Pojęcie zrównoważonego rozwoju jest kojarzone przez większość z nas z ochroną środowiska. Nie można uznać tego za błąd, jednak jest to duże uproszczenie. W zrównoważonym rozwoju chodzi o osiągnięcie równowagi pomiędzy trzema czynnikami postępu cywilizacyjnego: społecznym, gospodarczym i ekologicznym. Edukacja lokalnych lub międzynarodowych specjalistów z zakresu zrównoważonego rozwoju jest szansą na realną zmianę w naszym myśleniu o współczesnym świecie.

Zgodnie z Raportem Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju: „Zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans innych pokoleń na ich zaspokojenie”.

Eksploatujemy naszą planetę ponad wszelki rozsądek i niszczymy środowisko. Faszerujemy glebę nawozami sztucznymi, wykorzystujemy pestycydy, a w hodowli zwierząt – antybiotyki. Co mamy w rezultacie? Nie tylko rośnie emisja gazów cieplarnianych, ale także niszczymy glebę, dewastujemy bioróżnorodność środowiska, zatruwamy rzeki i oceany, a z naszym zdrowiem jest coraz gorzej. Naukowcy mówią, co trzeba zrobić, aby jednak poradzić sobie z tymi wyzwaniami i zagrożeniami, trzeba mieć wykształconą kadrę – mówi dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, Prezydent WSIiZ.

Właśnie po to uruchomiliśmy studia I i II stopnia z obszaru Zrównoważonego rozwoju. Mają one przygotować młodych ludzi, żeby podołali wyzwaniom współczesności. Młodzi ludzie dobrze widzą zagrożenia i zdają sobie sprawę, że obecny model cywilizacyjny jest niemożliwy do kontynuowania – dodaje prof. Tadeusz Pomianek.

Zrównoważony rozwój – studia I i II stopnia we WSIiZ

Zrównoważony rozwój i środowisko oraz Zrównoważony rozwój w gospodarce to kierunki, które są odpowiedzią na kluczowe wyzwania cywilizacyjne, czyli: ocieplenie klimatu, degradacja środowiska i lawina odpadów, zwłaszcza plastiku. Jest to również odpowiedź na aktualne potrzeby związane z prowadzeniem i zarządzaniem przedsiębiorstwem w myśl “zielonej gospodarki” – z poszanowaniem dla przyrody i jej zasobów.

Obydwa kierunki tworzą unikalny program łączący trzy kluczowe obszary dla Zielonej transformacji firm, m.in.:

– rzetelną wiedzę o klimacie, środowisku i zdrowiu

– specjalistyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do zarządzania zrównoważoną organizacją

– kompetencje przyszłości.

Studenci dowiedzą się, w jaki sposób włączać zrównoważone zarządzanie przedsiębiorstwem do procesów strategicznych i operacyjnych, działać jako zrównoważony przedsiębiorca lub towarzyszyć i doradzać firmom na drodze do zrównoważonego modelu biznesowego.

Oprócz tradycyjnych zajęć studenci w ramach laboratoriów będą odwiedzać oraz tworzyć miejsca w plenerze służące przyrodzie, i jednocześnie uczyć się o obiegu wody w przyrodzie, bioróżnorodności, zdrowym odżywianiu, zasadach profilaktyki zdrowotnej czy energii odnawialnej.

Co po studiach?

Obecnie przedsiębiorstwa poszukują pracowników na stanowiska specjalistów, menedżerów czy dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju. W zależności od poziomu stanowiska, osoby te są odpowiedzialne za tworzenie strategii zrównoważonego rozwoju, koordynację wdrażania jej, raportowanie realizacji wskaźników, komunikację działań firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz współpracę z poszczególnymi działami firmy w tych tematach.

Absolwent obydwu kierunków studiów będzie mógł podjąć pracę m.in. jako konsultant ds. zrównoważonego rozwoju i proponować firmom takie zalecenia i ulepszenia, które ograniczą negatywny wpływ na środowisko. Wysoko wykwalifikowani pracownicy z tego obszaru będą odpowiedzialni za wdrażanie nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań.

To przed nimi stoją wyzwania związane m.in. ze zrównoważonym pozyskiwaniem zasobów, udoskonalaniem produktów czy z usprawnieniem procesów produkcji. Oznacza to, że na wielu tych płaszczyznach znajdują się szczególnie przyszłościowe zawody, a zapotrzebowanie na ekspertów będzie ciągle rosło.

 

 

Reklama