Zdjęcie: Pro-Familia

Po naszej publikacji rzeszowski szpital Pro-Familia wydał oświadczenie. Twierdzi w nim, że zakażenie wykryto tylko u położnej. Sanepid podaje inne informacje. 

„W dniu dzisiejszym na portalu Rzeszów News została opublikowana informacja, która nie jest zgodna z prawdą […] Nie mamy nowego przypadku zakażenia wśród naszych Pacjentek” – twierdzi szpital Pro-Familia w opublikowanym na Facebooku oświadczeniu.

„Przebadaliśmy rutynowo cały personel (cześć osób jest już po drugim teście). Na dzień dzisiejszy mamy 417 przebadanych próbek – każdy wynik jest negatywny” – zapewnia w tym samym oświadczeniu Pro-Familia. 

Sprzeczne informacje podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Codziennie rozsyła ona komunikat o sytuacji epidemicznej na Podkarpaciu.

W czwartek przekazała mediom wiadomość dotyczącą Pro-Familii w Rzeszowie, która brzmi: „W dniu 29.07.2020 r. uzyskano 2 pozytywne wyniki u pacjentek szpitala wypisanych ze szpitala (z powiatów dębickiego i mieleckiego)”. 

W piątek sanepid rozesłał kolejny komunikat dotyczący Pro-Familii. Pada w nim zdanie: „Do dnia 30.07.2020 r. uzyskano ogółem 4 pozytywne wyniki w tym 3 u pacjentek wypisanych ze szpitala (z powiatów dębickiego, mieleckiego i krośnieńskiego) i 1 osoby z personelu”.

W ostatnich dwóch tekstach (TUTAJ i TUTAJ) informowaliśmy zgodnie z tym, co przekazał nam sanepid w swoich komunikatach. Najpierw, że do 29 lipca potwierdzono zakażenie u dwóch pacjentek Pro-Familii, które zostały wypisane ze szpitala. Później, że do 30 lipca potwierdzono zakażenie u kolejnej pacjentki Pro-Familii, także wypisanej ze szpitala. 

Sanepid wyraźnie łączy te przypadki z Pro-Familią, mimo że pacjentki przebywają poza szpitalem, bo zostały z niego wypisane. Co ważne, rzetelnie informowaliśmy, że zakażone pacjentki są ze szpitala wypisane. Stanowisko Pro-Familii jest więc nieprecyzyjne i dla nas krzywdzące.

Naszym błędem jest za to podanie informacji o nowym zakażeniu wśród pracowników szpitala. Rzeczywiście, jak dotąd zakażenie koronawirusem wykryto tylko u jednej położnej. Pomyłka w statystyce wyniknęła z częściowego powtórzenia w piątek przez WSSE w Rzeszowie czwartkowego komunikatu. Za niezamierzony błąd przepraszamy.

Przypomnijmy, że jak podaje WSSE w Rzeszowie, dochodzenie epidemiologiczne w Pro-Familii jest w toku. Na kwarantannie przebywa 72 osoby z miasta i powiatu rzeszowskiego, w tym 7 osób z personelu, 16 pacjentek, 16 noworodków i 33 współdomowników.

Dane kolejnych 39 pacjentek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie  przekazał do innych PSSE w województwie i poza województwem w celu objęcia nadzorem i badaniami. 

Redakcja Rzeszów News

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama