15-osobowa grupa portugalskich studentów została przeniesiona z hotelu „Iskra” na obrzeża Rzeszowa, bo młodzi ludzie byli w naszym mieście ofiarami rasistowskich ataków. Portugalczyków pilnuje firma ochroniarska.

Po skandalu rasistowskim w hotelu „Iskra”, który ujawniliśmy w czwartek, dotarliśmy do kolejnych szokujących informacji, jak wygląda pobyt w Rzeszowie 15-osobowej grupy studentów z Portugalii, którzy do naszego miasta przyjechali 3 kwietnia w ramach unijnego programu „Erasmus+”. Chodzi o wymianę młodzieży pomiędzy krajami Unii Europejskiej.

Żołnierz podejrzewany

Portugalczycy w wieku 18 lat przyjechali do nas na zaproszenie Zespołu Szkół Elektronicznych przy ul. Hetmańskiej. Zostali zakwaterowani w hotelu „Iskra” przy ul. Dąbrowskiego.

Przyjazd do Rzeszowa portugalskich studentów zorganizowała firma „Edu-IT”, z którą współpracuje Stanisław Augustyn, nauczyciel automatyki w ZSE. Firma wcześniej pomagała w wyjazdach rzeszowskich uczniów do Portugalii. To Stanisław Augustyn powiadomił policję o tym, że opisywany przez nas 18-latek był obiektem rasistowskiego ataku.

Podejrzewanym o znieważenie na tle narodowościowym i naruszenie nietykalności cielesnej Portugalczyka jest 38-letni żołnierz zawodowy z 11-letnim stażem, służący w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Jego personalia policjantom z rzeszowskiej komendy udało się ustalić dzięki monitoringowi w „Iskrze”, który zarejestrował zajście.

Według policjantów, z którymi rozmawialiśmy, Portugalczyk w hotelu był przez żołnierza wyzywany od „brudasów”, „ku…w”, miał być także szarpany za ubranie i włosy.

Nauczyciel: To wstyd

Sprawę przejęła Żandarmeria Wojskowa, która prowadzi dochodzenie nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową dla miasta Rzeszów. – To, co spotkało Portugalczyka, to nie pierwszy rasistowski przypadek, od kiedy ci młodzi ludzie przebywają w Rzeszowie – dowiedzieliśmy się w Zespole Szkół Elektronicznych.

– Portugalczycy, wychodząc z „Iskry” na papierosa, byli zaczepiani – słyszymy od osoby związanej z hotelem.

To, że portugalscy studenci są w Rzeszowie obiektem rasistowskich ataków potwierdza nam Stanisław Augustyn, który opowiedział nam szczegóły. Przyznał, że nie był bezpośrednim świadkiem incydentu z 9 kwietnia.

– Ale to nie był pierwszy incydent na tle koloru skóry. Portugalczycy, gdy wychodzili na miasto, byli obrzucani wulgaryzmami po polsku i angielsku, pokazywano im środkowy palec. Do takich sytuacji dochodziło w autobusach, w sklepach, na Rynku w Rzeszowie.

– Naszych gości zaczepiano. Gdy Portugalczycy przechodzili przez przejścia dla pieszych, to kierowcy na nich trąbili. Jako Polakowi jest mi wstyd, że pod adresem obywateli z innych krajów kierowane były rasistowskie komentarze – nie kryje oburzenia Stanisław Augustyn.

W Rzeszowie, jak w Pakistanie

O rasistowskich incydentach w Rzeszowie został powiadomiony Konsulat Portugalii w Polsce.

Informacje o tym, co spotyka portugalskich studentów na naszych ulicach dotarły także do firmy, która zorganizowała ich przyjazd. Była w takim szoku, że jeszcze w tamtym tygodniu w piątek firma, obawiając się o bezpieczeństwo studentów, chciała ich zabrać z Rzeszowa i odwieźć do Portugalii.

Stanisław Augustyn przekonał firmę, by tego nie robiła. Portugalczycy zostali wykwaterowani z „Iskry”.

– Wynająłem im dom na obrzeżach Rzeszowa. Wynająłem też firmę ochroniarską, która pilnuje studentów, bo oni boją się o swoje bezpieczeństwo. Nie miałem innego wyjścia, tylko przenieść ich w inne miejsce. To bardzo przykre, co się stało – mówi z ubolewaniem Augustyn.

Ale nie boi się używać też mocnych słów.

– Żal dupę ściska po tym, co spotkało Portugalczyków. To wstyd, że takie rzeczy dzieją się w XXI wieku. W XIV, XV i XVI w. byliśmy oazą wolności. Obok nas mieszkali Tatarzy, Białorusini, Litwini, Rosjanie, bracia Arianie, mieszkali tutaj Żydzi. Wszyscy chodzili do innego kościoła. Nikomu to nie przeszkadzało.

– Nasi uczniowie byli na praktykach w Portugalii, przyjmowano ich tam nadzwyczaj serdecznie, miło, uprzejmie, żeby nie powiedzieć – przyjacielsko. Teraz Portugalczycy przyjechali do nas i dzieją się takie rzeczy, jakbyśmy byli jakimś Donbasem, albo Pakistanem – nie może zrozumieć Stanisław Augustyn.

Policja: Czekamy na zgłoszenia

Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji, twierdzi, że oprócz incydentu rasistowskiego z 9 kwietnia, komenda nie była informowana o innych podobnych zdarzeniach, których ofiarami byli Portugalczycy.

– Takie sprawy należy nam zgłaszać – mówi Szeląg.

O incydencie jeszcze z 9 kwietnia rozmawialiśmy w piątek z kapitanem Konradem Radzikiem, rzecznikiem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Stwierdził on, że o całej sprawie „Podhalańczycy” dowiedzieli się z naszej publikacji.

– Czekamy na wynik dochodzenia prowadzonego przez Żandarmerię Wojskową. Na razie nic więcej nie wiemy. To nie jest sprawa służbowa. Żołnierz nie zrobił nic pełniąc obowiązki. Oczywiście, każdy żołnierz, czy jest na służbie, w mundurze, czy poza mundurem, powinien godnie się zachowywać.

– Jeśli rzeczywiście potwierdzą się te doniesienia i żołnierz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, to my takie zachowania z całą stanowczością potępiamy – powiedział kpt. Konrad Radzik.

A portugalscy studenci mają zostać w Rzeszowie do maja. Chyba za naszym miastem nie będą tęsknić.

O reakcji władz Rzeszowa na incydenty rasistowskie możecie przeczytać TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama