Zdjęcie: Materiały prasowe

„Nie bądź obojętny. Nie dla magazynowania odpadów w Rzeszowie” – tak nazywa się nowo powołany przez PO Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, który sprzeciwia się „niebezpiecznemu” parkingowi na terenie bazy MPGK w Rzeszowie. 

Pod koniec stycznia sejmik podkarpacki, zdominowany przez PiS, zobowiązał miasto Rzeszów do utworzenia parkingu dla samochodów przewożących odpady niebezpieczne na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Ciepłowniczej. Chodzi o transporty kwestionowane przez policję, Inspekcję Ochrony Środowiska, Inspekcję Transportu Drogowego, Krajową Administrację Skarbową i Straż Graniczną. 

Uchwale sejmiku niemalże od razu sprzeciwiła się Rada Miasta (w niej większość ma proprezydencki Rozwój Rzeszowa, tworzący koalicję z PO). Radni PiS zarzucili rządzącej koalicji, że „to czysta polityka”.

Po sejmikowej uchwale od początku było wiadomo, że lokalizacja parkingu na terenie MPGK, ani żadna inna w Rzeszowie, nie spodoba się Tadeuszowi Ferencowi, prezydentowi Rzeszowa. Miasto, jeszcze przed podjęciem uchwały, wydało negatywną opinię. Na terenie bazy MPGK nie ma na to miejsca.

Podobnie było rok temu, gdy zarząd województwa podkarpackiego proponował parking przy ul. Towarowej na działce należącej do PP PKS. Po burzy w mediach spółka wycofała zgodę na wydzierżawienie swojego terenu. W dużym stopniu przyczynili się do tego politycy PO. Zebrali 1800 podpisów pod projektem uchwały unieważniającej zgodę sejmiku. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Podobny manewr PO chce zastosować także teraz. Zdzisław Gawlik, lider podkarpackiej PO; Teresa Kubas-Hul, była radna sejmiku; Andrzej Dec, szef Rady Miasta Rzeszowa; Wiesław Ziemiński; Marcin Deręgowski (miejscy radni) i Robert Homicki założyli Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „Nie bądź obojętny. „Nie” dla magazynowania odpadów w Rzeszowie”. 

Komitet ma przygotować kolejną społeczną inicjatywę uchwałodawczą, by przekonać władze województwa do wycofania się z lokowania parkingu nie tylko na terenie MPGK, ale Rzeszowa w ogóle. – Apelowaliśmy do radnych sejmiku, by nie podejmowali uchwały. Zapowiadaliśmy, że jak to zrobią, to powołamy komitet – mówi Teresa Kubas-Hul.   

– Jesteśmy przekonani, że – tak jak poprzednio – uda nam się skutecznie doprowadzić do zmiany lokalizacji parkingu. Będziemy o to zabiegać w imieniu mieszkańców Rzeszowa – zapowiada Kubas-Hul. Inicjatorzy powołania komitetu dokumenty związane z jego rejestracją mają złożyć w kancelarii sejmiku jeszcze w tym tygodniu. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama