Fot. Daniel Kozik / Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Na zdjęciu Krzysztof Bałata

Pielęgniarki Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie szukają wsparcia w całym kraju. Dyrektor Krzysztof Bałata nie jest gorszy. Broni go ponad 50 dyrektorów placówek medycznych z Podkarpacia i spoza regionu. 

Treść listu została przekazano mediom w czwartek, 23 stycznia. Nieprzypadkowo teraz, bo na piątek, 24 stycznia, pielęgniarki z KSW nr 2 zostały zaproszone przez marszałka podkarpackiego Władysława Ortyla (PiS) do kolejnych rozmów z nadzieją – jak informowały w środę służby prasowe urzędu marszałkowskiego – „na podjęcie konstruktywnego i efektywnego dialogu”. Samorząd wojewódzki nadzoruje pracę szpitala przy ul. Lwowskiej. 

Spór dwóch pielęgniarskich związków zawodowych – Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – z dyrektorem szpitala Krzysztofem Bałatą trwa od grudnia zeszłego roku. Związki żądają przywrócenia do pracy Katarzyny Ciury i Joanny Buż, liderki ZPOiA, które zostały dyscyplinarnie zwolnione ze szpitala przez Krzysztofa Bałatę. 

To w ich obronie, a także Sylwii Rękas, szefowej OZZPiP w KSW nr 2 Rzeszowie, którą dyrektor pozwał do sądu (żąda 20 tys. zł zadośćuczynienia) za wypowiedzi dla mediów na temat aktualnej sytuacji w szpitalu, w minioną sobotę (18 stycznia) w Rzeszowie odbyła się „Wielka Manifestacja” pielęgniarek z całego kraju. W proteście wzięło udział ok. 2500 osób. Manifestacja zakończyła się przed siedzibą urzędu marszałkowskiego. 

Bezprawne działania związków 

Pielęgniarki z KSW nr 2 w Rzeszowie mają wsparcie swoich koleżanek z innych polskich szpitali. Podobnego wsparcia doczekał się teraz Krzysztof Bałata. List poparcia dla działań, które przeprowadza on w szpitalu, podpisało właśnie ponad 50 dyrektorów placówek medycznych oraz innych osób i organizacji związanych ze służbą zdrowia z Podkarpacia i spoza regionu. Dyrektorzy krytycznie oceniają również postawę wspomnianych związków.

Sygnatariusze listu nie zgadzają się na zastraszanie, szantaż oraz stawianie ultimatum dyrekcji KSW nr 2 w Rzeszowie – pielęgniarskie związki zagroziły strajkiem. Jego termin nie jest znany, nie wiadomo też, czy strajk w ogóle się odbędzie. Obrońcy Krzysztofa Bałaty, uważają, że działania dwóch związków są „bezprawne, naruszające podstawowe obowiązki pracownicze, a także godzące w wizerunek placówki oraz jej personelu”.

W liście w obronie Krzysztofa Bałaty podkreślono również, że postawa związków jest całkowitym wypaczeniem idei działalności związkowej. Dyrektorzy z podkarpackich placówek medycznych twierdzą, że Krzysztof Bałata realizuje zapisy porozumienia z lipca 2018 roku, gdy siedem szpitalnych związków zawodowych wywalczyło dla wszystkich pracowników szpitala (z wyjątkiem lekarzy) 750-złotowe podwyżki.  

Związki destabilizują szpital

Obrońcy Krzysztofa Bałaty bronią też jego decyzji personalnych, które w zasadzie rozpętały burzę w KSW nr 2. „Każdy pracownik, w tym także związkowiec, podlega tym samym prawom, ale i obowiązkom” – czytamy w liście. Dyrektorom nie podoba się, że pielęgniarskie związki wyciągają ludzi na ulice, bo ich zdaniem takimi metodami nie da się osiągnąć porozumienia i zakończyć sporu.  

„Jako osoby zarządzające szpitalami w Polsce, zdając sobie sprawę ze znaczenia dialogu, przychylamy się do każdej jego formy, ale tylko w przypadku gdy jego efektem będzie dobro Pacjentów i Szpitala” – piszą dalej sygnatariusze listu.

Dyrektorzy placówek, którzy podpisali się pod listem poparcia, protestują także przeciwko działaniom związkowców, zmierzające do żądania kolejnych podwyżek dla pielęgniarek i położnych (związki zaprzeczają, by z takimi żądaniami występowały). „Wyrażamy stanowczy protest przeciwko takim i innym działaniom związków zawodowych destabilizującym pracę placówek, w których funkcjonują” – czytamy w dalszej części listu. 

Jeden z najlepszych w Polsce

Dodatkowe poparcie dla Krzysztofa Bałaty płynie także z województwa podlaskiego. To też nie jest przypadek. Zanim Bałata w maju 2017 r. został dyrektorem KSW nr 2 w Rzeszowie, wcześniej był dyrektorem szpitala w Łomży. Stamtąd też odchodził skonfliktowany z załogą, gdy musiał oddłużać placówkę. Podobną misję dostał w Rzeszowie i też szybko znalazł sobie wrogów. Władze Podlasia pracę Bałaty w Łomży wspominają jednak bardzo dobrze. 

„Wdrożone przez niego [Krzysztofa Bałatę – przyp. red.] rozwiązania organizacyjne i finansowe w szybkim czasie poprawiły kondycję szpitala. Jednocześnie konsekwentnie usprawniana organizacja poszczególnych działów szpitala, wpłynęła na jakość świadczonych usług medycznych” – napisała Katarzyna Zajkowska, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w latach 2013-2019.

„(…) Pan Krzysztof Bałata dał się poznać jako dyrektor, który stanowczo i bardzo uczciwie rozmawiał i niejednokrotnie negocjował z poszczególnymi grupami zawodowymi w szpitalu. Poddawany różnego rodzaju presji, konsekwentnie i z szacunkiem traktował wszystkie grupy zawodowe” – twierdzi Katarzyna Zajkowska. Dodała, że Krzysztof Bałata „jest jednym z najlepszych profesjonalistów w Polsce” w wyciąganiu z długów polskie szpitale. 

Kto broni Krzysztofa Bałaty?

Pełne treści listów poparcia Krzysztofa Bałaty znajdziecie TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. Poniżej nazwiska części osób, które podpisały list: 

– Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego,

– Damian Brud – Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego,

– Dorota Łukaszyk – Dyrektor SPZOZ w Ustrzykach Dolnych,Marek Wiater – z-ca Dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie

– Piotr Czerwiński – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie,

– Wiktor Stasiak – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu,

– Barbara Stawarz – p.o. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy,

– Józef Długoń – Dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu,

– Grzegorz Jedynak – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku,

– Barbara Rogowska – Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie,

– Tadeusz Boratyn – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Rzeszowie,

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Adrian Bochnia – Dyrektor Obwodu Lecznictwa Kolejowego SPZOZ w Rzeszowie,

– Andrzej Kwiatkowski – Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie,

– Rafał Kijanka – p.o. Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu,

– Witold Gimlewicz – Zastępca Dyrektora Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu ds. Administracyjno-Technicznych,

– Sławomir Grab – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Stalowej Woli,

– Łukasz Węgrzyn – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej,

– Andrzej Osiniak – Dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice” SP ZOZ w Krzeszowicach,

– Henryk Perkowski – Doktor Nauk Medycznych, specjalista nefrologii, gastroenterologii oraz zdrowia publicznego,

– Zbigniew Strzelczyk – Prezes Zarządu Związku Powiatowych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Województwa Podkarpackiego – Organizacja Pracodawców zrzeszająca 16 placówek z woj. podkarpackiego:

* SP ZOZ w Dębicy,

* SP ZOZ w Górnie,

* SP ZOZ w Jaśle,

* SP ZOZ w Kolbuszowej,

* SP ZOZ w Lesku,

* SP ZOZ w Lubaczowie,

* SP ZOZ w Mielcu,

* SP ZOZ w Nisku,

* SP ZOZ w Nowej Dębie,

* SP ZOZ w Przeworsku,

* SP ZOZ Nr 2 w Rzeszowie,

* SP ZOZ w Sanoku,

* SP ZOZ w Stalowej Woli,

* SP ZOZ w Strzyżowie,

* SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych,

* Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu

– Stowarzyszenie Szpitali Małopolski zrzeszające 21 szpitali powiatowych.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama