„Babcia na katafalk” to tytuł humorystycznego przedstawienia inspirowanego dramatem Sławomira Mrożka „Tango”, które miało swoją premierę w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Spektakl jest interaktywny. Widz podejmuje decyzje dotyczące rozwoju akcji.
Spektakl interaktywny
Przedstawienie „Babcia na katafalk” powstało w ramach projektu „E-mocje. Teatr interaktywny”, realizowanego od sierpnia br. przez Stowarzyszenie Form Różnych, skupiające twórców i animatorów kultury związanych z Łańcutem.
Jak poinformowała wiceprezes stowarzyszenia Katarzyna Mazurkiewicz, spektakl od tradycyjnego teatru odróżniają pojawiające się punkty decyzyjne, w których to widz musi zdecydować o przebiegu akcji, w imieniu bohaterów dokonując niejednokrotnie trudnych wyborów i wpływając na dalszy przebieg historii.
Widz może „wejść” na scenę
Spektakl został zrealizowany w formie profesjonalnego filmu, gdzie widz może „wejść” na scenę i z bliska towarzyszyć historii. Autorem zdjęć jest operator filmowy Mirek Mazurkiewicz. W spektaklu występują zarówno zawodowi aktorzy, jak i młodzi amatorzy z Łańcuta, którzy swoją przygodę z aktorstwem rozpoczynali w przeróżnych grupach teatralnych oraz na warsztatach filmowych.
Natomiast po premierze przedstawienie będzie udostępnione w formie interaktywnej online na stronie łańcuckiego Stowarzyszenia Form Różnych. Film będzie dostępny w wersji z audiodeskrypcją i napisami.
„Babcia na katafalk” jest inspirowana „Tangiem” Sławomira Mrożka
„Babcia na katafalk” to humorystyczna opowieść o rodzinnych perypetiach, inspirowana dramatem Sławomira Mrożka „Tango”. Główną osią fabularną jest międzypokoleniowy konflikt między przedstawicielem „pokolenia Z” – Arturem a starszymi domownikami, którzy, wbrew oczekiwaniom Artura, wciąż czują się młodzi i pełni wigoru.
Jak zauważyła reżyserka spektaklu Natalia Koza, „Babcia na katafalk” jest opowieścią o potrzebie zrozumienia, bliskości i kompromisu w chaosie codziennych spraw.
– Jest to przede wszystkim spektakl o ludziach z krwi i kości, którzy kochają mocno, czują głęboko i potrafią się zdrowo wkurzyć, kiedy sytuacja staje się do zniesienia – powiedziała Natalia Koza. – Jej zdaniem każdy widz odnajdzie w tym spektaklu postać, która będzie odbiciem jego samego. Dla niektórych będzie to przebojowa Babcia Genia, dla innych atrakcyjna, ale niedoceniona Eleonora czy Edek – mistrz gruntownych obserwacji – dodała reżyserka.
Odpowiedzialni za premierę
Na realizację zadania stowarzyszenie pozyskało dotację w ramach KPO dla kultury. Partnerem zadania jest Miejski Dom Kultury w Łańcucie. Zadanie zostało sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Reżyserka spektaklu Natalia Koza to instruktorka teatralna, aktorka oraz reżyserka spektakli młodzieżowych z Rzeszowa. Jest absolwentką teatrologii UJ, Studium Terapii przez Sztukę przy Teatrze Ludowym oraz Szkoły Komedii Dell’Arte w Krakowie. Zawodowo związana z Teatrem Maska w Rzeszowie, gdzie realizuje program edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Od lat jest związana z Łańcutem, gdzie realizowała projekty teatralne z młodzieżą, m.in. w domu kultury czy miejskiej bibliotece.
Stowarzyszenie Form Różnych w Łańcucie to organizacja pozarządowa, skupiająca twórców i animatorów kultury związanych z Łańcutem. Jej głównym celem jest działalność na rzecz kultury w mieście.(PAP)
oprac. rom / zdjęcia: Miejski Dom Kultury w Łańcucie
Czytaj więcej:
Kursy autobusów w okresie Świąt Bożego Narodzenia [LISTA OSTATNICH KURSÓW]