeszowie i Urząd Marszałkowski.

Było Glasgow, jest Edynburg

Pasażerowie chwalą nowe połączenie. – Brakowało w Jasionce połączenia ze Szkocją. Dwa lata temu były loty do Glasgow, ale po jednym sezonie zostały zlikwidowane – mówiła pani Katarzyna, która do Rzeszowa przyleciała na wakacje.

Loty do Glasgow dwa razy w tygodniu w okresie jesienno-zimowym w 2013 r. realizował Ryanair, ale połączenia potem zlikwidował.

– Pasażerowie sygnalizowali nam, że brakuje połączenia z północną częścią Wielkiej Brytanii – mówi Łukasz Sikora, rzecznik prasowy Portu Lotniczego w Jasionce.

Połączenia z Rzeszowa do Edynburga zaczęła realizować czeska linia Czech Airlines, która w swoim kraju ma taki status jak w Polsce LOT. Czesi w swojej siatce połączeń mają ponad 120 lotnisk docelowych w 50 krajach.

Uruchomienie połączeń z Jasionki Czesi ogłosili miesiąc temu. Samoloty Airbus 319 są w stanie zabrać na pokład 144 pasażerów.

Szkoci przylecą do Rzeszowa?

Inauguracyjne rejsy przekroczyły 50-procentową frekwencję. Jak na krótki czas od ogłoszenia połączeń, to wyniki są bardzo dobre, choć opłacalność rejsów przewoźnicy liczą przy 75-procentowym obłożeniu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni faktem, że pomimo krótkiego czasu pomiędzy ogłoszeniem nowej trasy a pierwszym lotem zainteresowanie pasażerów jest tak duże. To dobrze wróży naszemu połączeniu i potwierdza, że nasze zainteresowanie polskim rynkiem miało swoje uzasadnienie – powiedział Ján Tóth, dyrektor ds. komercyjnych Czech Airlines.

Czeski przewoźnik sprzedał już kilka tysięcy biletów na trasie Rzeszów – Edynburg.

– Liczymy na to, że obłożenie rejsów Czech Airlines z Rzeszowa będzie z czasem rosło i być może w przyszłości zaowocuje ogłoszeniem nowych kierunków z czeskim przewoźnikiem – dodaje Stanisław Nowak, prezes Portu Lotniczego w Jasionce.

Loty we wtorki i soboty

Połączenia z Rzeszowa do Edynburga będą dwa razy w tygodniu – we wtorki i soboty. Podróż do Edynburga trwa niecałe trzy godziny. Wylot z Edynburga o godz. 10:15 (przylot o 14:10), z Rzeszowa o 14:50 (przylot o 16:45). Godziny odlotów obowiązują zarówno we wtorki, jak i w soboty. Bilety można rezerwować na stronie www.czechairlines.com, która ma także polskojęzyczną wersję.

Połączenia będą również w jesienno-zimowym rozkładzie Czech Airlines.

Ceny biletów zaczynają się od 180 zł w jedną stronę, w dwie strony od 440 zł. W cenę wliczony jest 15-kilogramowy bagaż rejestrowany, a także bagaż podręczny zabierany do kabiny samolotu. W cenę biletów wliczone są darmowe także kanapki i muffiny oraz napoje bezalkoholowe. Serwowane są też czeskie piwa – Budvar i Budweiser – i południowoafrykańskie wina (białe i czerwone).

Przewoźnik oferuje również odprawę on-line do 30 godzin przed odlotem poprzez swoją stronę internetową lub też przy użyciu aplikacji na telefony komórkowe, działającej we wszystkich popularnych systemach operacyjnych iOS, Android oraz Windows. Aplikację można pobrać ze strony www.czechairlines.com.

Czech Airlines to czwarty przewoźnik w Jasionce. Dołączył do Ryanair’a, LOT-u i Lufthansy.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama