Reklama

15-osobowa grupa portugalskich studentów została przeniesiona z hotelu „Iskra” na obrzeża Rzeszowa, bo młodzi ludzie byli w naszym mieście ofiarami rasistowskich ataków. Portugalczyków pilnuje firma ochroniarska.

Po skandalu rasistowskim w hotelu „Iskra”, który ujawniliśmy w czwartek, dotarliśmy do kolejnych szokujących informacji, jak wygląda pobyt w Rzeszowie 15-osobowej grupy studentów z Portugalii, którzy do naszego miasta przyjechali 3 kwietnia w ramach unijnego programu „Erasmus+”. Chodzi o wymianę młodzieży pomiędzy krajami Unii Europejskiej.

Żołnierz podejrzewany

Portugalczycy w wieku 18 lat przyjechali do nas na zaproszenie Zespołu Szkół Elektronicznych przy ul. Hetmańskiej. Zostali zakwaterowani w hotelu „Iskra” przy ul. Dąbrowskiego.

Przyjazd do Rzeszowa portugalskich studentów zorganizowała firma „Edu-IT”, z którą współpracuje Stanisław Augustyn, nauczyciel automatyki w ZSE. Firma wcześniej pomagała w wyjazdach rzeszowskich uczniów do Portugalii. To Stanisław Augustyn powiadomił policję o tym, że opisywany przez nas 18-latek był obiektem rasistowskiego ataku.

Podejrzewanym o znieważenie na tle narodowościowym i naruszenie nietykalności cielesnej Portugalczyka jest 38-letni żołnierz zawodowy z 11-letnim stażem, służący w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Jego personalia policjantom z rzeszowskiej komendy udało się ustalić dzięki monitoringowi w „Iskrze”, który zarejestrował zajście.

Według policjantów, z którymi rozmawialiśmy, Portugalczyk w hotelu był przez żołnierza wyzywany od „brudasów”, „ku…w”, miał być także szarpany za ubranie i włosy.

Nauczyciel: To wstyd

Sprawę przejęła Żandarmeria Wojskowa, która prowadzi dochodzenie nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową dla miasta Rzeszów. – To, co spotkało Portugalczyka, to nie pierwszy rasistowski przypadek, od kiedy ci młodzi ludzie przebywają w Rzeszowie – dowiedzieliśmy się w Zespole Szkół Elektronicznych.

– Portugalczycy, wychodząc z „Iskry” na papierosa, byli zaczepiani – słyszymy od osoby związanej z hotelem.

To, że portugalscy studenci są w Rzeszowie obiektem rasistowskich ataków potwierdza nam Stanisław Augustyn, który opowiedział nam szczegóły. Przyznał, że nie był bezpośrednim świadkiem incydentu z 9 kwietnia.

– Ale to nie był pierwszy incydent na tle koloru skóry. Portugalczycy, gdy wychodzili na miasto, byli obrzucani wulgaryzmami po polsku i angielsku, pokazywano im środkowy palec. Do takich sytuacji dochodziło w autobusach, w sklepach, na Rynku w Rzeszowie.

– Naszych gości zaczepiano. Gdy Portugalczycy przechodzili przez przejścia dla pieszych, to kierowcy na nich trąbili. Jako Polakowi jest mi wstyd, że pod adresem obywateli z innych krajów kierowane były rasistowskie komentarze – nie kryje oburzenia Stanisław Augustyn.

W Rzeszowie, jak w Pakistanie

O rasistowskich incydentach w Rzeszowie został powiadomiony Konsulat Portugalii w Polsce.

Informacje o tym, co spotyka portugalskich studentów na naszych ulicach dotarły także do firmy, która zorganizowała ich przyjazd. Była w takim szoku, że jeszcze w tamtym tygodniu w piątek firma, obawiając się o bezpieczeństwo studentów, chciała ich zabrać z Rzeszowa i odwieźć do Portugalii.

Stanisław Augustyn przekonał firmę, by tego nie robiła. Portugalczycy zostali wykwaterowani z „Iskry”.

– Wynająłem im dom na obrzeżach Rzeszowa. Wynająłem też firmę ochroniarską, która pilnuje studentów, bo oni boją się o swoje bezpieczeństwo. Nie miałem innego wyjścia, tylko przenieść ich w inne miejsce. To bardzo przykre, co się stało – mówi z ubolewaniem Augustyn.

Ale nie boi się używać też mocnych słów.

– Żal dupę ściska po tym, co spotkało Portugalczyków. To wstyd, że takie rzeczy dzieją się w XXI wieku. W XIV, XV i XVI w. byliśmy oazą wolności. Obok nas mieszkali Tatarzy, Białorusini, Litwini, Rosjanie, bracia Arianie, mieszkali tutaj Żydzi. Wszyscy chodzili do innego kościoła. Nikomu to nie przeszkadzało.

– Nasi uczniowie byli na praktykach w Portugalii, przyjmowano ich tam nadzwyczaj serdecznie, miło, uprzejmie, żeby nie powiedzieć – przyjacielsko. Teraz Portugalczycy przyjechali do nas i dzieją się takie rzeczy, jakbyśmy byli jakimś Donbasem, albo Pakistanem – nie może zrozumieć Stanisław Augustyn.

Policja: Czekamy na zgłoszenia

Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji, twierdzi, że oprócz incydentu rasistowskiego z 9 kwietnia, komenda nie była informowana o innych podobnych zdarzeniach, których ofiarami byli Portugalczycy.

– Takie sprawy należy nam zgłaszać – mówi Szeląg.

O incydencie jeszcze z 9 kwietnia rozmawialiśmy w piątek z kapitanem Konradem Radzikiem, rzecznikiem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Stwierdził on, że o całej sprawie „Podhalańczycy” dowiedzieli się z naszej publikacji.

– Czekamy na wynik dochodzenia prowadzonego przez Żandarmerię Wojskową. Na razie nic więcej nie wiemy. To nie jest sprawa służbowa. Żołnierz nie zrobił nic pełniąc obowiązki. Oczywiście, każdy żołnierz, czy jest na służbie, w mundurze, czy poza mundurem, powinien godnie się zachowywać.

– Jeśli rzeczywiście potwierdzą się te doniesienia i żołnierz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, to my takie zachowania z całą stanowczością potępiamy – powiedział kpt. Konrad Radzik.

A portugalscy studenci mają zostać w Rzeszowie do maja. Chyba za naszym miastem nie będą tęsknić.

O reakcji władz Rzeszowa na incydenty rasistowskie możecie przeczytać TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

27 KOMENTARZE

 1. polacy i portugalczycy to w duzej mierze rozne kultury i to co u nas oczywiste tam wywoluje zdziwienie i odwrotnie.czy wyobrazacie sobie ze ktos w polsce zatrzymuje sie na rondzie i idzie na kawe?albo przy policjancie sprobuj przejsc na czerwonym w rzeszowie, albo po 24.00 zaczynacie hucznie imprezowac o drugiej,trzeciej w nocy? incydent mogl powstac na tle zwyklej innosci wcale rasowej.ludzie badzmy ostrozni w pochopnych sadach

 2. Caro Martins,
  Eu vivi 7 anos na Polónia, tive alguns episódios semelhantes a este, mas foram muito mais as vezes em que fui bem tratado e acarinhado. Ignorantes há em todo lado, e não podemos nem devemos generalizar.

 3. By the way, Alex, this article has more likes than any bundle of other articles on this newspaper combined, go ahead check it by yourself. So much for your theory that not all poles are like that… idiot nation who fights those who help them…

 4. Generalizing is bad!? Well if it is so bad why don’t you take all the refugees? Following your logic, not all refugees are terrorists, rapists, etc. Germany quickly learned that it’s not the best option to be like that and starting to close the doors to refugees. We can be as politically correct as you want and say, not all Poles are animals, not all blacks are savages, not all arabs are terrorists, but when the sh*t hits the fan, everyone knows who’s who. And the crude truth is that Poles are trashy cheap people with no manners. Yeah, well maybe one or two in 1000 are ok, who cares…

 5. Jak ludzie mogą nie wiem co co znaczy żyć we wspólnocie, przynależności i chcą wspólnotą krajów jak w Unii Europejskiej (był que państwa Portugalia Bardzo zanim zadasz Polskę do spełnienia jednego ele) ? I tak w ramach prezentu Pieniądze Unia Europejska Polska para projektu Erasmus , Polska nie jest to spełnia cele w tym projekcie?
  Oczywiście istnieją czarne portugalski, indyjskie , a nawet chiński, ponieważ Portugalia miała imperium na kontynencie afrykańskim , American i Azji i nauczył się żyć z różnych ras i cywilizacji. To samo odnosi się do Wielkiej Brytanii i Francji. Dlatego portugalski jest językiem urzędowym w wielu krajach na tych kontynentach i jednym z najczęściej używanym językiem na świecie. W przeciwieństwie do Polski, która jest mówione tylko w Polsce. Najwyraźniej brakuje kultury wielu polskich …

 6. Como podem pessoas que não sabem o que significa viver em comunidade, querer pertencer a uma comunidade de países como a União Europeia (de que Portugal era membro muito antes de a Polónia pedir para se reunir a ele)? E como pode a União Europeia dar dinheiro à Polónia para o projecto Erasmus, se a Polónia não cumpre os objectivos desse projecto?
  Claro que existem portugueses pretos, indianos e até chineses, porque Portugal teve um império nos continentes africano, americano e na Ásia e aprendeu a conviver com diferentes raças e civilizações. O mesmo se passa com a Grã-Bretanha e com a França. É por isso que o português é a língua oficial de vários países espalhados por esses continentes e uma das mais faladas do mundo. Ao contrário do polaco, que só é falado na Polónia. Pelo visto falta cultura a muitos polacos…

  Jak ludzie mogą nie wiem co co znaczy żyć we wspólnocie, przynależności i chcą wspólnotą krajów jak w Unii Europejskiej (był que państwa Portugalia Bardzo zanim zadasz Polskę do spełnienia jednego ele) ? I tak w ramach prezentu Pieniądze Unia Europejska Polska para projektu Erasmus , Polska nie jest to spełnia cele w tym projekcie?
  Oczywiście istnieją czarne portugalski, indyjskie , a nawet chiński, ponieważ Portugalia miała imperium na kontynencie afrykańskim , American i Azji i nauczył się żyć z różnych ras i cywilizacji. To samo odnosi się do Wielkiej Brytanii i Francji. Dlatego portugalski jest językiem urzędowym w wielu krajach na tych kontynentach i jednym z najczęściej używanym językiem na świecie. W przeciwieństwie do Polski, która jest mówione tylko w Polsce. Najwyraźniej brakuje kultury wielu polskich …

 7. Yea, during my holidays in Porto i get several punches from some local guys. Now some twat is talking about polish shame, tell me more smartass.

 8. Thats right, but we dont want other nations to spread to Poland. Besides if youre weak and cant stand your ground or flee you wont earn any respect here.

 9. as a portuguese working and living in poland, i feel disgusting with this. its a shame how can you treat people like these, when you, polish people are working and spreading all over the world. shame..

 10. Portugalczycy to najczęściej śniadzi szatyni lub bruneci, uroda śródziemnomorska, często nie różnią się wyglądem od Arabów z Północnej Afryki czy Syryjczyków. Był Pan w Portugalii??? Tam cały czas świeci słońce i jest inny klimat, inna kultura, inna historia, mimo że Europa.

 11. Trochę żal idiotów, którzy do ataku „rasistowskiego” potrzebują różnicy w kolorze skóry. Bywalcy świata z prowincji, podróżnicy po białych kontynentach, europejskich państwach i mrocznych rubieżach intelektu. eee… zaraz, przecież oni są biali?…

 12. Do Realista: Jaki jest związek pomiędzy faktem, że Polacy są obrażani lub atakowani w niektórych krajach z rasistowskimi incydentami w Rzeszowie, bo szczerze mówiąc nie widzę żadnego. Zło trzeba potępiać. Polską tradycją jest traktować gości jak najlepiej, widocznie niektórym w Rzeszowie Polska tradycja jest obca.

 13. Do Realista: Jaki jest związek pomiędzy faktem, że Polacy są obrażani lub atakowani w niektórych krajach z rasistowskimi incydentami w Rzeszowie, bo szczerze mówiąc nie widzę żadnego. Zło trzeba potępiać. Polską tradycją jest traktować gości jak najlepiej, widocznie niektórym w Rzeszowie Polska tradycja jest obca.
  B

 14. Od razu bym wysłał tego żołnierza razem ze wszystkimi rasistami z ONR e jedną stronę do Państwa Islamskiego. Ciemnogród jeden, wstyd mi za moje miasto!

 15. Oczywiście to co sie stało jest niewłaściwe ale po pierwsze w Rzeszowie mieszka wielu zagranicznych studentów i jakoś nie zauważyłem zeby ktos kogoś zaczepiał, a znam wielu osobiście. Po drugie jeżeli doszło do pojedynczego incydentu to powinna sie zając nim policja, ale to co robi niejaki Stanisław Augustyn ja dla mnie właśnie zakrawa na rasizm z tym ze antypolski. Facet ewidentne przesadza do tego tworzy negatywny i rasistowski wizerunek Polaka kierujac sie własnymi kompleksami i antypatiami. Czy to nie jest rasizm? Po trzecie Polacy w wielu krajach m.in. W Niemczech i Wlk. Brytanii dość często padają ofiarami rasistowskich zaczepek i jakoś nie przypominam sobie zeby ktos z tego powodu ubolewał, dlatego nie podoba mi sie kreowanie Rzeszowa jako ciemnego trzeciego swiata, ktory musi klaniac sie w pas przed obcymi i brać o nich bardziej niż o swoich, a to właśnie teraz robią rzeszowskie media i niektórzy przedstawiciele lokalnej władzy

 16. Druga strona się nie wypowiedziała. Może to wesoła młodzież poczuła się na delegacji za swobodnie i tak zaczęła brykać że aż żołnierz musiał uspokajać? Na razie niewiele wiadomo. News brzmi ciut nieprawdopodobnie. Przecież Portugalczycy to biali! Jak nic nie robią głupiego to nie do odróżnienia od janusza z budziwoja 🙂

  Coś musieli nawywijać. Może wandale? Jakiś stary już człowiek nie ruszyłby palcem gdyby normalnie się zachowywali. Niedawno podobny news że liderka z KODryta z Rzeszowa zginęła i szuka ją policja a potem okazało się że zwinęli babę policjanci bo przywłaszczyła auto?

 17. Co za wstyd. Na całą Europę. No to mamy reklamę Rzeszowa. Jak tak można. To Europejczycy, studenci z Portugalii. Nie wierzę, że ataki sprowokowali nasi rzeszowscy studenci. To musiał/sieli być jakieś oszołomy !!! WSTYD!!!!!!!
  Tak nawiasem ciekawe jak teraz będzie wyglądała wymiana studentów w druga stronę (specjalnie zaprośmy do Portugalii tylko rzeszowiaków)

 18. Coś to sie kupy nie trzyma. Portugalczycy to przecież biali ludzie. No to biały białego by zaczepiał? Po mieście dużo obcokrajowców chodzi i nikt nikomu krzywdy nie robi. Dlaczego więc żołnierz i to prawie 40 letni miałby. Wartoby posłuchać 2 strony. Bo coś mi sie widzi że mogli prędzej ten hotel demolować albo żołnierz stanął w czyjejś obronie? A co mówi żołnierz? Warto wspomnieć że odrazu portugalczycy mieli wracać. To jak ucieczka przed odpowiedzialnością?

 19. Jak nazwę kogoś brudasem czy ku*wą, to obrażę go na tle narodowościowym?
  Augustyn opowiada o incydencie z żołnierzem, a sam nie byłe tego świadkiem! Jak można mu wierzyć?
  W naszym mieście jest wiele osób np. z Turcji i mają ciemną karnację, a jednak nigdy nie widziałem żeby ich ktoś obrażał. Cały artykuł wygląda jakby był wyssany z palca!

 20. Rzeszów Jews znowu się spisało. Nagłówek niczym w TVN .
  Niby jakiej rasy są portugalczycy że dokonuje się na nich „rasistowskich” ataków ? Widać że artykuł pisał jakiś smętny lewak który o życiu wie tyle co Szumlewicz o polityce…

 21. Z ubolewaniem p. Augustyn kalkuje obraz Polaka rasisty. Naród który kilka razy znikał z mapy świata, dzięki innym narodom.
  Obecna sytuacja społeczna i konsekwencje jakie spadły na młode pokolenie mają min. wyraz w takich incydentach.

 22. „Obok nas mieszkali Tatarzy, Białorusini, Litwini, Rosjanie, bracia Arianie, mieszkali tutaj Żydzi.”
  Dmowski o Żydach:
  Polska wszakże miała liczny i niesłychanie szybko w ostatnich stuleciach
  Rzeczypospolitej wzrastający żywioł, gotowy stać się surogatem mieszczaństwa, nie aspirującym
  do władzy politycznej, do żadnego wpływu na losy państwa. Żywiołem tym byli Żydzi. Tylko
  dzięki im, przy ich pomocy szlachta zdolna była zrujnować zupełnie miasta, pozbyć się w nich
  współzawodnika politycznego i zapewnić sobie do końca wyłącznie, niepodzielne w
  Rzeczypospolitej rządy. W tym istnienie licznej ludności żydowskiej, nie poczuwającej się do
  żadnej wspólności z narodem, stąd pozbawionych wszelkich aspiracyj politycznych, a dążącej
  jedynie do materialnego wyzyskania kraju i jego ludności, leżało najważniejsze w końcu źródło
  oryginalności stosunków Polski historycznej

Comments are closed.